Sypialnia jest jednym z ważniejszych pomieszczeń w aranżacji całego mieszkania. Miejsce to powino być urządzone w taki sposób, abyśmy mogli w nim wypoczywać i nabierać sił na kolejny dzień. W mieszkaniach w bloku pomieszczenie to zajmuje zazwyczaj małą powierzchnię, dlatego szczególnie ważna jest jego aranżacja, aby spełniało nasze oczekiwania i było przede wszystkim funkcjonalne.

Urządzamy małą sypialnię: łóżko w roli głównej!

W aranżacji sypialni na szczególną uwagę zasługuje łóżko, w końcu jest ono niezbędnym meblem w tym pomieszczeniu. Wybierając łóżko warto zastanowić się nad jego rozmiarem. Do najpopularniejszych łóżek dwuosobowych należą modele o wymiarach 160x200 cm, jednak coraz chętniej wybierane są mniejsze rozmiary, głównie wymiar 140x200. Pozwala on zaoszczędzić kilka centymetrów, dzięki którym możemy pozwolić sobie na zakup szafek nocnych lub przynajmniej jednej szafki, wszystko zależy od wielkości pomieszczenia. Najpopularniejszymi modelami łóżek, dominującymi w polskich sypialniach sa łóżka drewniane lub tapicerowane. Doskonale sprawdzają się one zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych aranżacjach, służąc nam długie lata. Kolejnym ważnym elementem wyposażenia sypialni jest szafa. Jest ona szczególnie potrzebna jeśli nie mamy do dyspozycji oddzielnej garderoby. W przypadku naprawdę małych sypialni najlepiej zdecydować się na zakup szafy na wymiar. Pozwoli nam to maksymalnie wykorzystać przestrzeń i ustalić głębokość szafy, która idelanie pasuje do pomieszczenia.

Mała sypialnia: wybieramy kolory ścian do sypialni

Małe pomieszczenia w tym również sypialnie zazwyczaj malujemy na jasne kolory, które optycznie powiększąją wnętrze. Nie oznacza to jednak, że musimy rezygnować z mocnych czy ciemnych kolorów na rzecz bieli, beży czy pasteli. Ściana za łóżkiem najczęściej pełni najważniejszą, dekoracyjną rolę, dlatego możemy pomalować ją na ciemniejszy kolor, obłożyć cegłą lub kamieniem, albo nakleić tapetę. Każde z tych rowiązań sprawi, że sypialni nabierze nowego charakteru, a ściana za łóżkiem będzie przyciągała uwagę. W aranżacji sypialni mocne lub ciemne kolory mogą pojawić się również w formie dodatków. Dekoracyjne poduszki, lampki na szafkach nocnych, narzuta, czy pościel - to ważne elementy, które składają się na cały wystrój wnętrza, dlatego warto o nich pamiętać. W galerii prezentujemy Wam 12 gotowych pomysłów na aranżacje sypialni!