Lamperia wraca do łask! Pomysły na wykończenie ścian lamperią

2017-10-03 12:32

Lamperia, długo postrzegana jako relikt przeszłości, powoli wraca do łask. Na nowo odkrywamy jej zalety: chroni ścianę, zdobi wnętrze, a ponadto potrafi poprawić jego proporcje. Sprawdź, jak „udomowić” lamperię, by doskonale wpisywała się we współczesny wystrój.

Spis treści

  1. Lamperia: co to jest?
  2. Lamperia krok po kroku
  3. Nowoczesne wnętrza z lamperią
  4. Triki z lamperią w roli głównej
  5. Pomysłowe dekoracje ścian: GALERIE ZDJĘĆ

Lamperia: co to jest?

Lamperia to okładzina dolnej części ścian wewnętrznych dzieląca je w poziomie. Robi się ją z drewna lub MDF-u (boazeria), kamienia, stiuku czy płytek. Wykonanie takiej lamperii jest dość kosztowne, ale z niezłym skutkiem można ją zrobić, malując pas farbą, np. olejną, lateksową lub akrylową odporną na szorowanie, bądź też zdobiąc ścianę tapetą lub tkaniną. Pamiętaj o odcięciu lamperii listwą!

Lamperia krok po kroku

Lamperia doda charakteru każdemu wnętrzu. Zależnie od użytych materiałów i kolorów uczyni je klasycznym lub nowoczesnym. Z drewna i MDF-u można zrobić boazerie kasetonowe, płycinowe – z desek. To dobry pretekst, żeby zastosować dwa kolory we wnętrzu. Jeden na dole (boazeria), drugi – na ścianie powyżej (farba albo tapeta). W małym pomieszczeniu unikaj kontrastowych zestawień, chyba że zależy ci na wrażeniu optycznego obniżenia sufitu. Łatwiej i taniej jest namalować lamperię lub wykleić ją z tapety. Dodaj jej listwy odcinające kolor. Wąskie, szerokie, sztukateryjne lub z drewna. Te drugie mogą mieć formę półeczki, np. na bibeloty, obrazki lub książki – sprawdzą się w pokoju dziecięcym i sypialni.

Lamperię w wąskim korytarzu lub na klatce schodowej pokryj farbą odporną na szorowanie. Jeśli w przedpokoju jest dużo drzwi, malowaną lamperią „przejedź” także po nich, a górną część pomaluj na kolor ściany. Drzwi prawie znikną, a wnętrze będzie ładniejsze.

..  Ściana w przedpokoju – 10 ciekawych pomysłów >>>

Nowoczesne wnętrza z lamperią

Wbrew pozorom lamperia zaczyna królować także w nowoczesnych wnętrzach. W projekcie kuchni, pokoju dziecka czy aranżacji przedpokoju decydujemy się na lamperie głównie ze względów estetycznych, ponieważ pozwalają utrzymać ściany w czystości. W projekcie salonu lamperia nie tylko chroni ścianę, ale pełni funkcję przede wszystkim dekoracyjną. Umiejętnie wkomponowana w aranżację salonu w niczym nie będzie przypominała lamperii kojarzących się z minionym ustrojem.

Lamperia idealnie sprawdzi się jako wykończenie ścian w aranżacji przedpokoju, gdzie będzie świetnym zabezpieczeniem przed różnego rodzaju plamami, błotem czy wilgocią. Może okazać się także świetną alternatywą dla płytek ceramicznych.

Warto wiedzieć: wybierz właściwą wysokość lamperii. Najlepszy efekt da zastosowanie tzw. złotego podziału. Podziel wysokość pomieszczenia na dwie części tak, by stosunek długości dłuższej z nich do krótszej był taki sam, jak całego odcinka do części dłuższej.

..  Styl nowoczesny – inspiracje – GALERIE ZDJĘĆ >>>

Triki z lamperią w roli głównej

Lamperia w nowoczesnym wnętrzu ma jeszcze jedną niezaprzeczalną zaletę – jest niebywale prosta w wykonaniu. Wystarczy odpowiednia farba, taśma malarska oraz pędzelek czy wałek. Ogromny wybór farb gwarantuje odpowiednie ich dopasowanie do naszych potrzeb. Co oferuje rynek? Na przykład farbę lateksową, olejną, odporną na brud, a nawet farbę tablicową, która pozwoli na pełną kreatywność, a przede wszystkim idealnie odnajdzie się w nowoczesnym wnętrzu. Możemy także zdecydować się na zwieńczenie dekoracyjnego pasa na ścianie efektownym wzorem, a do tego celu wykorzystać szablony malarskie.

Lamperia pozwala także sprytnie poprawić proporcje pomieszczenia. Sięgająca poniżej połowy wysokości ściany optycznie podwyższy niski sufit. Jeśli zaś lamperia będzie sięgała powyżej połowy ściany – wnętrze wyda się optycznie niższe, ale za to przytulniejsze.

Pomysłowe dekoracje ścian: GALERIE ZDJĘĆ

Tapety 3D czy efektowne okładziny ścienne? Ściana nie musi być pokryta farbą! Sprawdź, jak różne wykończenia ciekawie prezentują się we wnętrzach.

Jak namalować pasy na ścianie