Wychodząc z zalożenia, że w sypialni spędza się co prawda sporo czasu, ale w większości nieświadomie, w małych mieszkaniach można ograniczyć jej przestrzeń do niezbędnego minimum. Podpowiadamy jak umiejętnie urządzić małą sypialnię.

Aranżacja małej sypialni: mała, mniejsza, najmniejsza

Bez wątpienia we wnętrzu sypialni niezbędne jest łóżko. Wybierając model łóżka i jednocześnie chcąc zyskać cenną przestrzeń, możemy postawić na niezbędne minimum. Dla jednej osoby wystarczy pojedyńcze łóżko o wymiarach 90x200 cm. Wybierając taki model, najlepiej jest ustawić go pod jedną ze ścian. Zyskamy w ten sposób przestrzeń na dodatkową komodę czy szafkę nocną.

Zobacz też: sprytne rozwiązania do małej sypialni >>>

Łóżko dla pary to min. 140 cm, które zapewnia wygodne spanie dwóm osobom i 90 cm dla każdej z osób. Łóżko możemy ustawić centralnie na środku wnętrza sypialni, zostawiając wąskie dojście do niego z obydwu stron. W przypadku wyjątkowo małego metrażu sypialni, dobrym pomysłem jest podest pod materac, robiony na zamówienie, na całą szerokość wnętrza. Aranżując małą sypialnię, starajmy się wykorzystać maksymalnie powierzchnię ścian, które mogą posłużyć nam za dodatkowe miejsca do przechowywania.

Aranżacja małej sypialni: łóżko na podeście

Sięgający na szerokość od ściany do ściany drewniany podest robiony na zamówienie jest dobrym pomysłem jeśli w małej sypialni nie zmieści się nic poza łóżkiem. Konstrukcja wyższa niż standardowe łóżko sprawi, że pod łóżko będzie można wsunąć skrzynię, zyskując dodatkowe miejsce do przechowywania na małym metrażu. Leżący na podeście materac powinien być nieco od niego mniejszy, w ten sposób po bokach zostaje miejsce na postawienie kubka, odłożenie książek czy dodatkową lampkę. Wybierając model materaca, zdecydujmy się na taki, który będzie wystarczająco ciężki, by się nie przesuwać. Nie będzie on wówczas wymagał dodatkowej stabilizacji.