Aranżacja sypialni od podstaw, czyli projekt sypialni przemyślany

2015-02-19 12:35

U podstaw aranżacji sypialni leży kilka podstawowych zasad, których uwzględnienie w projekcie wnętrza gwarantuje aranżacyjny sukces. Projekt sypialni przemyślany to taki, który odzwierciedla nie tylko osobowość lokatora i jego gusta, ale przede wszystkim bierze pod uwagę najwyższą funkcjonalność nocnego wnętrza. Sprawdźcie od czego rozpocząć projekt sypialni nowoczesnej, wygodnej i funkcjonalnej!

Spis treści

  1. Ustawienie łóżka: aranżacja sypialni
  2. Kolory w aranżacji sypialni: uśpij zmysły
  3. Projekt sypialni: jak oświetlić wnętrze
  4. Wyposażenie sypialni: funkcjonalny minimalizm czy wszystko pod ręką?

Sypialnia to oaza spokoju. To nasz azyl, w którym spędzamy 1/3 swojego życia. Z uwagi na to, projekt sypialni powinien być tak pomyślany, by ta zapewniała nam jak najlepsze warunki do odpoczynku i regeneracji sił. O estetyce i funkcjonalności aranżacji sypialni decyduje kilka kluczowych elementów, które często najzwyczajniej w świecie pomijamy, nie przywiązując do nich większej wagi. O czym powinniśmy pamiętać aranżując nowoczesną sypialnię? Co wziąć pod uwagę w projekcie funkcjonalnego wnętrza nocnego?

Ustawienie łóżka: aranżacja sypialni

„Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz" – przysłownie, które znajduje absolutne odzwierciedlenie w projekcie sypialni. Wielkość standardowego łóżka dla jednej osoby to minimum 90 x 200 cm. W przypadku łóżka dla dwóch osób wymiary te kształtują się następująco – minimalna wielkość to 140 x 200 cm. Największą jednak popularnością cieszą się łóżka dwuosobowe o wymiarze 160x200 cm. Wbrew pozorom, największy wpływ na funkcjonalność nocnego wnętrza nie ma wyposażenie sypialni czy styl jej urządzenia, a jedna podstawowa rzecz – ustawienie łóżka. Najpopularniejsze jest zlokalizowanie łóżka pośrodku sypialni tak, aby każda ze stron miała do niego wygodny dostęp. Na swobodne poruszanie się wokół strefy nocnej powinniśmy zostać około 80 cm wolnej przestrzeni z każdej strony. Według zasad feng shui, najlepiej gdy łóżko zlokalizowane jest bezpośrednio przy ścianie. Dlaczego? Otóż, panuje przekonanie, że łóżko odstawione od ściany albo znajdujące się właśnie na środku wnętrza to dryfujące łóżko, które nie daje wystarczającego poczucia bezpieczeństwa partnerom. Zasady feng shui mówią o jeszcze jednej bardzo ważnej zasadzie – łóżko w naszej sypialni powinno być wyposażone w zagłówek, który daje właśnie poczucie wspomnianego wyżej bezpieczeństwa.

Kolory w aranżacji sypialni: uśpij zmysły

Aranżacja sypialni powinna być dostosowana do indywidualnych potrzeb i charakteru lokatorów. Powszechnie uważa się, że sypialnia to wnętrze, które ma nieść ukojenie. Z uwagi na to, w projekcie sypialni powinno stawiać się przede wszystkim na jasne i stonowane kolory, które pozwolą stworzyć prawdziwą oazę spokoju. Niektórzy jednak lepiej czują się w otoczeniu żywych i energetycznych kolorów. Co wówczas z barwami w sypialni? Nie warto z nich rezygnować, ale trzeba je ograniczyć! Mocny kolorystycznie akcent wprowadźmy do wnętrza w dodatkach i elementach wyposażenia. Marzą nam się ciemne ściany? Postawmy na kolor na jednej ze ścian! Najlepiej zaprezentuje się mocniejsza kolorystycznie ściana za łóżkiem, która jednocześnie w wyraźny sposób wyznaczy nocną strefę we wnętrzu. W projekcie sypialni weźmy jednak pod uwagę, że wyraziste i nasycone kolory w sypialni wytwarzają intensywny obieg energii, który jest niezwykle przydatny w ciągu dnia, ale niekoniecznie wtedy, gdy chcemy odpocząć.

Projekt sypialni: jak oświetlić wnętrze

Powołując się znów na zasady feng shui powinniśmy zadbać o to, aby światło w aranżacji sypialni było przytłumione. Wówczas, aranżacja stwarza optymalne warunki do odpoczynku i regeneracji. Niezbyt korzystne w sypialni okażą się lampy ze szklanymi bądź przeźroczystymi kloszami. Z uwagi na to warto wybrać te, które mają klosze z mlecznego szkła, albo subtelne abażury obciągnięte fantazyjnie zwiewną tkaniną. Choć niezastąpione w każdym wnętrzu okaże się oświetlenie centralne, tak w przypadku sypialni warto jednak postawić na punktowe źródła światła. Najlepiej sprawdzą się oczywiście niewielkie lampki nocne, które ustawimy po obu stronach łóżkach.

Wyposażenie sypialni: funkcjonalny minimalizm czy wszystko pod ręką?

Bardzo ważnym aspektem w projekcie sypialni jest także wyposażenie wnętrza. W zależności od przeznaczenia wnętrza, sypialnia może pełnić tylko i wyłącznie funkcję wnętrza nocnego. W niektórych przypadkach jest to także przestrzeń będąca połączeniem pokoju nocnego i funkcjonalnej garderoby. W małych mieszkaniach, metraż nakazuje wygospodarowanie miejsca także na mini kącik do pracy. Pamiętajmy jednak, że jeśli tylko możemy sobie na to pozwolić, w projekcie sypialni najlepiej sprawdzi się przestrzeń i minimalizm. W meblach, dodatkach, dekoracjach. Bohaterem wnętrza jest oczywiście wygodne łóżko. To zazwyczaj dopełnione jest niewielkimi stolikami nocnymi, które często są elementem zestawu. Niektórzy zdecydują się także na efektowną komodę czy powracającą do łask toaletkę. W kwestii garderoby, postawmy na minimalistyczne zabudowy, które zapewniając optymalną ilość miejsca do przechowywania, nie wysuną się na plan pierwszy aranżacji i nie odbiorą naszej sypialni należytej funkcji i przeznaczenia.

Nasi Partnerzy polecają