Jeśli interesujesz się feng shui, sprawdź jakie zasdy feng shui w sypialni warto zastosować. Zastanawiając się, jak urządzić sypialnię, warto skorzystać z zasad feng shui i dowiedzieć się, jakich błędów unikać podczas urządzania sypialni.

Feng shui w sypialni: zasady

Chociaż feng shui (po chińsku: wiatr i woda) to termin znany w Polsce, jednak niewiele osób orientuje się, o co tu chodzi. Feng shui stara się określić jakość przestrzeni, którą zajmujemy i która nas otacza, oraz pomaga kształtować ją tak, aby nas chroniła i wspierała. Stosowanie feng shui w sypialni ma na celu osiągnięcie pomyślności i harmonii. Bardzo ważna jest harmonia i ergonomia w sypialni - niewygodne łóżko nigdy nie będzie zgodne z filozofią feng shui (warto wiedzieć, że idealny mebel do spania jest z drewna). Podobnie sypialnia, w której wygodny dostęp do łóżka ma tylko jedna ze stron, bo mebel stoi jednym bokiem przy ścianie – zgodnie z feng shui w aranżowaniu przestrzeni bardzo istotny jest komfort. A trudno przecież uznać za wygodne przeskakiwanie partnera za każdym razem, gdy chcemy wyjść z łóżka.

Feng shui i aranżacja sypialni

Czy sypialnia ma dobry potencjał feng shui? Warto poszukać odpowiedzi na te pytania. To w domu bowiem nabieramy (lub nie) sił i energii do życia prywatnego i zawodowego. Wypoczynkowi sprzyjają wszystkie elementy w aranżacji sypialni zgodnej z feng shui, które dają wrażenie przytulności. Zadbajcie więc, by w sypialni była duża ilość poduszek, miła w dotyku narzuta, miękko układające się firanki albo zasłony – wszystko, co sprawi, że z sypialni nie będzie się wam chciało wychodzić. W sypialni, która ma pomóc nam wypocząć, nie może zabraknąć miękkiej wykładziny. Nie przepadacie za puszystymi dywanami zajmującymi całą podłogę? Możecie zdecydować się na chodniczki. Dobrze, jeśli w sypialni położycie minimum dwa dywaniki  - najlepiej po obu stronach łóżka. Zgodnie z filozofią feng shui takie ich rozmieszczenie symbolizuje partnerstwo.

Feng shui w sypialni: jak ustawić łóżko

Idealnie jest według feng shui, gdy łóżko w sypialni stoi przy ścianie. Odstawione od niej albo znajdujące się na środku wnętrza feng shui nazywa „dryfującym” łóżkiem. Para, która tak śpi, może cierpieć na brak... wyraźnego celu w życiu. Specjaliści feng shui w sypialni odradzają też wypoczywanie na rozkładanej kanapie. Ich zdaniem daje to wrażenie tymczasowości i powoduje, że może nam w życiu brakować wytrwałości. Często zdarza się wam nie kończyć zaczętych działań i nie możecie nigdzie gdzie zagrzać miejsca? Spróbujcie przestawić łóżko lub zmienić je na inne. Ponadto zagłówek łóżka zapewni wam poczucie bezpieczeństwa. Podświadomie poczujecie się dużo lepiej, wypoczywając na takim łóżku, niż na tym, któremu brakuje „pleców”. Ponadto łóżko dla pary, podobnie jak pościel, powinno być nowe, a nie odziedziczone po przodkach lub używane wcześniej przez inne osoby. Według feng shui przedmioty „zatrzymują” energię właściciela przez długi czas. Ponadto po łóżkiem warto mieć przestrzeń, nie stawiajmy tam pudeł czy skrzyni na pościel.

Feng shui: kolory ścian i oświetlenie

Światło w sypialni zgonie z feng shui powinno być przytłumione. Niezbyt korzystne są więc lampy ze szklanymi, przezroczystymi kloszami. Dużo lepsze będą abażury czy klosze z mlecznego szkła lub obciągnięte tkaniną. Padające z nich światło nada waszej sypialni nastrojowy klimat. Jeśli zależy nam na wyciszeniu, postawmy na stonowane, spokojne kolory ścian  i dodatków w sypialni. Wyraziste kolory ścian czy akcesoriów wytwarzają intensywny obieg energii - przydatny w ciągu dnia, ale nie wtedy, gdy chcemy odpocząć. Specjaliści zajmujący się feng shui są zgodni: jeśli zależy >nam na podgrzaniu atmosfery w sypialni, powinniśmy dodać do niej elementy, które przyspieszają obieg energii. Jednym z łatwiejszych rozwiązań jest… postawienie albo powieszenie w sypialni lustra. Takie, w którym widać odbicie osób leżących na łóżku, szczególnie rozbudza namiętność. Ale feng shui stawia jeden warunek: po chwilach spędzonych w objęciach ukochanej osoby lustro należy przysłonić, np. tkaniną – tylko wtedy dobrze się wyśpimy.

Sypialnia na poddaszu i feng shui

Wiele kontrowersji w urządzaniu sypialni na poddaszu według zasad feng shui wzbudzają ukośne, typowe dla poddaszy, sufity. Zdarzają się artykuły, a nawet książki straszące, że sypiania na poddaszu grozi problemami zdrowotnymi. Tymczasem zgodnie z tradycyjnym feng shui taki sufit (o ile nie jest zbyt nisko) daje wrażenie bezpieczeństwa i przytulności.

Czego unikać w sypialni: feng shui

Filozofia feng shui stanowczo odradza wieszanie w sypialni zdjęć lub obrazów osób zmarłych albo żyjących z rodziny -  podświadomie będziecie „czuć”, jakby ta osoba była z wami w sypialni i was obserwowała. Wskazany jest umiar również w ustawianiu roślin. Szczypta zieleni w sypialni nie zaszkodzi, ale warto wiedzieć, że w pomieszczeniu, w którym wypoczywamy, nie może być za dużo roślin – według feng shui zbytnio aktywują one przestrzeń i współzawodniczą z nami o energię.