Drzwi do sypialni: tradycyjne czy przesuwne? Poradnik

2019-08-02 14:37

Drzwi do sypialni mogą być tradycyjne lub przesuwne. To drugie rozwiązanie jest oryginalne i dobrze sprawdzi się w przypadku małych sypialni. Jakie drzwi do sypialni wybrać, aby były funkcjonalne i podkreślały przy okazji styl wnętrza? Przeczytaj nasz poradnik.

Spis treści

  1. Drzwi do sypialni – pełne czy z przeszkleniami?
  2. Drzwi do sypialni przesuwne – czy to dobry wybór?
  3. Drzwi przesuwne do sypialni w różnych stylach
  4. Drzwi do sypialni rozsuwane

Źle dobrane drzwi do sypialni mogą zmniejszyć funkcjonalność pomieszczenia, co w efekcie będzie prowadziło do obniżenia komfortu mieszkańców. A sypialnia to w końcu ważna część każdego mieszkania. Powinna być przytulna i stanowić oazę, w której będziemy mogli się w pełni zrelaksować.

Drzwi do sypialni – pełne czy z przeszkleniami?

Nie ma jednej dobrej odpowiedzi na pytanie, jakie drzwi do sypialni są godne wyboru. Wszystko bowiem zależy od naszych potrzeb, stylu życia, indywidualnego gustu. Przede wszystkim należy się zastanowić, jakiej sypialni oczekujemy: w pełni odizolowanej od reszty mieszkania czy może mniej „odgrodzonej”? Jeśli blask światła z korytarza albo hałasy z innych pokojów bardzo nam przeszkadzają, lepiej wybrać pełne drzwi do sypialni, które zapewnią prywatność i odpowiednią izolację akustyczną. Z kolei drzwi do sypialni z przeszkleniami wpuszczą nieco światła, a także zapewnią bardziej płynną granicę między pokojem do relaksu a resztą domu.

Wybór koloru drzwi, stylistyki, wykończenia i ewentualnych detali dekoracyjnych to już kwestia indywidualna. Oferta rynkowa jest na tyle szeroka, że uda się spójnie włączyć drzwi do wystroju. Możemy również postawić na rozwiązanie kontrastowe – np. jasne drzwi do sypialni na tle ciemnej ściany. Tyle że to także kwestia gustu, ponieważ nie każdy chce mieć wyraziste zestawienia w pokoju służącym głównie do wypoczynku.

..  Najlepsze pomysły na sypialnię w bloku >>>

Drzwi do sypialni przesuwne – czy to dobry wybór?

Drzwi przesuwne do sypialni doskonale sprawdzą się w przypadku niewielkich pomieszczeń i pomogą zaoszczędzić miejsce – nie trzeba rezerwować dodatkowych centymetrów na otwieranie, a w zamian przeznaczyć je chociażby na małą garderobę. Często w sypialniach (albo przy aneksach sypialnych) drzwi przesuwne stanowią lekką optycznie, praktyczną przegrodę oddzielającą pokój od innego pomieszczenia, np. salonu czy łazienki.

Warto wiedzieć: łączenie sypialni z łazienką to coraz popularniejsze rozwiązanie. Z tym że zwykle w mieszkaniu są dwie łazienki: jedna „prywatna” dla lokatorów sypialni, a druga, można powiedzieć, ogólnodostępna.

..  Jak zrobić drzwi przesuwne? Instrukcja DIY >>>

Drzwi przesuwne do sypialni w różnych stylach

Drzwi przesuwne, które działają na zasadzie ruchomej ścianki, dają wiele możliwości aranżacyjnych. Wszystko zależy od tego, na jaki materiał się zdecydujemy. Najczęściej wybór pada na efektowną stolarkę drzwiową. Może to być drewno nowe albo pochodzące z recyklingu. Drugie rozwiązanie to opcja stworzenia ciekawego projektu DIY. Jeśli zaś oddzielamy sypialnię od łazienki, warto zastanowić się nad drzwiami przesuwnymi transparentnymi. Duże przeszklenia w czarnych ramach to zresztą jeden z wnętrzarskich hitów ostatnich miesięcy. Pasują zwłaszcza do wnętrz industrialnych (w których podkreśla się otwartą przestrzeń), nowoczesnych oraz eklektycznych. Drewno zaś zadowoli tradycjonalistów oraz zwolenników stylu skandynawskiego. Kolor drewnianych drzwi przesuwnych można dobrać spójnie do tego, który pojawia się na meblach w sypialni.

Drzwi do sypialni rozsuwane

Okazałe drzwi dwuskrzydłowe spotkamy najczęściej w mieszkaniach urządzonych w starych kamienicach. To rozwiązanie o tyle ciekawe, że pozwala połączyć dwa pomieszczenia (gdy są otwarte) lub całkowicie je od siebie oddzielić (zamknięte drzwi). Co ciekawe, podobne rozwiązanie możemy zastosować w niedużych wnętrzach – wystarczy wybrać drzwi rozsuwane, a więc dwuczęściowe. Montuje się je na szynie górnej podobnie jak drzwi przesuwne.

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany