Aranżacja sypialni w kawalerce wcale nie musi być ogromnym wyzwaniem! Przedstawiamy kilka sposobów na efektowne (i efektywne!) oddzielenie aneksu sypialnego od reszty mieszkania.

Aneks sypialny: najlepsze miejsce do spania

Który kąt salonu poświęcić na sypialnię? Najciemniejszy (gdy śpisz, zwykle jest ciemno, a przy oknie lepiej jest postawić stół) i w miarę możliwości najbardziej oddalony od ciągów komunikacyjnych. Miejsca nie potrzeba wiele – wystarczy tyle, ile mierzy łóżko plus pas wolnej przestrzeni na dojście do niego (przynajmniej z jednej strony mebla). Wszystko zależy od wielkości i kształtu kawalerki, ale przykładowo: w długim i wąskim pomieszczeniu na część dzienną przeznacz przestrzeń przy wejściu, a sypialnię usytuuj w miejscu najbardziej od niego oddalonym.

Aneks sypialny: odpowiednia przegroda

Aneks sypialny najlepiej jest oddzielić od reszty mieszkania przy pomocy jakiegoś rodzaju przegrody. Jeśli nie boisz się rozwiązań „na stałe”, wydziel przestrzeń sypialną przy pomocy ścianki z płyt gipsowo-kartonowych (sięgającej sufitu lub niepełnej, dzięki której nie zacieśnisz optycznie wnętrza). Doskonałym wyjściem są również przesuwne drzwi – jeśli masz sporą wnękę, możesz zbudować w niej podest z szufladami na pościel, na podeście umieścić miękki materac, a całość częściowo lub całkowicie przysłonić przesuwanymi drzwiami. Powstanie zaciszny, kameralny kącik, a drzwi ozdobione ciekawym wzorem lub pomalowane na intensywny kolor ożywią także aranżację mieszkania. Rozwiązaniem sprawdzającym się najlepiej w przypadku osób, które nie lubią radykalnych zmian są tańsze i łatwe do zlikwidowania przegrody – żaluzja lub przesłona z frędzelków świetnie wydzieli aneks sypialny, nie blokując dostępu światła i nie zacieśniając przestrzeni, podobnie jak parawan, który, w razie potrzeby, łatwo jest schować lub przesunąć, a także dopasować do każdego stylu aranżacji. Skrzydła parawanu można wypełnić tkaniną, plecionką, pleksi czy drewnem albo ozdobić malunkami lub zdjęciami. Świetną alternatywą jest także zasłona z tkaniny, która dodatkowo spełniać będzie funkcję dekoracyjną.