Projekt sypialni: kącik dla dziecka w aranżacji sypialni

Często zdarza się, że w mieszkaniach młodych rodziców nie ma miejsca na stworzenie oddzielnego pokoju niemowlaka. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest zaaranżowanie kącika dla dziecka w innym pomieszczeniu. Najlepiej jest wygospodarować taką przestrzeń w sypialni, by maluch był blisko nas w nocy. Sprawdź, jak stworzyć projekt sypialni zawierającej kącik dla dziecka!

Kącik dla dziecka w sypialni
Kącik dla dziecka w sypialni
Kącik dla dziecka w sypialni
Kącik dla dziecka w sypialni
Kącik dla dziecka w sypialni

Jeśli spodziewasz się potomka, a w twoim mieszkaniu nie ma miejsca na stworzenie oddzielnego pokoju niemowlaka, najprawdopodobniej będziesz musiał zaaranżować kącik dla dziecka w swojej sypialni. Nie jest to rozwiązanie idealne, ale jeśli zastosujesz się do kilku podstawowych zasad, stworzony przez ciebie projekt sypialni sprawi, że pomieszczenie to będzie komfortowe zarówno dla twojej pociechy, jak i dla ciebie.

Sypialnia z kącikiem dla dziecka: bez zbytniej ingerencji w wystrój

Podstawową zasadą aranżowania kącika dla dziecka w sypialni rodziców jest dostosowanie przestrzeni dla niemowlaka do wystroju sypialni, a nie odwrotnie. Należy pamiętać o tym, że koniec końców jest to pomieszczenie, w którym my, dorośli, zostaniemy na dłużej, podczas gdy maluch za jakiś czas przeprowadzi się do innego pokoju. Malowanie wszystkich mebli na różowo czy pokrywanie ścian tapetą w dziecięce wzory nie ma więc sensu. Udekorowanie kącika dla dziecka kilkoma kolorowymi akcentami (zabawkami, wesołymi obrazkami) w zupełności wystarczy.

Sypialnia z kącikiem dla dziecka: odpowiednie wyposażenie

By wszystkie niezbędne akcesoria były pod ręką, sypialnię z kącikiem dla dziecka należy wyposażyć w łóżeczko lub kołyskę, przewijak i przynajmniej jeden mebel przeznaczony do przechowywania pieluch, pościeli, ubranek i zabawek malucha. Innym przydatnym meblem, w który warto zainwestować podczas urządzania pokoju niemowlaka lub sypialni z kącikiem dla malucha jest duży, wygodny fotel z podnóżkiem, w którym można zasiąść podczas karmienia lub usypiania dziecka. Niezbędna jest także lampa (nocna, podłogowa lub kinkiet), która oświetli pomieszczenie w trakcie usypiania malucha czy nocnego karmienia. Żarówka w takiej lampie powinna dawać ciepłe i relaksujące światło o niewielkiej mocy, najlepiej jest więc wybrać model emitujący światło o temperaturze barwowej 2500-2700K. Łóżeczko niemowlaka powinno stać w zacisznym miejscu, najlepiej w głębi pomieszczenia (ale nie przy oknie czy kaloryferze), a jednocześnie być ustawione tak, by było widać je z każdego miejsca w sypialni. Ustawiając ten mebel tak, by jego krótszy bok stykał się ze ścianą, będziesz mieć dostęp do dziecka z trzech stron. Jeśli w twojej sypialni znajduje się telewizor lub mieszkasz w kawalerce, oddziel w jakiś sposób kącik dla dziecka od reszty pomieszczenia, by stworzyć maluchowi cichą, kameralną przestrzeń do snu. Możesz zrobić to na przykład przy pomocy niedużego mebla lub parawanu czy kotary.

Ocena: 0
Tekst: Sonia Łukomska Zdjęcia: Sylwester Rejmer, Materiały prasowe IKEA, Krzysztof Zasuwik, Marcin Czechowicz

POLECANE ARTYKUŁY