Właściwy materac do spania ma nie tylko wielkość dopasowaną do rozmiarów łóżka. Przede wszystkim musi być wygodny dla ciebie. Przekonasz się o tym, tylko wcześniej go wypróbowując. Połóż się na kilku przygotowanych w sklepie modelach materacy, by wybrać odpowiednio twardy. Sprawdź, czy możesz wsunąć dłoń pod dolny odcinek kręgosłupa. Pamiętaj też, że materac powinien być co najmniej o 10 cm dłuższy od ciebie.

Materac do spania: materac piankowy

Materac do spania wykonany z jednej lub kilku warstw pianki musi zostać umieszczony na spodzie żebrowym w ramie łóżka. Jest lekki, więc łatwo go odwracać. Materac z pianki termoplastycznej zmienia elastyczność w zależności od temperatury, dzięki czemu dopasowuje się do kształtu ciała.

Materac do spania: materac lateksowy

Materac lateksowy jest równie lekki jak materac piankowy, ale trwalszy od niego i bardziej sprężysty. Ze względu na niewielką grubość zaleca się umieszczenie go na stelażu.

Materac do spania: materac sprężynowy

Materac do spania zbudowany ze sprężyn różnego typu: otwartych, zespolonych (bonellowych) lub kieszeniowych. Te ostatnie uginają się w sposób niezależny, co zapewnia lepsze podparcie użytkownikowi. Regularne obracanie materaca sprężynowego przedłuża czas jego użytkowania. Kupując taki materac, zwróć uwagę na informację o liczbie sprężyn na metr kwadratowy – im większa, tym produkt wyższej jakości.