Sypialnia to miejsce, w którym spędzamy 1/3 swojego życia, dlatego niezwykle ważny jest wygodny i funkcjonalny projekt sypialni. Projekt wnętrz, który będzie odpowiedzią na nasze potrzeby i oczekiwanie nie jest prostą sprawą. Każde wnętrze powinno zostać zaprojektowane z myślą o jego lokatorze i podporządkowane konkretnemu stylowi życia. Bardzo często jednak, kierując się aktualnymi trendami, powielamy te same schematy w projektach wnętrz. Prezentowaliśmy Wam już zarówno najpopularniejsze rozwiązania w aranżacji pokoju dziennego oraz TOP 5 w projekcie łazienki. Czas najwyższy zatem, przyjrzeć się bliżej projektom sypialni i sprawdzić, jakie rozwiązania aranżacyjnie wiernie kopiujemy i jakie schematy powielamy.

Biała sypialnia, czyli synonim stylu i szyku

Biała sypialnia to niesłabnący trend w aranżacji wnętrz. Ponadczasowa, przytulna i ciepła – właśnie taka jest sypialnia skąpana w bieli. Choć wszechobecna biel we wnętrzu może wydawać się nieco chłodna i bez wyrazu, projekty sypialni, w której króluje ta barwa są najlepszym dowodem na jej nieśmiertelność. Wielbiciele białej sypialni z pewnością zadadzą sobie pytanie czy takie monochromatyczne wnętrze nie będzie nudne. Otóż nie! Pozorną nudę we wnętrzu z łatwością przełamiemy zróżnicowanym materiałem czy nietypowym elementem aranżacji. Świetnym rozwiązaniem na ożywienie projektu sypialni skąpanej w bieli, będzie postawienie na wyraziste faktury, którymi możemy pokryć na przykład łóżko. Ich wyrazistość wzmocnią gładkie powierzchnie wokół, dlatego też warto zdecydować się wówczas na klasyczne formy mebli. Niemałe znaczenie w projekcie sypialni ma także rozmieszczenie poszczególnych elementów. Z uwagi na to, że najważniejszym sprzętem w sypialni jest wygodne łóżko, często decydujemy się na zlokalizowanie go w centralnym punkcie wnętrza, tym samym podnosząc jego rangę. Biała sypialnia jest zazwyczaj synonimem minimalizmu i uwielbieniem prostoty.

Oświetlenie w sypialni niejedno ma imię

Oświetlenie w sypialni, tak jak w każdym innym wnętrzu, odgrywa kluczową rolę. Kreuje ono przestrzeń, jednocześnie eksponując jej największe walory, a maskując pewne aranżacyjne niedociągnięcia. Poza tym, w przypadku sypialni odgrywa ono rolę absolutnie wyjątkową – kreuje ciepły, niepowtarzalny klimat. Na to z kolei niemały wpływ ma natężenie światła i jego temperatura barwowa. Najważniejsze jednak wydaje się rozmieszczenie źródeł światła. Warto postawiać tutaj na oświetlenie centralne, które sprawdzi się absolutnie w każdym wnętrzu, a poza tym pamiętać o oświetlaniu dodatkowym, które tak naprawdę zadecyduje o ostatecznym wyrazie wnętrza. Kinkiety i różnego rodzaju lampki nocne to absolutne must have w projekcie sypialni. Pamiętajmy jednak o odpowiednim dopasowaniu nasycenia światła do charakteru aranżacji – w przypadku białych i chłodnych barw, warto wybrać światło zbliżone do barwy dziennej. Jeśli w naszej sypialni królują natomiast barwy ciemniejsze, bardziej nasycone – wnętrze wyda się cieplejsze i przyjemniejsze, jeśli oświetlimy je cieplejszą barwą światła.

Meble w sypialni: funkcjonalny minimalizm czy pojemna garderoba?

Przyglądając się większości projektów sypialni można wywnioskować, że gustujemy raczej w skrajnym minimalizmie. Wyposażenie większości pokoi nocnych to po prostu łóżko i niewielka komoda. Coraz częściej jednak do walki o miano bohatera projektu sypialni dołącza toaletka – królowa kobiecych wnętrz nocnych. Dawniej, grała ona pierwsze skrzypce w sypialni prawdziwych dam. Urzekając stylem i prawdziwą klasą, nadawała niepowtarzalnej elegancji wnętrzu. Dziś, toaletka na nowo powraca do łask. Staje się niezbędnym elementem projektu sypialni każdej kobiet i jest jednocześnie największą ozdobą wnętrza. Uwielbienie skrajnego minimalizmu w projekcie sypialni nie oznacza jednak całkowitej rezygnacji z pojemnych zabudowań. Dziś, niejeden projekt sypialni zakłada także wygospodarowanie dodatkowego miejsca na pojemną garderobę. Ta, najczęściej projektowana jest jednak w ukryciu tak, że sprawia wrażenie jednolitej płaszczyzny i w żaden sposób nie wyróżnia się w aranżacji wnętrza.

Dekoracja ściany w sypialni

Projekt sypialni obejmuje zarówno kolorystykę, wyposażenie wnętrza oraz jego rozmieszczenie. Z dbałości o każdy najmniejszy detal, z upodobaniem wybieramy efektowne oświetlenie czy dekoracje wnętrza. Nie zapominajmy jednak o efektownym domknięciu projektu sypialni w postaci dekoracji ścian. Tutaj, pierwszeństwo ma oczywiście ściana za wezgłowiem łóżka. Choć w pokoju nocnym królować może minimalizm i prostota, a ściany utrzymane są w klasycznej jednobarwnej kolorystyce, bardzo często decydujemy się na dekorację ściany za łóżkiem, która nadaje charakteru całości wnętrza. Niezwykle popularnym rozwiązaniem jest wyłożenie ściany za łóżkiem zagłówkiem. Uniwersalnym wyborem będzie postawienie na zagłówki modułowe, które możemy dowolnie obijać i zestawiać ze sobą. Będzie on świetnym pomysłem na efektowne zagospodarowanie ściany za łóżkiem, a jako estetyczny element projektu sypialni, pozwoli zabezpieczyć ścianę przed zabrudzeniami. Ponadto, idealnie sprawdzi się on jako element podnoszący komfort np. podczas wieczornej lektury. Równie często decydujemy się na ponadczasowe i nowoczesne rozwiązania, może niezbyt typowe dla wnętrza sypialnego – beton dekoracyjny czy nawet cegłę na ścianie. Zarówno pierwsze, jak i drugie rozwiązanie świetnie sprawdzi się we wnętrzach minimalistycznych.

Sypialnia z łazienką, czy łazienka w sypialni? Nowoczesność czy zamach na prywatność?

Choć pomysł otwarcia sypialni i połączenia jej z wnętrzem kąpielowym wydaje się rozwiązaniem niezwykle ryzykownym i w pewien sposób naruszającym prywatność, coraz więcej osób decyduje się na tak nietypowe rozwiązania. Jedno jest pewne – projekt sypialni połączonej z łazienką cechuje przestrzeń i otwartość. Decydują się na nią osoby otwarte i odważne. Jeśli już podejmiemy decyzję o otwartym charakterze sypialni, warto chociażby ukryć toaletę. Dobrym rozwiązaniem będzie także zabudowanie strefy prysznica. To ochroni wnętrze sypialni przed nadmierną wilgocą i, wbrew pozorom - nada wnętrzu nieco więcej prywatności.