Sypialnia na poddaszu - inspiracje. Jak przytulnie urządzić sypialnię?

2023-09-27 15:20

Aranżacja sypialni na poddaszu nie należy do najłatwiejszych. Ale dobrze urządzona sypialnia ze skosami sprawi, że poddasze stanie się użytkową częścią domu. Pamiętając o kilku zasadach i trikach urządzanie sypialni na poddaszu będzie przyjemnością, a efekt przerośnie nasze oczekiwania.

Sypialnia na poddaszu
Autor: Projekt: Marta Urbanska/NUKI, zdjęcie i stylizacja: Maria Miklaszewska

Spis treści

  1. Funkcjonalna sypialnia na poddaszu
  2. Przeczytaj także: Jak urządzić przytulną sypialnię? Jaka sypialnia jest modna?
  3. Sypialni na poddaszu — wzory i kolory
  4. Sypialnia na poddaszu — oświetlenie
  5. Przeczytaj także: Jak urządzić mieszkanie na poddaszu? 35-metrowa kawalerka pod skosami

W aranżacji sypialni na poddaszu ogromnie ważne jest zachowanie umiaru. Inaczej sypialnia ze skosami stanie się miejscem przytłaczającym, niesprzyjającym relaksowi.

Do aranżacji sypialni na poddaszu wybierajmy jasne kolory i wzory geometryczne, które potrafią optycznie poprawić proporcje nieregularnego wnętrza. Lepsze będą meble niskie, nie bójmy się tych robionych na zamówienie, dopasowanych do danego wnętrza.

Unikajmy nadmiaru tkanin i dodatków dekoracyjnych, które przytłaczają. Zanim zaczniemy urządzać sypialnię na poddaszu, przemyślmy i zaprojektujmy oświetlenie.

Funkcjonalna sypialnia na poddaszu

Poddasze jest przestrzenią trudną do zagospodarowania. Jednak początkowe trudności w aranżacji sypialni na poddaszu tylko wychodzą na dobre. Szukając niskich, nietypowych mebli lub na zamówienie stworzymy niepowtarzalną sypialnię pod skosami.

Pamiętajmy, sypialnia na poddaszu musi być funkcjonalna. Zazwyczaj zaczynamy od ustawienia łóżka w najniższej części, sądząc, że podczas snu wysokość pokoju nie ma znaczenia. Jest jednak inaczej. Niski skos nad łóżkiem może być przyczyną codziennych urazów głowy, ale zwyczajnie może też powodować dyskomfort lub klaustrofobię. Wybierz miejsce o optymalnej wysokości, tak by dwie osoby miały do niego swobodny dostęp. Szafki nocne powinny być dostosowane wysokością do łóżka z materacem lub samego materaca – nie zawsze mogą to być więc gotowe meble.

Szafę najlepiej zrobić na zamówienie – wykorzystamy wtedy optymalnie wysokość i głębokość miejsca pod skosem. Przy niskich ścianach kolankowych, tu gdzie nie ma dość miejsca na komody, sprawdzą się zabudowy typu cargo. Powstaje miejsce do przechowywania pościeli, ubrań itp.

Przeczytaj także: Jak urządzić przytulną sypialnię? Jaka sypialnia jest modna?

Sypialni na poddaszu — wzory i kolory

Skosy powodują, że wnętrze traci proporcje. Wybór kolorów ścian i rodzajów powierzchni jest tu bardziej istotny niż w sypialniach o kształtach regularnych.  Tu najbardziej sprawdzi się uniwersalny kolor biały i jasne, pastele w chłodnych odcieniach – mają bowiem właściwości optycznego oddalania ścian. Korzystajmy też z farb z efektem satyny – takie wykończenie powoduje odbijanie światła.

Dobrym pomysłem jest także pomalowanie jednej ze ścian w intensywnym kolorze. Tak wyróżniona ściana odwróci uwagę od miejsc, w których łączą się skosy. Czasem ciemna barwa na jednej ze ścian doda sypialni głębi.  Innym pomysłem na poprawienie proporcji  sypialni na poddaszu są wzory geometryczne. Pionowe pasy spowodują, że niska ściana kolankowa wyda się nieco wyższa, poziome wydłużą krótką ścianę.

Nie można także przesadzać z ilością tkanin i dodatków dekoracyjnych. Dywan, narzuta na łóżko, poduszki dekoracyjne są dodatkami kojarzącymi się z przytulną sypialnią, ale w niskim wnętrzu ze skosami nie można z nimi przesadzić.

Sypialnia na poddaszu — oświetlenie

Urządzając sypialnię na poddaszu nie możemy zapomnieć o właściwym rozplanowaniu oświetlenia. Często brakuje choćby kawałka prostego sufitu do zamontowania lampy sufitowej. Ale to nic. Możemy łatwo ją zastąpić kinkietami, koniecznie z ruchomymi żarówkami, lampami podłogowymi i stołowymi.

Montując kinkiety zadbajmy by ich światło nie raziło w oczy. Dobrze też jeśli lampy podłogowe mają światło typu up light i down light. Strumień światła skierowany w dół oświetla pokój, strumień skierowany ku górze, na skos lub sufit optycznie podwyższy niskie wnętrze.

Lampy, nawet małe, ustawione w niskich częściach pokoju, wieczorem sprawią, że sypialnia pod skosami wyda się bardziej proporcjonalna. W dobie oświetlenia LED nie musimy się martwić o rachunki, możemy ustawiać lampy wszędzie tam gdzie jest miejsce, nie musimy przecież wszystkich zapalać w tym samym czasie.

Przeczytaj także: Jak urządzić mieszkanie na poddaszu? 35-metrowa kawalerka pod skosami

Nasi Partnerzy polecają