Szara sypialnia w stylu vintage. Projekt wnętrza

Szara sypialnia jest przytulna i klimatyczna. Oto projekt sypialni, który pokazuje, że postawienie na szeroką paletę różnych odcieni szarości, drewniane elementy i odnowione meble w stylu vintage to strzał w dziesiątkę!

Projekt szarej sypialni
Odnowione krzesło w stylu vintage
Odnowiona szafka w stylu vintage

Urządzając tę sypialnię, właścicielka czuła się prawie że zobowiązana wyjątkową lokalizacją mieszkania w otoczeniu starej, ceglanej zabudowy. W projekcie sypialni zdecydowała się więc na połączenie industrialnej w charakterze palety kolorystycznej, odnowionych mebli w stylu vintage i drewnianych elementów ocieplających aranżację. Tak powstał projekt szarej sypialni. Rezygnując z wszechobecnej bieli, często stawiamy na bliską jej barwę, jaką jest kolor szary. Podobnie jak biały, szary jest kolorem, który wymaga od nas umiejętnego żonglowania różnymi elementami aranżacji, by pomieszczenie nie stało się zbyt chłodne i surowe, szczególnie, jeśli urządzamy tak charakterystyczne wnętrze jak sypialnia.

Szara sypialnia: aranżacja w klimacie vintage

Projekt szarej sypialni w mieszkaniu w kamienicy jest doskonałym przykładem na to, jak zaaranżować nietuzinkowe, industrialno-arystyczne wnętrze, które jednocześnie nie traci nic na przytulności. Na ścianach, meblach i tkaninach w sypialni dominują spokojne szarości, nadające wnętrzu nieco loftowy wystrój. Dzięki użyciu w aranżacji sypialni szerokiej palety różnych odcieni szarości (jasny popielaty na ścianach, gołębia szarość na krześle i pledach, standardowy szary na zagłówku łóżka, szaro-brązowy na zasłonach i antracyt na dodatkach dekoracyjnych), pomieszczenie ożywa, staje się wielowymiarowe, a nie chłodne i surowe, jak to bywa w przypadku monochromatycznych wnętrz. Drewniana podłoga i rama łóżka (zaprojektowanego, podobnie jak szafa, przez Joannę Kiryłowicz) ocieplają wizualnie aranżację szarej sypialni, a kropla przygaszonego turkusu na poduszkach dekoracyjnych dodatkowo ożywia paletę kolorystyczną, nie zachwiewając jednak jej harmonii. Tę rolę odgrywają obrazy w odcieniach różu i czerwieni – przełamują one jednolitość kolorystyczną aranżacji sypialni. Artystycznego, a zarazem swojskiego rysu dodają szarej sypialni odnowione meble w stylu vintage – krzesło i przemalowana na balansujący między turkusem a kobaltem odcień szafka rodem z PRL-u. Reszta mebli wtapia się w tło – garderoba została sprytnie wbudowana we wnękę ścienną, a większość szafek kryje się za zasłoną. To rozwiąnie wygodne, a przy tym mniej kosztowne niż pełna zabudowa.

Aranżacja sypialni: meble i dodatki w stylu vintage

Od pewnego czasu meble z połowy XX wieku, kojarzące się nierozerwalnie z epoką PRL-u, przeżywają drugą młodość. Wytłumaczyć to może kilka cech tego typu sprzętów. Po pierwsze, wprowadzenie mebli w stylu vintage to doskonała inwestycja. Na miano vintage zasługują stare rzeczy o wysokiej jakości, którym wiek dodaje szlachetności, ale nie wartości – są one zwykle zbędnym, pozornie niemodnym balastem dla nabywców starych mieszkań, dlatego często lądują na śmietniku lub aukcjach internetowych, gdzie można zakupić je w naprawdę okazyjnych cenach. Niewielkim nakładem finansowym wzbogacamy się więc o solidne meble o modernistycznych formach, nierzadko od znanego projektanta. Ponadto stare sprzęty po odnowieniu dobrze wpisują się w estetykę nowoczesnych mieszkań, wzbogacając je swoimi nieoczywistymi kształtami oraz nostalgicznymi skojarzeniami, które wywołują - to właśnie styl vintage. Znacznie ułatwiają one zestawianie różnego rodzaju etstetyk i sprawiają, że wnętrze wydaje się bardziej autentyczne. Równie ważną kwestią jest oczywiście... moda! Działa ona w ten sposób, że to, co dawniej było popularne i modne, z czasem popada w zapomnienie, by po długim okresie „niełaski” znów zachwycać i inspirować. Vintage'owe meble z połowy XX wieku nie są wyjątkiem!

Ocena: 0
Tekst: Sonia Łukomska Zdjęcia: Mariusz Bykowski

POLECANE ARTYKUŁY