Ściana za łóżkiem w sypialni daje nam ogromne możliwości aranżacyjne. Spore pole manewru w kwestii wykończenia ściany, często przyprawia nas o zawrót głowy. W efekcie decydujemy się na klasyczne malowanie, rezygnując z innych, niezwykle efektownych dekoracji. Co pozostaje nam w zanadrzu?

Ściana za łóżkiem w sypialni: przegląd najpopularniejszych dekoracji ściany

Zgodnie z zasadami feng shui, łóżko w sypialni powinno być zlokalizowane bezpośrednio przy ścianie. Panuje powszechne przekonanie, że łóżko odstawione od niej to dryfujący mebel, który nie zapewnia partnerom wystarczającego poczucia bezpieczeństwa. Z uwagi na to warto zadbać o to, co znajduje się za łóżkiem. Dlatego niezwykle ważna jest przemyślana dekoracja ściany za łóżkiem w sypialni. Jakie wykończenie ściany sprawdzi się we wnętrzu nocnym? Możliwości mamy sporo. Klasyczne malowanie ściany czy powracająca do łask tapeta? Industrialny akcent w postaci cegły na ścianie czy efektowna fototapeta? Tapicerowany zagłówek na całą ścianą czy może pojemna zabudowa meblowa?

1. Klasyczne malowanie ściany za łóżkiem w sypialni

Malowanie wciąż święci triumfy w wykończeniu ścian. Pomimo upływu lat trend ten nie traci zwolenników, a wzbogacająca się oferta farb sprawia, że coraz częściej stawiamy na ścianę z ciekawą fakturą. Ogromna paleta barw pozwala nam na wykreowanie niebanalnej aranżacji, w której pierwsze skrzypce grać będzie właśnie kolor ściany. Jak wiadomo, kolory we wnętrzu mają ogromne znaczenie. Nie pozostają także bez wpływu na nasze samopoczucie. Z uwagi na to, w projekcie sypialni zaleca się stonowaną kolorystykę, która będzie działała uspokajająco i wyciszająco. W stonowanym otoczeniu, nie tylko możemy, a wręcz powinniśmy postawić na jeden wyraźniejszy akcent, który nada całości charakteru. W tej roli, nic nie sprawdzi się tak dobrze, jak modny kolor na ścianie za łóżkiem w sypialni.

2. Wracająca do łask tapeta

Tapeta. Jeszcze nie tak dawno święciła triumf w dekoracji ścian. Później przyszedł boom na malowanie czy surowe materiały na ścianie. Obecnie, tapeta wraca do łask i nie tylko na salony. Może ona świetnie zaprezentować się także jako wykończenie ściany za łóżkiem w sypialni. Możemy wybrać tapetę gładką lub wzorzystą. Pole do popisu mamy naprawdę ogromne. Pamiętajmy jednak, że dekorację ściany za łóżkiem warto dopasować do ogólnej stylistyki wnętrza. Zatem jeśli nasz pokój nocny utrzymany jest w iście nowoczesnym stylu, w takie otoczenie raczej nie wpasuje się tapeta z motywem kwiatowym, która może przywodzić na myśl lekki i sielski klimat. Wówczas warto postawić na modne, geometryczne wzory, które z nowoczesną aranżacją będą tworzyć spójną całość. Nie do przecenienia są tapety w paski czy kropki, które coraz częściej goszczą na naszych ścianach.

3. Ściana jak marzenie, czyli fototapeta w akcji

Fototapeta, jako dekoracja ściany za łóżkiem w sypialni, potrafi zdziałać cuda. Taka dekoracja wywołuje efekt iluzji rzeczywistości, daje poczucie przestronności, a trójwymiarowy efekt może przenieść nas w najodleglejsze zakątki świata. Dawniej, aby uzyskać efekt dzisiejszej fototapety, zamawiało się obraz u artysty w manierze trompe l'oeil, który wywołuje złudzenie, że ukazane na płaskiej powierzchni przedstawienie jest trójwymiarowe. Dziś, podobną sztukę tworzymy za pomocą kilku metrów kwadratowych fototapety. Wybierając ją, pamiętajmy także o jej największych zaletach. Urządzając małą sypialnię, wybierzmy fototapetę z horyzontalnym widokiem, który sprawi, że wnętrze wyda się optycznie większe.

4. Cegła na ścianie: jak wprowadzić surowość do przytulnej sypialni?

Sypialnia, jako wnętrze wyciszające i niosące ukojenie, to przytulna przestrzeń otulająca miękkimi tkaninami, delikatnymi kolorami i ogólnym klimatem. Jak zatem wpleść do takiego wnętrza element rodem z pofabrycznych przestrzeni industrialnych – surową cegłę na ścianie? Ta, bez wątpienia króluje w przestrzeniach dziennych, ale z upodobaniem zadomawia się także w pokojach nocnych. Tutaj jest najlepszym dowodem na podążanie za najnowszymi trendami i otwartym stosunkiem do nowoczesności. Ale nie tylko! Cegła na ścianie w sypialni, nada jej wyjątkowego klimatu i niepowtarzalnego charakteru. Ponadto – może ona występować w wersji bardziej „oswojonej", ciepłej i przytulnej, czyli wersji bielonej. Cegła w sypialni nie musi być chłodna! Tak naprawdę wszystko zależy od otoczenia, jakie jej zagwarantujemy!

5. Zagłówek: element łóżka czy dekoracja ściany?

Zagłówek jest nie tylko praktycznym, ale przede wszystkim niezwykle estetycznym rozwiązaniem w projekcie sypialni. Ponadto, jest świetnym pomysłem na zagospodarowanie ściany za łóżkiem. Decydując się na zagłówek, warto dopasować jego charakter do stylistyki całego wnętrza. W sypialni urządzonej w stylu romantycznym świetnie zaprezentują się zagłówki obite białą tkaniną z subtelnym wzorem. We wnętrzach nowoczesnych sprawdzą się proste zagłówki pikowane, które nadadzą przestrzeni odrobinę elegancji. Jeśli nasza sypialni utrzymana jest w minimalistycznym stylu, dobierzmy do łóżka zagłówek drewniany. Coraz popularniejsze stają się zagłówki modułowe, które dając nam możliwość dowolnego zestawienia. Coraz częściej, zagłówek będący elementem łóżka, przechodzi w dekorację całej ściany. Wówczas, z pewnością wybije się ona na prowadzenie w aranżacji, wyznaczając tym najważniejszą strefę wnętrza – strefę nocną.

6. Zabudowana ściana: maksymalne wykorzystanie miejsca

Zabudowa meblowa na ścianie za łóżkiem w sypialni to rozwiązanie nieoczywiste i rzadko spotykane. Nie oznacza to jednak, że niemodne i niepraktyczne. Wręcz przewinie! Pomysłowo zabudowana ściana za łóżkiem, może okazać się dekoracją wnętrza, która będzie niezwykle praktyczna i zaoferuje nam ogromne ilości miejsca do przechowywania. W aranżacji sypialni sprawdzą się takie zabudowy, które stanowią z łóżkiem spójną całość. Możemy także zdecydować się na wykonanie takiej zabudowy na zamówienie według własnego projektu. Wbrew pozorom, rozwiązanie to świetnie sprawdzi się w małych wnętrzach. Warunek jest jeden – zabudowa musi być prosta i minimalistyczna. Taka, która będzie sprawiała wrażenie jednolitej płaszczyzny, a jednocześnie ukryje w sobie ogromne ilości szafek i półek. Pomysłowym rozwiązaniem na zagospodarowanie ściany za łóżkiem w sypialni, będą także minimalistyczne półki, który zaoferują nam miejsce jedynie na odłożenie wieczornej lektury.

7. Napisy, naklejki, neony, czyli niecodzienny mix w dekoracji ściany

W roli dekoracji ściany za łóżkiem w sypialni świetnie sprawdzą się także nieco mniej popularne, ale niezwykle oryginalne rozwiązania. Motywacyjne sentencje i życiowe mądrości na ścianie sprawią, że ta będzie przykuwała uwagę, aspirując jednocześnie do miana bohatera całego wnętrza. Możemy także zdecydować się na humorystyczne naklejki, który nadadzą wnętrzu lekkiego charakteru. Opcją są także neony, które kiedyś były znakiem charakterystycznym każdego przydrożnego baru, a aktualnie znajdują także swoich zwolenników we wnętrzach mieszkalnych.