Bez względu na to, czy garderoba włączona jest do aranżacji sypialni (garderoba zajmująca całą długość ściany lub zaaranżowana we wnęce), czy urządzona w odrębnym pomieszczeniu, stanowi ona bardzo wygodny i praktyczny sposób przechowywania odzieży. Przestrzeń garderobiana pozwala na łatwe segregowanie różnego rodzaju ubrań i uwalnia inne pomieszczenia w domu od zajmujących dużo miejsca szaf, komód i pawlaczy.

Urządzamy garderobę: zalecane wymiary i odległości

Jeśli masz możliwość urządzenia garderoby w oddzielnym pomieszczeniu, zachowaj odpowiednie wymiary i odległości, by dostęp do składowanych ubrań był wygodny i bezproblemowy. Pomieszczenie przeznaczone na przestrzeń garderobianą powinno mieć co najmniej 140 centymetrów szerokości. Na wymiar ten składa się głębokość potrzebna do powieszenia ubrań (szafy) oraz szerokość przejścia – najlepiej jest, by miało ono 80-90 centymetrów. Gdy będzie węższe, w garderobie trudno będzie ci się poruszać. Drzwi do garderoby powinny mieć przynajmniej 70 centymetrów szerokości. Pamiętaj o tym, że jeśli garderoba ma być urządzona w osobnym pomieszczeniu, a nie we wnęce za drzwiami przesuwnymi, zgodnie z normą musi być w niej kanał wentylacyjny oraz nieszczelności w drzwiach. Gdy pomieszczeniu znajduje się okno z nawiewnikiem, kanał nie jest konieczny.

Drzwi do garderoby: drzwi przesuwne to jest to!

Zamontowanie w garderobie (zarówno takiej urządzonej w oddzielnym pomieszczeniu, jak i włączonej do aranżacji sypialni) drzwi przesuwnych pozwala zaoszczędzić do 8 m² przestrzeni koniecznej do uchylenia tradycyjnych drzwi. Możesz wybrać spośród gotowych projektów proponowanych przez producentów drzwi lub zlecić wykonanie konstrukcji stolarzowi. Skrzydła drzwi przesuwnych poruszają się po prowadnicach zamontowanych pod sufitem i na podłodze lub tylko pod sufitem (drzwi podwieszane), dlatego montując tego typu drzwi, należy wyrównać krzywizny w podłodze, suficie i ścianach. Możesz też zastosować tak zwany dystans boczny, cokół lub obniżenie skrzydła drzwiowego. Dzięki nim konstrukcja będzie trzymała pion. Jeśli drzwi mają chować się w kasecie przy istniejącej ścianie, konieczne jest pogrubienie jej o 10-12 centymetrow lub wyburzenie jej i postawienie nowej ścianki o konstrukcji szkieletowej. Alternatywą są drzwi przesuwne teleskopowe. Umożliwiają one schowanie dwóch skrzydeł w jednej kasecie z karton-gipsu (o grubości około 17 centymetrów). System teleskopowy sprawdza się zwłaszcza wtedy, kiedy z braku miejsca niemożliwe jest zamontowanie dwóch kaset (na drzwi podwójne). W garderobach na ogół stosowane są systemi drzwi przesuwnych z aluminium lub stali. Te z systemem aluminiowym można stosować w pomieszczeniach wyższych niż standardowe. Systemy stalowe są tańsze od aluminiowych, ale bywają głośniejsze.

Urządzamy garderobę: rodzaje systemów montażowych

Urządzając garderobę, możesz zdecydować się na jeden z kilku rodzajów systemów montażowych do garderób. Wytrzymałym i stabilnym systemem, który sprawdza się pod skosami jest konstrukcja mocowana do ścian. Półki, szuflady i drążki mocuje się do stalowych lub aluminiowych szyn albo profili przykręcanych do ścian. Alternatywą jest system wolno stojący, na wyposażenie którego składają się szafy nieprzytwierdzone do ścian lub podłoża. Jego elementy nośne mogą być wykonane z drewna, stali, aluminium lub tworzyw sztucznych, a moduły powinny być połączone ze sobą tak, by zapewnić konstrukcji stabilność. Jest łatwy w montażu i demontażu, ale może zdarzyć się, że nie będzie tak solidny jak system mocowany do ścian. Dobrym wyjściem (szczególnie w przypadku, gdy ściany są mało wytrzymałe i nie nadają się do przenoszenia dużych obciążen) jest również system oparty na drążkach rozporowych, w którym półki i szuflady montuje się się do aluminiowych drążków mocowanych między sufitem i podłogą. Tego typu systemy występują w modułach (40-120 centymetrów), ich plusem jest również fakt, że łatwo zmodyfikować lub dokupić elementy ich wyposażenia. Uwaga: każdy producent ma opracowany własny system do garderób, więc, by mieć pewność, że wszystko do siebie pasuje, lepiej ich nie mieszać.