Domowe sposoby: jak pozbyć się moli z szafy?

 Wnętrze szafy

Fot. Thinkstockphotos.com

Jeśli zauważyłeś, że w wyciąganych z szaf ubraniach pojawiły się niewielkie dziurki, oznacza to, że wprowadziły się do ciebie mole. To jedne z najczęściej spotykanych w naszych domach szkodników, a zarazem jedne z najtrudniejszych do wyplenienia. Co zrobić, by pozbyć się moli z szafy? Jak zabezpieczyć odzież przed ich ponownym pojawieniem się? Oto kilka domowych sposobów!

Mól włosienniczek, powszechnie znany jako mól odzieżowy lub mól ubraniowy, to mały nocny motyl, którego larwy żywią się materiałami bawełnianymi, moherowymi, futrzanymi, okazjonalnie tkaninami sztucznymi. Zjawiając się w naszych szafach, sieją zniszczenie wśród ubrań, wygryzając w nich niewielkie dziurki. Często pozbywamy się ich inwestując w powszechnie dostępne gotowe produkty przeciw molom, jednak warto pamiętać o tym, że większość z nich zawiera niekorzystne dla naszego zdrowia chemikalia. O wiele bezpieczniejszym (i tańszym!) rozwiązaniem jest skorzystanie z jednego z domowych sposobów walki z molami.

Likwidacja moli odzieżowych: porządek w szafie to podstawa

Walkę z molami odzieżowymi należy rozpocząć od gruntownych porządków w szafie. Larwy tych motyli lubią ciepłe i ciemne miejsca, dlatego zanim zaczniemy zabezpieczać szafę przed ich powrotem, wyjmujemy z niej wszystkie ubrania i wywieszamy w ogrodzie lub na balkonie. Światło słoneczne i chłód (a najlepiej mróz) skutecznie poradzą sobie z naszymi niechcianymi lokatorami. W międzyczasie dokładnie sprzątamy szafę (odkurzamy, myjemy na mokro, najlepiej roztworem spirytusu i soku z cytryny), a po kilku godzinach wkładamy do niej ubrania, sprawdzając każdą sztukę po kolei. Jeśli trafimy na uszkodzone odzienie, pierzemy je (mogły zostać złożone w nim jajeczka).

Likwidacja moli odzieżowych: zabezpieczanie szafy

Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie szaf przed powrotem małych szkodników. Mole nie lubią zapachu ziela bagna, jednak jest to roślina objęta całkowitą ochroną, możesz mieć więc problem ze znalezieniem jej. Zamiast bagna możemy użyć takich roślin jak suszona lawenda, goździki, ziele angielskie, liście laurowe, szałwia, mięta lub sosnowe igły. Najprostszym sposobem jest wsypanie wybranej przez ciebie rośliny do małych, cienkich woreczków i umieszczenie ich w różnych miejscach szafy. Poza ochroną przed molami będą one również pełniły funkcję saszetek zapachowych. Zamiast ziół możesz użyć kawałków lawendowego mydła lub zasuszonych w piekarniku plastrów cytryny, które także nadadzą twojej garderobie przyjemnego aromatu, a jesienią – ususzonych kasztanów. Dodatkowo warto wyłożyć półki szafy świeżymi gazetami (dzienniki sprawdzą się najlepiej) – mole nie znoszą też zapachu farby drukarskiej. Ponadto zawsze dbaj o to, by do szafy wkładać tylko czyste, świeżo wyprane rzeczy i pamiętaj o częstym wietrzeniu garderoby.

Ocena: 0
Tekst: Sonia Łukomska Zdjęcia: Thinkstockphotos.com

POLECANE ARTYKUŁY