Kwiaty do sypialni: jakie rośliny do sypialni warto wybrać?

2021-04-19 9:47

Jakie kwiaty do sypialni warto wybrać? Dla wielu osób to, że rośliny dekorują wnętrza, jest już wystarczającym argumentem, by się nimi otaczać. Ale oprócz walorów estetycznych kwiaty doniczkowe mają także właściwości zdrowotne. Przedstawiamy najlepsze rośliny do sypialni.

Spis treści

  1. Rośliny do sypialni - jakie wybrać?
  2. Kwiaty do sypialni: zielistka Sternberga
  3. Kwiaty do sypialni: skrzydłokwiat
  4. Kwiaty do sypialni: aloes
  5. Kwiaty do sypialni: sansewieria gwinejska
  6. Kwiaty do sypialni: nefrolepis
  7. Kwiaty do sypialni: kaktus bożonarodzeniowy

Wiele osób uważa, że w sypialni nie należy ustawiać kwiatów doniczkowych, ponieważ rośliny nocą, gdy śpimy pobierają w procesie oddychania tlen, a to może sprawiać, że powietrze, którym oddychamy podczas snu, jest gorszej jakości, na czym cierpi nasz nocny wypoczynek.

Prawdą jest jednak to, że rośliny doniczkowe podczas dnia, gdy mają dostęp do energii słonecznej, wydzielają znacznie więcej tlenu, niż zużywają go nocą. Bilans zatem jest dla nas korzystny. Pamiętajmy też o tym, że rośliny tworzą w pomieszczeniach swoisty mikroklimat, podnosząc między innymi wilgotność powietrza, co jest bardzo korzystne dla naszego organizmu. Poza tym do sypialni możemy wybrać gatunki, które oczyszczają powietrze ze szkodliwych substancji, neutralizując groźne dla nas toksyny. Warto zatem wstawić kwiaty do sypialni!

Rośliny do sypialni - jakie wybrać?

Sypialnie najlepiej dekorować roślinami doniczkowymi o niewielkich rozmiarach. Nie należy przesadzać z ilością roślin - nie twórzmy z sypialni oranżerii! Kilka doniczek z niedużymi roślinami na pewno nie spowoduje znacznego obniżenia nocą poziomu tlenu w sypialni. Unikajmy natomiast w sypialni roślin wydzielających silny zapach -  to kwiaty, które nie powinny być w sypialni.

Do kwiatów doniczkowych najczęściej polecanych do sypialni należą: zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum), skrzydłokwiat (Spathiphyllum), aloes zwyczajny (Aloe arborescens), sansewieria gwinejska (Sansevieria trifasciata), palma koralowa (Chamaedora), paprocie domowe - szczególnie nefrolepis (Nephrolepis), figowce, np. figowiec Benjamina (Ficus Benjamina).

Do innych gatunków, które z powodzeniem nadają się do sypialni, należą: draceny, szeflery, kaktus bożonarodzeniowy, gerbery, bluszcz pospolity, anturium, difenbachie, cissusy, maranty, syngonium i filodendrony.

Kwiaty do sypialni: zielistka Sternberga

Zielistka Sternberga  to roślina o dekoracyjnych, szablowatych, szpiczasto zakończonych liściach podobnych do liści traw ozdobnych. Jest łatwa w uprawie, można ją ustawiać w różnych miejscach we wnętrzach, ponieważ dobrze znosi zarówno słońce, jak i półcień (jedynie tam, gdzie jest bardzo ciemno traci dekoracyjne białe paski na liściach). Zielistka najładniej wygląda, gdy jest posadzona w wiszących pojemnikach albo ustawiona na wysokich meblach. Można łączyć ja w kompozycjach z innymi roślinami doniczkowymi.

Kwiaty do sypialni: skrzydłokwiat

Skrzydłokwiat to roślina o dekoracyjnych, o błyszczących, ciemnozielonych liściach oraz oryginalnych kwiatach kształtem przypominających skrzydła Skrzydłokwiat oczyszcza powietrze z toksycznych substancji toksycznych wydzielanych m.in. przez meble, wykładziny oraz plastikowe obudowy sprzętów domowych. Jest więc rośliną ze wszech miar polecaną do wnętrz, w tym do sypialni. Znakomicie nadaje się do miejsc półcienistych, poradzi sobie nawet w tych bardziej zacienionych.

Kwiaty do sypialni: aloes

Aloes zwyczajny jest sukulentem. Tworzy rozetę grubych, mięsistych liści o mieczowatym kształcie, na brzegach których wyrastają kolce. Aloes jest wykorzystywany do produkcji leków i kosmetyków. Dla tej rośliny wybieramy miejsce słoneczne, duża ilość światła jest szczególnie ważna w okresie zimowym, dlatego aloes najlepiej ustawiać na parapecie okna.

Kwiaty do sypialni: sansewieria gwinejska

Sansewieria jest bardzo odporna na trudne warunki wegetacji: doskonale znosi suche powietrze, choć lubi miejsca słoneczne, dobrze rośnie też z dala od okna. Najlepiej czuje się w ciepłych pomieszczeniach. W lecie sansewierię podlewa się oszczędnie, a zimą wręcz skąpo. Można używać do tego celu wody wodociągowej, bo roślina lubi wapń w podłożu. Latem można ją zasilić nawozem dla kaktusów. Sansewierię przesadza się rzadko, najlepiej dopiero wtedy, gdy korzenie rozpierają doniczkę. Podłoże powinno być gruboziarniste, z kawałkami kamieni, bez torfu. Zbyt niska temperatura i nadmiar wody w podłożu powodują gnicie szyjki korzeniowej.

Kwiaty do sypialni: nefrolepis

Nefrolepis to jedna z najpopularniejszych paproci domowych. Lubi miejsca zacienione, można więc wybrać dla niej miejsce gorzej oświetlone. Aby jednak dobrze rosła i atrakcyjnie się prezentowała, konieczne jest zapewnienie jej wysokiej wilgotności powietrza (pamiętajmy o tym szczególnie w okresie grzewczym). Dobrze jest zraszać codziennie rośliny wodą, a roślinę w doniczce ustawić w podstawce wypełnionej kamykami i wodą. Starsze egzemplarze paprotek dobrze wyglądają sadzone w wiszących pojemnikach.

Kwiaty do sypialni: kaktus bożonarodzeniowy

Ten kwiat do sypialni pochodzi z Brazylii. W zimie najlepiej się czuje w temperaturze 10-15 st.C. Przez większą część roku podlewa się go bardzo oszczędnie, a gdy pojawią się pąki kwiatowe – nieco obficiej. Jeżeli stoi w ciepłym wnętrzu (powyżej 22 st. C) i jest obficie podlewany – nie kwitnie. Nie lubi przesadzania. Najlepiej robić to dopiero wtedy, gdy korzenie wychodzą z doniczki. W okresie kwitnienia można 2-3 razy zasilić go nawozem dla kaktusów.

Czy rozpoznajesz te sukulenty? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 7
Jaki to sukulent?
Aloes barbadoski
Najlepsze rośliny doniczkowe do sypialni. 3 gatunki oczyszczające powietrze w sypialni