Wiadomo, że meblem odgrywającym główną rolę w sypialni jest łóżko, które często zajmuje tyle miejsca, że nie pozostawia nam zbytniego pola do popisu w kwestii przechowywania ubrań i innego rodzaju przedmiotów. Nie warto jednak zaniedbywać tego aspektu aranżacji sypialni – istnieje wiele sposobów na efektywne (i efektowne!) zagospodarowanie dostępnej przestrzeni! Podpowiadamy, jak to zrobić i na co zwrócić uwagę przy tworzeniu systemu przechowywania w sypialni.

Przechowywanie w sypialni: jej wysokość szafa

Dobór odpowiedniej szafy do sypialni to bardzo istotna kwestia, ponieważ nie każdy rodzaj tego mebla sprawdzi się w danym pomieszczeniu. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wymiary szafy – jedna osoba na komplet ubrań zazwyczaj potrzebuje szafy o szerokości co najmniej 140 cm (przy standardowej wysokości – 210 centymetrów), dlatego też kupując szafę do sypialni dwuosobowej najlepiej jest zainwestować w mebel dwa razy większy. Optymalna odległość między półkami w szafie to 30 centymetrów, a ich długość – 90 centymetrów. Na krótką odzież wiszącą (koszule, garnitury) trzeba przeznaczyć przestrzeń o wysokości 100-135 centymetrów, a na dłuższą (płaszcze, sukienki) – 150-180 centymetrów. Na metrze drążka mieści się około 10 wieszaków z ubraniami. Planując wysokość, na której zostanie zamontowany drążek, weź pod uwagę wzrost osób, które będą korzystać z szafy Nie ma to znaczenia w przypadku drążków obniżanych, tak zwanych pantografów. Pod sufitem warto zamontować dużą półkę (może zajmować całą szerokość szafy). Przyda ci się ona do przechowywania walizek, plecaków i długich przedmiotów. Istotna jest także kwestia wizualna – jeśli jesteś miłośnikiem nietuzinkowych rozwiązań, pomyśl o nietypowych frontach. Możesz zdecydować się na ciekawe zdjęcie nadrukowane na szkle lub wymienić drzwi na odnowioną drewnianą bramę czy wierzeje stodoły. Duże szafy najlepiej jest ustawiać na krótszej ścianie – wtedy sypialnia ma najlepsze proporcje. Pionowe podziały (od podłogi do sufitu), które tworzą fronty szafy, sprawią, że niska sypialnia wyda się nieco wyższa.

Przechowywanie w sypialni: gospodarowanie przestrzenią

Jeśli w twojej sypialni nie ma miejsca na szafę, postaw na komodę. Pamiętaj tylko, żeby przeznaczyć na nią miejsce dwa razy szersze od jej głębokości (by wysuwanie szuflad było komfortowe) plus około 80 centymetrów na swobodne poruszanie się przed meblem. Jeśli chodzi o przechowywanie różnego rodzaju przedmiotów, nawet w niewielkim pomieszczeniu można znaleźć sporo możliwości. Warto jest wykorzystać przestrzeń sypialni w pionie – montując półki i wieszaki czy wykorzystując wnęki; a także w poziomie – używając szuflad, schowków w podestach i wsuwanych pod meble pojemników na kółkach.