Aranżacja sypialni: na ziarnku grochu, czyli łóżko z baldachimem

Która z nas nie marzyła w dzieciństwie o zasypianiu w pięknym łóżku otulonym zwiewną materią? Jeśli dziś, jako dorosła osoba, nadal kultywujesz w sobie dziecięcą cząstkę duszy, możesz w łatwy sposób spełnić swoje pragnienie sprzed wielu lat i sprawić, by aranżacja twojej sypialni nabrała przytulnego, nieco magicznego lub dworskiego charakteru. Zrobisz to oczywiście przy pomocy baldachimu nad łóżkiem!

Łóżko z baldachimem w stylowej sypialni
Łóżko z baldachimem
Łóżko z baldachimem
Łóżko z baldachimem
Łóżko z baldachimem

Niegdyś baldachim składał się z daszka i grubych zasłon okalających łóżko. Konstrukcja ta chroniła śpiących przed przeciągami i zimnem hulającym po średniowiecznych zamkach. Dziś nie musimy już przejmować się zimnymi powiewami szturmującymi wnętrza naszych mieszkań, baldachim pełni więc w naszych sypialniach funkcję czysto dekoracyjną – z grubego kokonu została tylko mniej lub bardziej zwiewna materia.

Łóżko z baldachimem: odpowiednio dobrany i upięty materiał

Przy pomocy baldachimu każdy może wprowadzić do swojej sypialni atmosferę niepowtarzalnej przytulności, ale także nadać jej dworskiego, marzycielskiego lub zmysłowego charakter. Wszystko zależy od wyboru tkaniny i sposobu jej upięcia, najlepiej jak najbardziej dopasowanych do stylu aranżacji twojego wnętrza. Skromnie ułożone, jasne i lekkie organdyny, tiule oraz batysty pasują właściwie do wszystkiego. Jedwabna surówka i surowy len sprawdzają się w minimalistycznych, nowoczesnych wnętrzach, zaś bogato zdobione żakardy i kwieciste, miękko udrapowane perkale przepięknie wpasowują się w stylowych wnętrzach, zarówno tych utrzymanych w pałacowym duchu, jak i dworkowych, wiejskich czy prowansalskich. Aranżacjom romantycznym i rustykalnym urody dodają baldachimy zdobione falbanami, koronkami i haftami. Jest to także obowiązkowy element wystroju we wnętrzach orientalnych i inspirowanych klimatem śródziemnomorskim. Czasem baldachim to jedynie biała lub kremowa moskitiera podwieszona pod sufitem na obręczy, nadająca sypialni lekkości i marzycielskiego charakteru, a czasem to gruba i błyszcząca (najlepiej w kolorach typu głęboka czerwień, róż lub fiolet), mięsiście otulająca łóżko ze słupkami tkanina, wprowadzająca do pomieszczenia nutkę zmysłowości.

Łóżko z baldachimem: kwestie techniczne

„Ubierając” łóżko w baldachim, najlepiej jest postawić na niezbyt skomplikowany sposób mocowania tkaniny, tak, by można było łatwo ją zdjąć i wyprać. Ponadto nieprawdą jest, że baldachimy prezentują się korzystnie tylko w dużych sypialniach. Jeśli zdecydujesz się na lekką, jasną tkaninę upiętą w zwiewny baldachim lub subtelną draperię, mała sypialnia będzie wyglądała lekko i świeżo. W niskim pomieszczeniu najlepiej jest zawiesić ją na ścianie zamiast pod sufitem i podpiąć po bokach. Baldachim najlepiej jest zawiesić na łóżku z pełną ramą, ale możesz włączyć ten element dekoracyjny do wystroju sypialni nawet wtedy, gdy posiadasz mebel o typowych kształtach. Da się go bowiem zawiesić na mocowanych do sufitu drążkach nad szczytami łóżka lub na przykręconym do ściany nad wezgłowiem łóżka wysięgniku (podobnym do wieszaka-drążka na ręczniki). Taki baldachim nie przykrywa całej powierzchni łóżka, a jedynie jego wezgłowie, ale wygląda równie efektownie. Alternatywą jest przymocowanie materiału do podwieszonego pod sufitem koła z tworzywa sztucznego lub metalu. Jeśli preferujesz nowoczesne, nietuzinkowe rozwiązania, możesz postawić na symboliczny przymocowany do sufitu nad łóżkiem „baldachim” z płyty g-k.

Ocena: 0
Tekst: Sonia Łukomska Zdjęcia: Aneta Tryczyńska, Konrad Kalbarczyk, Maciej Stępiński, Michał Przeździk-Buczkowski, Michał Skorupski, Marcin Czechowicz, Materiały prasowe Kaldewei, Thinkstockphotos.com

POLECANE ARTYKUŁY