Minimalizm kojarzy się z prostotą i absolutnym umiarem. Umiarem zarówno w kolorystyce wnętrza, dekoracji czy nawet umeblowaniu. Sypialnia z kolei jest miejscem, które ma nieść ukojenie po ciężkim dniu oraz ładować akumulatory na przyjęcie nowych wyzwań. Dla jednych - idealny projekt sypialni będzie obfitował w miękkie tkaniny, mnogość dekoracji i grę oświetleniem. Dla innych natomiast, idealne wnętrze nocne ograniczy się do prostych form mebli, nastrojowej lampki nocnej i jednej, przewodniej barwy aranżacji. Czy minimalistyczny projekt sypialni może urzekać przytulnością?

Projekt sypialni: urok minimalizmu we wnętrzu

Sypialnia to najbardziej intymne wnętrze domu. O wyjątkowości tego miejsca świadczy fakt, że to właśnie w nim zaczynamy i kończymy każdy dzień. W nocy, ma nieść ukojenie po pracowitym dniu, a nad ranem zapewniać optymalne warunki do przyjęcia kolejnych wyzwań. Ma wypełniać optymizmem i radością, pozwalać na całkowite odprężenie. Jak zatem w takich okolicznościach odnajdzie się chłodny i pozornie nieprzytulny minimalizm? Czy można go udomowić tak, aby był największą zaletą projektu sypialni? Jak najbardziej! Prostota ma swój niepowtarzalny urok. Nieskomplikowany projekt sypialni może urzekać pomysłem i nowoczesnym lookiem. Choć nie każdemu przypadnie do gustu chłodny minimalizm, zyskuje on coraz więcej zwolenników, którzy istotę nowoczesnych aranżacji odnajdują właśnie w prostocie.

Minimalizm z pazurem: jak go udomowić?

O przytulności wnętrza świadczy zazwyczaj mnogość miękkich tkanin, pastelowych barw czy uroczych dodatków. Klimat kreuje ciepłe światło, które oświetla przestrzeń i optycznie ją zmiękcza. W nowoczesnych wnętrzach to jednak minimalizm gra pierwsze skrzypce i decyduje o uroku aranżacji. Stawiamy wówczas na umiar w kolorystyce. Wyznaczamy barwę przewodnią wokół której „kręci" się cały projekt sypialni. Nie oznacza to jednak, że minimalizm w projekcie sypialni oznacza białe wnętrze pozbawione koloru. Coraz częściej decydujemy się na brawurowe rozwiązania i niecodzienne zestawienia. Odważnie wprowadzamy do sypialni ciemne kolory, a nie raz ryzykujemy także z głęboką czernią. Jak się okazuje nawet czerń może być przytulna i klimatyczna, a wszystko tak naprawdę zależy od jej otoczenia. Choć dla wielu będzie to rozwiązanie, które absolutnie nie przystoi w projekcie sypialni, czerń może być także przewodnim kolorem wnętrza. Przecież wszystko zależy od osobowości lokatora! Dla mniej odważnych i przebojowych, idealnym rozwiązaniem okaże się czaro-biała sypialnia, klasyka gatunku.

Sypialnia minimalistyczna pod każdym względem

Minimalizm nie akceptuje bogactwa form i dodatków. Jest natomiast pochwałą tego co proste. W projekcie sypialni, w której królować ma funkcjonalny minimalizm znajdziemy przede wszystkim przestrzeń. To ona jest jedną z cech charakterystycznych minimalistycznych wnętrz. Bardzo często styl minimalistyczny w projekcie sypialni wyrażony jest w absolutnym umiarze pod każdym względem. Bohaterem jest oczywiście duże i wygodne łóżko. Dopełnieniem jego – prosty stolik nocny z klasyczną lampką... i na tym mogłaby zakończyć się aranżacja sypialni minimalistycznej. Możemy jednak pokusić się o wprowadzenie do jej wnętrza jakiegoś indywidualnego akcentu, który będzie odzwierciedleniem osobowości lokatora. W ten sposób zaznaczymy swój teren i nadamy mu indywidualnego charakteru. Decydując się na minimalistyczną sypialnię zwróćmy uwagę na detale. Oświetlenie ogólne, dekoracja okna czy dekoracja ścian – wszędzie tu postaw na prostotę.