Ciemne kolory w sypialni. Jak urządzić sypialnię z ciemnymi barwami?

2019-01-03 17:53

Zastanawiasz się, jak urządzić sypialnię? W tym sezonie królują ciemne kolory i takie też coraz śmielej wkraczają do sypialni. Warto jednak wiedzieć, jak umiejętnie nimi operować. Ciemne ściany w sypialni, a może tylko dodatki? Odpowiedzi znajdziesz w naszym poradniku.

Spis treści

  1. Ciemne kolory a wielkość sypialni
  2. Najciekawsze ciemne kolory do sypialni
  3. To jest modne: ciemna zieleń w sypialni
  4. Moda na ciemne kolory – zobacz ZDJĘCIA

Styl skandynawski i wszechobecna biel długo królowały w trendach. Dziś jednak mają coraz silniejszą konkurencję w postaci ciemnych kolorów. Co więcej, mocne, głębokie barwy wchodzą w udane mariaże ze stylistyką skandynawską.

Ciemne kolory a wielkość sypialni

Ciemniejsze barwy mają to do siebie, że optycznie zmniejszają pomieszczenie. Dlatego jeśli jesteś posiadaczem małej sypialni, stosuj je z umiarem. Możesz np. pomalować na ciemny kolor tylko jedną ścianę – najlepiej za łóżkiem. Jeśli masz wąską sypialnię, poprawisz dzięki temu proporcje pomieszczenia. Krótsza ściana w ciemnym kolorze wyda się bowiem bliższa niż pozostałe w jaśniejszych barwach.

W dużej sypialni warto bardziej eksponować ciemne kolory. Pamiętaj tylko, że w tym pokoju chodzi o wyciszenie i relaks. Unikaj więc mocnych kontrastów jasnych oraz ciemnych kolorów.

Najciekawsze ciemne kolory do sypialni

W tym roku ciemne barwy przebojem wkroczyły do wnętrz. A oto, jakimi kolorami sypialni warto się zainspirować:

Antracyt – najciemniejszy odcień szarości. Doskonały wybór do wyeksponowania jednej ściany w sypialni. Na takim tle wspaniale prezentuje się biel. Ponieważ ściany za łóżkiem nie widać podczas snu, możesz spokojnie postawić na kontrast bieli oraz ciemnej szarości.

Granat – barwa głęboka i chłodna, sprzyja wyciszeniu oraz relaksowi. Podobnie jak antracyt lubi towarzystwo bieli. Z granatem świetnie skomponują się też kolory drewna, pastelowe szarości, róż, bordo oraz złoto.

FioletInstytut Pantone ogłosił odcień Ultra Violet kolorem roku 2018. Rześka barwa z kroplą błękitu pozwala się skoncentrować, wyciszyć i zrelaksować. W tym sezonie jednak większą popularnością cieszy się śliwkowy fiolet. Warto w tym kolorze pomalować ścianę albo wybrać dodatki: poszewki, narzutę, zasłony. Ze śliwkowym fioletem dobrze jest zestawiać róż w wielu odcieniach, beż, a także mocniejszy kolor bordowy.

Brąz – czyli barwa lubiana przez Polaków i chętnie wybierana do wnętrz w różnych odcieniach. Kolor wenge nieco się opatrzył, tak więc królują barwy innych gatunków drewna egzotycznego. Warto pamiętać, że kolor brązowy ociepla wnętrze, wprowadzając miły, kojący nastrój. Polecamy zestawiać go z łagodnymi barwami ziemi.

..  12 pomysłów na aranżację małej sypialni w bloku >>>

..  Tapety do sypialni. Porady, inspiracje, ZDJĘCIA >>>

To jest modne: ciemna zieleń w sypialni

Zieleń jest kolorem natury, dlatego ma właściwości wyciszające i odprężające. Świetnie sprawdza się zatem w sypialni, czyli pomieszczeniu, które służy do relaksu. Kolor ten może występować w kilku różnych odcieniach. W tym sezonie modne są te ciemne: szmaragd, petrol green, butelkowa zieleń. Warto też wprowadzić odcień mięty, a jeśli lubimy wycieczki w stronę błękitu, także kolor morski czy turkus.

Na tle zieleni doskonale wypadają biel, beż, czerń, szarość oraz wszelkie odcienie drewna. Ciemna zielona ściana w sypialni sprawia, że wieczorami do pokoju wpada mniej światła, co ułatwia zasypianie. Z kolei w gorące dni sypialnia z dodatkiem zieleni tworzy wrażenie miejsca chłodnego i dającego wytchnienie.

..  Kolor zielony we wnętrzach – zobacz GALERIE ZDJĘĆ >>>

Jeśli nie chcesz malować ścian na zielono lub obawiasz się, że zielone łóżko zdefiniuje kolory w sypialni na kilka następnych lat, postaw na detale w tym kolorze. Na przykład możesz wydrukować kilkanaście swoich zdjęć na łonie natury i połączyć je w kolaż. Warto pamiętać, że z ciemną zielenią wspaniale komponuje się odcienie złota oraz miedzi. Takie zestawienie kolorów wprowadzi do sypialni nastrój komfortu, ale też elegancji.

Moda na ciemne kolory – zobacz ZDJĘCIA