Designerskie wyposażenie wnętrz: lampy Bourgie w prawdziwych wnętrzach

2014-11-19 19:24

Lampa Bourgie marki Kartell udowadnia, że młody (bo zaledwie dziesięcioletni!) projekt może zasługiwać na miano kultowego. Ta lampa - ikona designu - coraz częściej pojawia się w polskich domach, głównie dzięki swojej nietuzinkowej stylistyce, a jednocześnie uniwersalności. Oto przykładowe aranżacje prawdziwych wnętrz z lampami Bourgie w roli głównej!

Lampa Bourgie dla firmy Kartell została stworzona w 2004 roku przez słynnego włoskiego projektanta – Ferruccio Lavianiego. Jest ona wynikiem mariażu barokowej stylistyki z nowoczesnymi wpływami. I właśnie na tym polega rewolucyjność jej designu – lampy Bourgie wykonane są z nowoczesnych materiałów (przezroczysty lub barwiony poliwęglan), jednak ich kształty są bezpośrednim odniesieniem do klasycyzmu. Z jednej strony bogactwo i tradycja, z drugiej – innowacyjność i ironia. Dodajmy do tego niezwykle uniwersalny charakter tego elementu wyposażenia wnętrz i mamy ikonę designu!

Lampy Bourgie: odważny design, a zarazem niezwykła uniwersalność

Jakość materiału i najwyższy stopień obróbki sprawiają, że lampy Bourgie wyglądają na kryształowe, cenne przedmioty, doskonale sprawdzają się więc w pełnych przepychu aranżacjach w stylu glamour. Barokowa podstawa lampy firmy Kartell składa się z trzech bogato zdobionych, splatających się ze sobą płaszczyzn, a szeroki abażur ma formę plisowanego klosza, dzięki czemu, oprócz oświetlania wnętrza, Bourgie tworzy w pomieszczeniu magiczną grę tysiąca odbić. Jednak odważny design tych lamp wcale nie oznacza, że nadają się one tylko do aranżacji w jednej, ściśle określonej stylistyce. Wręcz przeciwnie – połączenie klasycyzmu z nowoczesnym podejściem sprawia, że lampy Lavianiego są zaskakująco uniwersalne. W minimalistyczne, industrialne i nowoczesne wnętrza wpisują się dzięki swojej poliwęglanowej formie, a ich zdobność łagodzi surowość tego typu aranżacji. W pomieszczeniach w stylu retro, romantycznym czy klasycznym lampy Bourgie pełnią odwrotną funkcję – przełamują królujący w nich tradycjonalizm, sprawiając, że wnętrza te nabierają lekkości i nieco przewrotnego charakteru. I właśnie ze względu na to, ten element wyposażenia wnętrz w ekspresowym tempie urósł do rangi ikony designu i zawojował polskie domy.