Oświetlenie w sypialni. Jak je dobrze zaplanować?

2017-09-12 17:14

Oświetlenie w sypialni powinno być miękkie, sprzyjać relaksowi. Jednak czasem chcemy poczytać, ale nie budzić śpiącej obok osoby. Na co więc koniecznie zwracać, uwagę wybierając oświetlenie do sypialni i kiedy najlepiej planować rodzaj oraz rozmieszczenie lamp?

Spis treści

  1. Oświetlenie górne i dolne
  2. Kinkiety zamiast lampek nocnych
  3. Barwa światła ma znaczenie

Światło w sypialni powinno być rozproszone, sprzyjać relaksowi. Ale też dobrze by było, żeby można przy nim poczytać, jak najmniej przeszkadzając drugiej osobie. Co wybrać: lampki nocne czy kinkiety nad łóżkiem? Czy dodawać oświetlenie dekoracyjne w suficie podwieszanym lub w zabudowie za łóżkiem? To trzeba i warto przemyśleć.

Oświetlenie górne i dolne

Dwa rodzaje lamp: sufitowe i dolne - bezpośrednio przy łóżku, to absolutna podstawa dobrego oświetlenia sypialni. Jedna lampa pod sufitem to zdecydowanie za mało. Górne światło jest potrzebne gdy wchodzimy do pokoju, ścielimy łóżko itp. Pamiętaj, żeby oprawa sufitowa była osłonięta od dołu – światło będzie rozproszone i nie będzie raziło w oczy osób leżących w łóżku. Później chętniej korzystamy z lampek ustawionych na nocnych stolikach. Już na etapie projektu zadbaj, by gniazdka znalazły się po obu stronach łóżka– unikniesz niepotrzebnej plątaniny przewodów i przedłużaczy – chyba, że lubisz styl industrialny i widoczne przewody na ścianach.

Czytaj też: Jak urządzić sypialnię na poddaszu?

Oświetlenie w sypialni
Autor: materiały prasowe IKEA

Kinkiety zamiast lampek nocnych

Gdy wolisz światło nad łóżkiem, konieczne jest wcześniejsze przeprowadzenie instalacji elektrycznej. Lampki powinny być umieszczone ok. 65-75 cm nad materacem. Najlepsze będą punktowe, o skupionej wiązce światła, nie zakłócające snu śpiącej obok osoby. Tu sprawdzają się lampki na wysięgnikach (jak lampki biurkowe), z regulowaną pozycją klosza. Ważne też by łączniki były na wyciągniecie ręki przy łóżku – jak w hotelu  – będziesz gasić i zapalać światło po swojej i sąsiedniej stronie łóżka oraz górne - bez wstawania. Jest to kwestia warta przemyślenia na etapie projektu lub podczas remontu. Możesz też poprosić o pomoc fachowca.

Kinkiety jako lampki nocne
Autor: Dariusz Radej
Oświetlenie LED za łóżkiem

Autor: Mariusz Bykowski

Skąd wiedzieć jaką barwę światła ma żarówka?

Jedną z cech światła białego jest temperatura barwowa wyrażona w stopniach Kelwina (K). Odnosi się ona do koloru źródła światła. Lampy LED i inne lampy energooszczędne zazwyczaj określa  się  jako „ciepłe" lub „zimne". Ciepłe światło, czyli żółtawe lub czerwonawe jest o temperaturze barwowej od 2700 do 3000 K. Światło zimne, o temperaturze ponad 5000 K, jest zaś „niebieskawe". Informacje o temperaturze barwowej lub określenie "światło ciepłe" i "światło zimne" znajdziesz na opakowaniach żarówek.

Barwa światła ma znaczenie

Światło w sypialni powinno być ciepłe, miękkie, podkreślające kolor ścian i mebli. Zimne i ostre uczyni z sypialni laboratorium, będziesz niespokojny i zdenerwowany. Najlepsza jest barwa światła jak najbardziej zbliżona do światła dziennego - pokazuje prawdziwe kolory. Najbardziej zbliżone jest światło halogenowe, jednak żarówki emitują dużo ciepła, co może być niekomfortowe. Jeśli decydujesz się na żarówki LED wybieraj te o ciepłej barwie. I te w lampkach nocnych i te umieszczone dalej od łóżka. Nawet delikatne oświetlenie dekoracyjne umieszczone w szczelinach w suficie podwieszanym lub w ścianie za łóżkiem z płyty kartonowo - gipsowej powinno mieć przyjazną dla wzroku barwę.

Czytaj też: Szara sypialnia

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany