Sypialnia jest jednym z tych wnętrz, które powinno być ściśle dopasowane do naszych potrzeb i oczekiwań. Musimy czuć się w niej komfortowo, więc dobrze jeśli wystrój sypialni będzie w pewien sposób odzwierciedlał naszą osobowość. Sypialnia idealna dla niektórych będzie białą oazą spokoju, która otuli nas delikatnością i subtelnością, natomiast dla innych musi być to wyrazista przestrzeń mówiąca wiele o gorącym temperamencie lokatora.

Krok pierwszy: kolory w sypialni

Sypialnia, w zależności od potrzeb i oczekiwań potencjalnego lokatora, może być przestrzenią dającą zastrzyk energii na cały dzień, bądź też wnętrzem wyciszającym i przynoszącym ukojenie przez snem. W aranżacji sypialni triumf święcą kolory jasne, subtelne, pastelowe. Te pozwalają wykreować nam prawdziwą oazę spokoju, która otuli nas wyjątkowym ciepłem. Co jednak w przypadku, gdy jesteśmy miłośnikami mocnych, żywych i nasyconych kolorów? Nie warto z nich rezygnować. Projekt sypialni musi być stworzony z myślą o  nas samych. Wystój natomiast powinien odzwierciedlać nasz temperament. Dlatego jeśli dobrze czujemy się w otoczeniu mocnych barw, warto wprowadzić je także do wnętrza pokoju nocnego. Pamiętajmy jednak, że natężenie żywych kolorów w sypialnianym wnętrzu nawet miłośnika koloru może przyprawić o zawrót głowy i działań na niego nieco przytłaczająco. Wówczas, sypialne wnętrze „z charakterem” warto nieco zrównoważyć i rozjaśnić delikatnymi akcentami.

Krok drugi: oświetlenie w sypialni

Sypialnia jest wnętrzem wyjątkowym. Oświetlenie odgrywa w nim kluczową rolę. Urządzając swój pokój nocny warto wziąć pod uwagę natężenie światła oraz jego temperaturę barwową. Niezwykle ważne jest też rozmieszczenie źródeł światła. Warto postawić na oświetlenie centralne, które w każdym pomieszczeniu odgrywa rolę kluczową. Pamiętajmy jednak, że tak naprawdę faktyczny klimat we wnętrzu tworzy oświetlenie dodatkowe: kinkiety czy lampki nocne - absolutne MUST HAVE w projekcie sypialni. Wybierając konkretne oświetlenie do sypialni, warto dostosować go do kolorystyki wnętrza. Kwestia ta jest niezwykle ważne, a jednak bardzo często pomijana. Do wnętrza,  w których dominują białe i chłodne barwy, wybierzmy światło o barwie dziennej, tej nieco chłodniejszej. Przestrzenie ciemniejsze wydadzą się przytulniejsze jeśli oświetlimy je światłej cieplejszym.

Krok trzeci: bohater sypialni, czyli łóżko

Łóżko, czyli absolutna podstawa projektu sypialni. Nie oszukujmy się - bez niego nie ma prawdziwej sypialni. Łóżko jest najważniejszym elementem wystroju pokoju nocnego, decydującym jednocześnie nie tylko o jego wystroju, ale przede wszystkim funkcjonalności i komforcie użytkowania. Tutaj znaczenie ma oczywiście nie sama forma łóżka. Na jego wygodę składa się także odpowiednio dobrany materac czy zagłówek. Ten pierwszy decyduje o wygodzie mebla. Ważne jest jego wypełnienie, które decyduje o sprężystości oraz komforcie użytkowania. Z kolei zagłówek wydaje się elementem będącym jedynie dopełnieniem aranżacji. W rzeczywistości oprócz stanowienia niezaprzeczalnej dekoracji wnętrza, jest on także rozwiązaniem niebywale praktycznym. Często niedoceniany zagłówek, jako estetyczny element nocnego wnętrza, pozwala zabezpieczyć ścianę przed zabrudzeniami, a ponadto podniesie komfort użytkowania, np. podczas wieczornej lektury.

Krok czwarty: meble w sypialni

Tak naprawdę meble nie są najważniejszym elementem aranżacji sypialnego wnętrza. Coraz częściej decydujemy się w tym wnętrzu na modny i praktyczny minimalizm. Minimalizm w kolorach, dodatkach, meblach... - minimalizm w sypialni. Bardzo często łączymy sypialnię wraz z garderobą. Nieco inaczej kształtuje się sytuacja w przypadku małych mieszkań - tutaj, bardzo często decydujemy się na wzbogacenie sypialni w przepastną szafę, która spełnia właśnie funkcję garderoby. Jeśli jednak chcemy nadać sypialnemu wnętrzu przestronności, a projekt mieszkania na to pozwala, zrezygnujemy z pokaźnych zabudowań w sypialni, a postawmy jedynie na modną i stylową komodę. Idealnym dopełnieniem kobiecej sypialni będzie toaletka - bohaterka wnętrz stworzonych z myślą o paniach. Ta sama, która lata temu grała pierwsze skrzypce w sypialni. Decydowała o elegancji wnętrza i nadawała ton całej aranżacji.  Dziś toaletka powraca do łask, wciąż pozostając wyznacznikiem stylowego i szykownego wnętrza dam. Toaletka w sypialni jako element nie tylko estetyczny, ale także praktyczny, będzie domykała aranżację pokoju nocnego tworząc jednocześnie prywatny kącik, który zarezerwowany jest tylko i wyłącznie dla kobiet.