Zdrowy sen zimą – materac, kołdra i pościel
Aby jak najskuteczniej pokonać naturalne bariery, które zimą wpływają na gorszy stan organizmu, warto przede wszystkim przyjrzeć się aranżacji sypialni. W okresie zimowym szczególne znaczenie ma wygodny materac. Powinien być sprężysty, ale nie za twardy – musi dobrze podpierać kręgosłup i całe ciało podczas snu. Pamiętajmy, że materac powinniśmy zmieniać nie rzadziej niż co 8-10 lat. Warto też wybrać model z wypełnieniem syntetycznym, w którym nie namnażają się szkodliwe mikroorganizmy.
.. Jak wybrać dobry materac? Poradnik >>>
Kolejna ważna rzecz – kołdra na zimę. Powinna dobrze podtrzymywać ciepło, a jednocześnie zapewniać dobrą wentylację powietrza. Dotyczy to również pościeli, a także dodatkowych tkanin – takich jak koce czy narzuty.
.. Najlepsza kołdra na zimę – pod czym warto spać? >>>
Czyste powietrze i odpowiednia temperatura
Zimą, gdy działa ogrzewanie domu, powietrze staje się bardziej suche. Ponadto rzadziej wietrzymy pomieszczenie, a więc częściej w sypialni mogą się gromadzić szkodliwe dla zdrowia mikroorganizmy czy zanieczyszczenia. Dlatego jeśli wietrzymy pokój, róbmy to krótko, ale porządnie – szeroko otwórzmy okno na kilka minut. Ponieważ zimą dodatkowym zagrożeniem jest smog, zamiast klasycznego wietrzenia można zainwestować w profesjonalny oczyszczacz powietrza. Usunie on z powietrza większość mikroorganizmów (w tym wirusy!) oraz pyłów.
A jaka temperatura powinna panować w sypialni? To może zaskoczyć, bo optymalna kształtuje się na poziomie 17-18 stopni. Dlatego sypialnię warto słabiej ogrzewać niż np. salon (najlepiej 21-22 stopnie) czy łazienkę (nawet 25 stopni).
Dobre nawyki na zimę
Warto przede wszystkim kłaść się spać oraz wstawać o regularnych godzinach. Wtedy organizm „zapamięta”, że tak powinien funkcjonować, i uda się wyeliminować stan zmęczenia. Kolejna ważna sprawa – aktywność fizyczna. Owszem, zimą spada energia do działania, ale właśnie na przekór temu dobrze jest zaplanować przynajmniej trochę ćwiczeń. Na zdrowie świetnie wpłyną też zimowe spacery. Równie istotna jest oczywiście dieta. Zimowe dania są zwykle ciężkie i kaloryczne, a to z kolei może wywoływać stan kulinarnej „komy”. Postawmy lepiej na coś pożywnego, ale lekkiego!
Pomysły na wystrój sypialni: GALERIE ZDJĘĆ