Wzory i faktury z rolki: tapeta na każdą okazję

Tapety znowu są modne. Można je kłaść wszędzie – w wilgotnych pomieszczeniach, w miejscach narażonych na zabrudzenie, a nawet na suficie.

Wzory i faktury z rolki: tapeta na każdą okazję
Wzory i faktury z rolki: tapeta na każdą okazję
Wzory i faktury z rolki: tapeta na każdą okazję
Wzory i faktury z rolki: tapeta na każdą okazję
Wzory i faktury z rolki: tapeta na każdą okazję

Tapety są nie tylko efektowne. Dodają wnętrzom przytulności, ocieplają i wygłuszają ściany, pozwalają ukryć nierówności tynku. Pozwalają osiągnąć efekty, których nie uzyska się przy pomocy innych materiałów – wystarczy uruchomić wyobraźnię.

Większość tapet kupuje się w tzw. eurorolkach szerokości 0,53 i długości 10,05 m. Na opakowaniu, oprócz informacji o szerokości i długości tapety, znajdziemy dane o tym, jaką powierzchnię możemy nią pokryć. Poza tym, specjalne symbole określają właściwości tapet, np. odporność na wilgoć, światło, ścieranie itp.

Cienkie dla cierpliwych

Największą liczbę wzorów i kolorów, a także najniższe ceny mają tapety papierowe. Znajdziemy wśród nich gładkie i jednobarwne, wzorzyste  i tzw. strukturalne (tłoczone), a nawet fosforyzujące. Można także wybrać tapetę zmywalną albo nadającą się do malowania.

Do mycia

Jeśli chcemy wykleić ścianę, która łatwo się brudzi (np. w pokoju dziennym), wybierzmy tapetę zmywalną. Papier będzie wtedy pokryty cienką warstwą bezbarwnego tworzywa sztucznego.

Do szorowania

Tapetę można położyć nawet w miejscach kiedyś zarezerwowanych dla płytek ceramicznych, np. w kuchni przy zlewozmywaku albo w łazience. Tapeta winylowa – bo o niej mowa – jest wprawdzie mniej trwała niż glazura, ale znacznie tańsza i o wiele łatwiejsza do położenia. Można ją szorować, jest odporna na wodę, ścieranie i chemiczne środki do czyszczenia, więc należy do najtrwalszych tapet.

Szkło, drewno i luksus

Ten, kto chce mieć na ścianie coś trwałego i oryginalnego, będzie zadowolony z tapety z włókna szklanego. Jest odporna na uderzenia, zadrapania i szorowanie – może wytrzymać nawet 30 lat!

Tapeta z pistoletu

Coraz większą popularnością cieszą się tapety natryskowe – nietypowe, bo nanoszone na ścianę pistoletem. Stwarza to wiele możliwości – pozwala wytapetować grzejniki, rury i meble albo pokryć jedną ścianę gładką tapetą, a drugą gruboziarnistą w tym samym (lub innym) kolorze.

Ile rolek

Zanim kupimy tapetę, trzeba dokładnie policzyć, ile będziemy jej potrzebowali. Z tapetami natryskowymi nie ma problemu – wystarczy dokładnie zmierzyć powierzchnię, którą chcemy nimi pokryć. W przypadku tradycyjnych tapet należy pamiętać o tym, żeby od powierzchni ścian nie odejmować powierzchni znajdujących się w nich otworów, bo przecież trzeba okleić tapetą ościeża drzwi i wnęki okienne. Tapetę kupuje się z 5–15% zapasem. Większy jest potrzebny wtedy, gdy mamy duży, powtarzający się wzór, którego elementy znajdują się w dużej odległości od siebie. Trzeba go będzie dopasować, ścinając kawałki arkuszy. Jeśli zdecydujemy się na tapetę z małym wzorem, wystarczy 5% zapasu. Będzie potrzebny w przypadku nieuchronnych pomyłek i ścinek.

Ocena: 0
Tekst: Joanna Woleńska-Operacz Zdjęcia: Krzysztof Zasuwik, Bolesław Dubowski, Marcin Czechowicz, Andrzej Pisarski, Mariusz Bykowski

POLECANE ARTYKUŁY