Jak podnieść jakość snu w sypialni?
Rośliny w sypialni
Kwiaty doniczkowe poprawiają wilgotność powietrza i produkują tlen (większość w ciągu dnia). Niektóre, jak złocień czy skrzydłokwiat, usuwają także toksyny. Rezygnujesz z roślin w sypialni, obawiając się, że zabiorą ci tlen nocą? Jeden kwiat nie wyrządzi krzywdy. Zawsze możesz też wybrać roślinę z odwróconą fotosyntezą, np. aloes, storczyk, sansewierię, które wytwarzają tlen również po zmroku. Nie podlewaj ich tylko zbyt obficie, bo rozwinie się na nich pleśń – sprawca wielu alergii.
Zatrzymać hałas
Głośni sąsiedzi, winda, ruchliwa ulica za oknem... Nasz mózg rejestruje dźwięki nawet podczas snu. Nieprzyjazne dźwięki uniemożliwiają więc pełną podczas snu regenerację. Warto rozważyć przynajmniej częściowe wyciszenie sypialni - zamontować ścienne panele akustyczne, szczelne okno czy drzwi z izolacją.
Ważne detale
Dzięki nim wyciszysz się przed zaśnięciem, ograniczysz budzenie się w nocy i miło przywitasz dzień.
● Oświetlenie. Lampka nocna (na stoliku obok łóżka) lub kinkiet uprzyjemnią ci wieczorną lekturę. Jeśli wybierzesz model działający na dotyk, nie będziesz zmuszony szukać w półśnie wyłącznika. Zasypianie ułatwi lampa ze ściemniaczem czy wyłącznikiem czasowym. Nowoczesne modele posiadają przyjemną funkcję porannego wybudzania. W określonym czasie, stopniowo zwiększają jasność, niczym wschodzące słońce. Budzą delikatnie i naturalnie. W sam raz do ciemnych pomieszczeń.
● Powietrze. Idealna temperatura w sypialni to 18–21ºC, przy wilgotności 40–60%. Najszybciej osiągniesz takie warunki przy użyciu klimatyzatora i nawilżacza powietrza. Najlepiej takich, które dodatkowo oczyszczą powietrze z kurzu i bakterii. Dobre efekty przynosi uchylenie okna, spanie w pościeli dostosowanej do pory roku. Latem chłodzącej (satynowej, atłasowej). A w zimie cieplejszej – z flaneli, z dodatkiem naturalnej wełny. W sezonie grzewczym, aby zminimalizować suchość powietrza, warto powiesić lub postawić na kaloryferze pojemnik z wodą.
Materac dobrany do potrzeb
Szukając materaca idealnego, kieruj się wygodą. Poleż na nim chociaż 3 minuty. Nie może być ani za miękki, ani za twardy. Powinien stanowić podporę całego ciała, a w pozycji bocznej – utrzymywać kręgosłup w linii prostej. Takie podparcie gwarantuje materac 7-strefowy (o różnych stopniach twardości dla poszczególnych części ciała). Wykonany z wiskoelastycznej pianki, lateksu lub sprężyn „zapakowanych” osobno w tzw. kieszenie. Odradzamy tradycyjne materace bonellowe (mogą się odkształcać, przenosić drgania). Szukasz materaca delikatnie chłodzącego? Wybierz taki z warstwą hydrożelową – obniża temp. ciała o ok. 3OºC. Przy zakupie weź pod lupę również pokrowiec. Jesteś alergikiem? Odpowiednia dla ciebie będzie tkanina antybakteryjna, np. z jonami srebra.
Co zrobić, aby się wyspać?
Które ze zdrowych nawyków pomogą nam wykorzystać porę spania do pełnej i zdrowej dla ciała regeneracji?
- Lekka kolacja. Staraj się ją jeść 2–3 godz. przed zaśnięciem (żołądek także musi wypocząć). Dobrze, by posiłek był bogaty w tryptofan – aminokwas odpowiedzialny za regulację snu. Znajdziesz go m.in. w nabiale, bananach, rybach, mięsie, produktach zbożowych. Unikaj smażonych potraw (obciążają układ trawienny), alkoholu, kofeiny, guarany (niepotrzebnie pobudzają).
- Wieczorny relaks. Wieczorem przespaceruj się, weź odprężającą kąpiel, włącz ulubioną muzykę. Poczytaj. W miarę możliwości nie myśl o tym, co cię irytuje.
- Stałe pory snu. Przyzwyczaj organizm do stałej pory zasypiania. Gdy wpadnie w rytm, sam będzie domagał się odpoczynku. Kładź się nie później niż przed północą. W przeciwnym razie możesz mieć problemy z regeneracją.
- Świeże powietrze. Przed snem przewietrz sypialnię. Lepiej zrezygnuj z palenia świec parafinowych, zwłaszcza zapachowych, które mogą uwalniać szkodliwe substancje chemiczne. Ewentualnie użyj świec z wosku pszczelego.