Łóżko do sypialni z baldachimem: przytulna sypialnia

A może łóżko do sypialni z baldachimem? Urządzając sypialnię staramy się uczynić ją jak najbardziej przytulną. Dobrym pomysłem na przytulną sypialnię jest zastosowanie baldachimu wokoł łóżka. Łóżko z baldachimem w sypialni podkreśli jej intymny charakter, czyniąc ją wyjątkową.

łóżko z baldachimem
łóżko do sypialni z baldachimem
łóżko do sypialni z baldachimem
łóżko z baldachimem
łóżko do sypialni z baldachimem

Wybierając łóżko do sypialni, warto rozważyć zakup baldachimu. Baldachim lub łóżkowe zasłony kojarzą się nam z przepychem pałacowych sypialni. Niegdyś rzeczywiście były niezbędne w sypialni – chroniły przed chłodem i przeciągami panującymi w obszernych komnatach. Dziś łóżka z baldachimem nie mają aż tyle obowiązków – mogą być wyłącznie ozdobą wnętrza i dawać nam poczucie miłej zaciszności. Przytulną sypialnię możemy stworzyć, używając rozmaitych tkanin, cięższych lub lekkich jak mgiełka, wzorowanych na moskitierach. Chcąc mieć przytulną sypialnię, ustawmy w niej łóżko z baldachimem.

Łóżko z baldachimem: sposoby mocowania tkaniny

Sposobów mocowania tkanin wokół łóżka w sypialni jest wiele, stelaż bywa częścią łóżka, montuje się go do ściany bądź sufitu. Współczesny baldachim może być skromny – wystarczy bryt tkaniny przerzucony przez stelaż i gotowe. Szczególnie efektowne są baldachimy mocowane do wiszącej obręczy, połowy koła lub bardziej wymyślne. Jeśli twoje łóżko w sypialni jest wyposażone w cztery słupki w rogach i konstrukcję podtrzymującą daszek, masz duże pole do popisu; będziesz miała i zasłony, i baldachim. W małej sypialni lepiej zastosować lekkie, jasne materiały tylko częściowo zasłaniające łóżko. W niski wnętrzu sypialni dekorację zawieś pod sufitem, niech spływa na boki łóżka dzięki podpięciu.

Łóżko do sypialni: na czym powiesić baldachim

Baldachim nad łóżkiem w sypialni można zawiesić na dwóch drążkach mocowanych do sufitu nad szczytami łóżka. Zastosuj grubszy pręt drewniany, metalowy lub bambusowy. Może to być także drewniana rama. Dobrym pomysłem jest przykręcony do ściany nad wezgłowiem wysięgnik o dł. 40-50 cm. Przerzucony przez niego materiał (baldachim) spłynie na dwie strony łóżka do podłogi. Kolejnym pomysłem na baldachim nad łóżkiem w sypialni jest koło z tworzywa lub metalu do zamotania moskitiery. Jeśli nie masz łóżka z odpowiednią konstrukcją, przeciągnij nad nim (wzdłuż) dwie stalowe linki mocowane do ścian i na nich powieś lekkie zasłony.

Łóżko z baldachimem: jak dobrać tkaninę na baldachim

Każdy rodzaj zasłon czy baldachimu nada twojej przytulnej sypialni niepowtarzalny klimat. Trzeba tylko dobrze dobrać do stylu wnętrza rodzaj materiału i sposób upięcia go. Skromnie ułożone jasne i lekkie batysty, organdyny czy tiule pasują do wszystkiego. Jedwabna surówka i gładki len sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach sypialni, ozdobne zaś żakardy, wieciste perkale i kretony pięknie zagrają w sypialniach stylowych: pałacowych, dworkowych, orientalnych. Nie poskąp tkaniny, powinno być jej dużo, by pięknie się układała.

Ocena: 0
Źródło: Moje mieszkanie 5/2015 Zdjęcia: Maciej Stępiński, Aneta Tryczyńska, Michał Skorupski, Sylwester Rejmer, Marcin Czechowicz, Konrad Kalbarczyk, materiały prasowe, Materiały prasowe IKEA

POLECANE ARTYKUŁY