Łóżko rehabilitacyjne – dla kogo?

Niektóre problemy zdrowotne, takie jak niepełnosprawność, przebyty udar, wylew czy choroba Parkinsona, powodują trwałe unieruchomienie pacjenta, a tym samym na długi czas przykuwają go do łóżka. To właśnie z myślą o takich osobach powstały łóżka rehabilitacyjne o specjalnej konstrukcji, dzięki której chory ma zapewnioną większą wygodę i bezpieczeństwo, a pielęgnujące go osoby mogą znacznie łatwiej wykonywać codzienne czynności. Wiele łóżek rehabilitacyjnych może być z powodzeniem stosowanych nie tylko w szpitalach czy innego rodzaju ośrodkach medycznych, ale także w prywatnych domach. Który model wybrać?

Rodzaje łóżek rehabilitacyjnych

Na rynku znajdziemy m.in. łóżka rehabilitacyjne manualne, ale znaczna część produktów tego typu należy do kategorii sprzętów sterowanych elektrycznie. Łóżko rehabilitacyjne elektryczne może być wygodnie, szybko i bezwysiłkowo obsługiwane zarówno przez chorego, jak i przez jego opiekunów. Poszczególne modele (trzy- lub czterosegmentowe) są wyposażone w wiele odmiennych funkcji, np. możliwość regulacji wysokości leża, nachylenia wezgłowia czy położenia ud, a także zastosowania tzw. pozycji drenażowych. Warto także pamiętać, by podczas wyboru elektrycznego łóżka rehabilitacyjnego zwrócić uwagę na jego maksymalne obciążenie oraz wymiary, tak by było optymalnie dopasowane do wagi i wzrostu użytkownika.

Łóżka rehabilitacyjne dostępne na rynku różnią się także pod względem materiału wykonania i dzielą się na:

  • drewniane – bardzo trwałe i estetyczne, ale także dość ciężkie;
  • metalowe – mniej estetyczne od drewnianych, jednak lżejsze, prostsze w pielęgnacji oraz trwałe.

W zależności od potrzeb łóżko rehabilitacyjne dla seniora lub osoby chorej może być również wyposażone w dodatkowe elementy. W wielu modelach wchodzą one w skład zestawu, a do innych można dokupić je osobno. Są to m.in.:

  • boczne barierki zabezpieczające użytkownika przed upadkiem;
  • wysięgnik z uchwytem ułatwiający pacjentowi podnoszenie się lub zmianę pozycji – podobną funkcję spełniają specjalne relingi lub poręcze;
  • stolik przyłóżkowy z regulacją wysokości i kąta nachylenia blatu.

..  Jak urządzić łazienkę dla niepełnosprawnych i seniorów? >>>

Jaki materac na łóżko rehabilitacyjne wybrać?

Niezbędnym elementem wyposażenia łóżka rehabilitacyjnego jest także materac, który może, lecz nie musi znajdować się w komplecie. Dobrym wyborem w przypadku osób leżących jest zakup materaca piankowego, bąbelkowego lub rurowego z kategorii materaców przeciwodleżynowych – poszczególne modele stosuje się w profilaktyce odleżyn, a także w ich leczeniu. Do wyboru są modele o różnej twardości i konstrukcji (np. kilkuwarstwowej), wykonane z różnego rodzaju materiałów, np. pianki memory lub pianki sprężystej, oraz wyposażone w różnego rodzaju pokrowce.

Warto pamiętać, że materace na łóżko rehabilitacyjne mogą w zdecydowany sposób poprawić komfort użytkownika, zapewniając mu lepszy sen, a także wspomagając leczenie rozmaitych dolegliwości. Aby wybrać odpowiedni model, najlepiej skonsultować się z lekarzem bądź zasięgnąć porady doradcy w punkcie sprzedaży.

Łóżko rehabilitacyjne – ceny i refundacja

Ceny łóżek rehabilitacyjnych są bardzo zróżnicowane, a ostateczny koszt zależy od jakości produktu, funkcji, w jakie został wyposażony, oraz dodatkowych elementów wchodzących w skład kompletu. Najprostsze, podstawowe modele kupimy już za ok. 1500 zł, jednak większość sprzętów z tej kategorii stanowi koszt rzędu 2-5 tys. zł – te droższe nierzadko sprzedawane są w zestawie z materacem i stolikiem przyłóżkowym.

Jak obniżyć koszt łóżka rehabilitacyjnego? Jednym ze sposób jest zakup modelu używanego, a innym – wynajem sprzętu, który okaże się dobrym pomysłem w przypadku pacjentów z przejściowymi problemami zdrowotnymi. Niestety refundacja łóżka rehabilitacyjnego nie jest możliwa, choć niektórzy mogą się starać o dofinansowanie zakupu ze środków PFRON, czyli Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych – dotyczy to jednak wyłącznie osób niepełnosprawnych.

Zakup łóżka rehabilitacyjnego dla seniora bądź osób schorowanych wymaga dokładnej oceny stanu zdrowia pacjenta i dostosowania sprzętu do jego potrzeb. Aby dobrze wybrać, najlepiej skonsultować się ze specjalistą, który doradzi wybór odpowiedniego rozwiązania.

..  Krzesło pod prysznic i inne siedziska – co jest ważne? >>>