Sypialnia jest pomieszczeniem wyjątkowym, ponieważ jej wystrój bezpośrednio wpływa na jakość naszego snu, a co za tym idzie – naszą dobrą formę i samopoczucie. Należy więc przyłożyć szczególną wagę do jej urządzania.

Sypialnia idealna: planowanie to podstawa!

Na początek zdecydujmy się, ile funkcji ma spełniać nasza sypialnia. Urządzenie sypialni wymaga dobrego planu, szczególnie w małym mieszkaniu. Już na etapie planowania powinniśmy wiedzieć, jakie wymiary będzie miało łóżko i co oprócz niego chcemy zmieścić w pokoju. Biurko, półki na książki, szafę? Oszczędzi nam to późniejszego „upychania” dodatkowych mebli. Ponadto warto wziąć pod uwagę to, że zbytnio zastawiona sprzętami sypialnia nie wpłynie pozytywnie na nasz odpoczynek. Kolejnym krokiem jest rozplanowanie oświetlenia w sypialni. By to zrobić, zadajmy sobie kilka pytań. Ile światła i o jakiej porze wpada do sypialni? Ile światła (i o jakiej mocy) potrzebne nam będzie wieczorem? Klasycznym rozwiązaniem jest zastosowanie oświetlenia głównego w postaci centralnie umieszczonej lampy oraz oświetlenia punktowego (kinkiety, lampki nocne, lampy stojące). Rozmieszczenie tego drugiego jest szczególnie ważne. Jeśli chcemy mieć odpowiednio doświetlone łóżko lub toaletkę, musimy zawczasu wiedzieć, gdzie staną. Komponując paletę kolorystyczną do sypialni, wybierajmy jasne, stonowane kolory (biel, rozbielone róże, fiolety, błękity i zielenie, odcienie beżu lub szarości), wśród których czujemy się bezpiecznie. Najlepiej, by farby przeznaczone do sypialni i pokoju dziecka miały formuły antyalergiczne.

Sypialnia idealna: jaka podłoga w sypialni?

W sypialni doskonale sprawdza się podłoga drewniana, jako że drewno wprowadza do wnętrz tak potrzebne w sypialni poczucie ciepła i przytulności. Nie musi być ono bardzo twarde, ponieważ podłoga w tym pomieszczeniu stosunkowo wolno się ściera. Stanowczo odradzamy natomiast surowe deski bez cyklinowania – mogą mieć drzazgi. Panele do złudzenia przypominają drewno, ale są znacznie tańsze. Do sypialni wystarczą panele oznaczone symbolami 22 (klasa używalności dla pomieszczeń o średnim natężeniu ruchu) i AC2 (średnia klasa ścieralności). Podłogę w tym pomieszczeniu warto też wyłożyć wykładziną dywanową. Tego typu wykładziny świetnie wyciszają pomieszczenia, zwłaszcza jeśli mają wysokie runo, poza tym są miękkie, zawsze ciepłe w dotyku i występują w wielu kolorach, więc łatwo jest dopasować je do reszty aranżacji. Alergikom polecamy materiały dywanowe, które nie powodują uczuleń – akryl, heat set, heat set frise, poliester, silikon. W sklepach można znaleźć również wykonane z naturalnych materiałów panele z atestem Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Przyjazna alergikowi będzie także podłoga korkowa.

Sypialnia idealna: jak dobrze przespać noc?

By zapewnić sobie jak najlepszą jakość snu, zainwestuj w dobry materac. To od niego zależy, czy się dobrze wyśpisz oraz czy kręgosłup będzie w stanie zdrowo odpocząć po całym dniu, dlatego nie warto na nim oszczędzać. Idealna sypialnia jest również odpowiednio zabezpieczona przed światłem i hałasem. Najprostszym sposobem na wyciszenie wnętrza jest zastosowanie miękkich materiałów na podłodze i ścianach. Warto jest także wybrać drzwi z przeznaczeniem do sypialni – są one dodatkowo wyciszone. Jeśli nie lubisz bycia budzonym przez poranne słońce, zainwestuj w zasłony lub rolety, które również przyczynią się odrobinę do poprawienia akustyki w pomieszczeniu. Ponadto zdrowy sen lubi niską temperaturę, w miarę możliwości ulokuj więc grzejnik jak najdalej od łóżka i nie nastawiaj go na pełną moc.