Jak dbać o firany. Pranie i prasowanie firanek

 Firany białe: ozdoba okna

Fot. agencjafree/living4media

Pranie firanek: domowy poradnik. Firany dodają uroku oknom, "ocieplają" wnętrza. Tylko... gdy się zabrudzą, nie lada z nimi kłopot. Jak prać i prasować firanki.

Firanki są niestety wyśmienitym magnezem dla kurzu. Wyjątkowo efektywnie przechowują w sobie dym papierosowy i wszelkie inne domowe zapachy, szczególnie te mniej przyjemne, o których my akurat chcielibyśmy szybko zapomnieć. Radzimy, jak prać i prasować firanki. Czyszczenie tkanin - domowy poradnik.

Z firankami wykonanymi ze szlachetnych, naturalnych materiałów, np. bawełny lub lnu, narażonymi na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, jest jeszcze jeden kłopot - z czasem żółkną i pojawiają się na nich pęknięcia.

Sprawdź też: jak prać białe firanki: wybielanie firan >>>

Jak prać firanki: by długo wyglądały jak nowe?

Nasze babcie ze skutecznym praniem firanek miały sporo zachodu. A to musiały rozrabiać mydliny, a to płukankę z wody i sody oczyszczonej (do prania firanek tiulowych), nie wspominając już o krochmalu ryżowym czy z gumy arabskiej.

  • Jak zrobić krochmal do firan

Usztywnianie firan za pomocą krochmalu ryżowego jest nadal sposobem aktualnym i dlatego podajemy przepis: 30 - 75 dag ryżu ugotować w 2 szklankach wody odcedzić dolać wrzątku do 1 litra. Zanurzyć wilgotne firany w tak przygotowanym krochmalu. 

Dziś wystarczy, że w dobrym sklepie z artykułami chemicznymi kupimy odpowiedni proszek do krochmalenia firan, na przykład DATO, i ceregiele mamy z głowy. Choć nie do końca jest to takie proste.

Białe firany po kilku praniach mogą stracić kolor i lekko zżółknąć. Można je co prawda lekko podfarbować w wywarze z herbaty, ale jeżeli zależy nam na zachowaniu ich śnieżno białej bieli warto zachować inną procedurę.

  • Pranie firanek z włókien sztucznych

Najłatwiej, jak się domyślacie, uprać firanki z włókien sztucznych. Wystarczy wrzucić je do ciepłej wody z dodatkiem odpowiedniego proszku - przy firankach białych koniecznie zawierającego wybielacz optyczny. Do ostatniego płukania firan dodajemy także środek zapobiegający gromadzeniu się ładunków elektrostatycznych i gotowe.

  • Pranie firanek z tiulu

Firany wykonane z tiulu warto przed praniem zasadniczym, moczyć przez godzinę w letniej wodzie z dodatkiem detergentu. Potem wygnieść, odcisnąć i przełożyć do cieplejszego roztworu piorącego. Ciepłotę kąpieli należy dopasować do stopnia zabrudzenia tkaniny firany i jej rodzaju. Pranie firanek lepiej ograniczyć do lekkiego wygniatania, zwracając szczególną uwagę na miejsca, gdzie nagromadziło się najwięcej brudu i kurzu. Po kilkakrotnym wypłukaniu, firany można na koniec lekko usztywnić np. krochmalem ryżowym.

Pranie firanek z koronki: domowe sposoby

Użycie dobrego proszku nie zawsze wystarczy, by osiągnąć zadowalający efekt. Przede wszystkim przed praniem ażurowe firany warto dokładnie złożyć w kostkę. Można ja lekko zafastrygować, po to, by cała składanka przetrwała. Oczywiście firanki z koronki pierzemy poprzez delikatne ugniatanie, w kąpieli w równie delikatnym detergencie.

Po wielokrotnym płukaniu, firanki złożone w kostkę zostawiamy do wyschnięcia. Ale nie czekamy, aż będzie całkiem sucha. W oknie wieszamy firany jeszcze wilgotne, choć już nie ociekające wodą.

Sprawdź też: samodzielny montaż karnisza - instrukcja >>>

Co robić, gdy nasze okno zdobią firanki z koronki? Obchodzeni się z nimi wymaga wyjątkowej delikatności. Jak się okazuje, niekiedy warto skorzystać ze sposobu prania firanek naszych prababć. Damy te zawijały firanki z koronki wokół butelki i prały poprzez długie obracanie jej w roztworze detergentów. Czysta woda z butelki wyznaczała koniec przepierki. A potem zostawało tylko kilkakrotne płukanie, usztywnienie i prasowanie firany. Oczywiście firanki prasujemy po lewej stronie, przez szmatkę, tak, by wzór koronki zachował swoją wypukłość.

Jak prać firany z frędzlami

Niekiedy, zdaje się, że na przekór modzie na nowoczesność, coraz częściej, nasze firanki obszyte są frędzlami. Po praniu takich firanek, frędzli nie da się ich wyrównać ręcznie ani rozczesać. Ale i na nie jest sposób. Gdy firanka jest jeszcze mokra, marszcząc materiał zbieramy go w dłoni, tak, by frędzle wisiały swobodnie i ... bijemy nimi w kant umywalki lub blatu kuchennego. Operację trzepania frędzli firanki powtarzamy, gdy będą już suche i mamy je z głowy. Słowo!

Prasowanie firanek

Po wysuszeniu czeka nas prasowanie firanek. Czynność tę wykonujemy zawsze wzdłuż nitki, aby zapobiec wyciąganiu się firany, szczególnie przy brzegach. Aby temu zapobiec można także zrezygnować z prasowania i suszyć firany rozpięte na specjalnej ramie lub bezpośrednio na karniszu. Wybór należy do Ciebie.

Sprawdź też: jak zrobić ekologiczny płyn do mycia okien >>>

Wieszamy firanki: aranżacje okien

Jak dobrze powiesić firany - kilka podpowiedzi projektanta wnętrz.

1. Pokój, w którym wiszą ładne firanki, nawet przy minimalnej ilości mebli będzie sprawiał wrażenie całkowicie urządzonego.

2. Firanki muszą być dobrane do wnętrza. Jeżeli jest ono smutne i ponure - powinny je ubarwić, natomiast gdy w pokoju miesza się wiele kolorów, a na dodatek na podłodze leży wzorzysty dywan - ich zadaniem jest "uspokojenie" go. Zawsze dobrym wyborem są klasyczne białe firany.

3. Jeżeli pod oknem mamy zainstalowane grzejniki - lepiej, by firanka sięgała tylko do parapetu, bo inaczej zatrzyma sporo ciepła (nawet do 40 %).

4. Gdy chcemy mieć firankę długą, dokładnie wymierzmy wszystkie jej parametry. Gdy po jej upięciu okaże się, że do podłogi brakuje kilku centymetrów - efekt aranżacji okna będzie niezadowalający.

5. Nie uzyskamy odpowiedniego efektu w dekoracji okna, jeżeli piękne firanki powiesimy na żabkach, bez karnisza.

Galerie zdjęć: wybieramy firany

Aranżacje okien - inspiracje. Wybieramy firany dopasowane do stylu wnętrza - zobacz zdjęcia.

Miętowe zasłony w białym salonie
camera

Aranżacja okna: rolety i zasłony

Autor: Dekoria

LISTA ZAKUPÓW

Firany do salonu z jadalnią
camera

Firany do salonu z jadalnią: pięknie dobrane firany do stylu wnętrza

LISTA ZAKUPÓW

W kwiatowe wzory
camera

Modne dekoracje okien: firany i zasłony w salonie

LISTA ZAKUPÓW

Ocena: 0
Tekst: Anna Zaborska Zdjęcia: agencjafree/living4media

POLECANE ARTYKUŁY