Urządzanie mieszkań tak, by sprawiały wrażenie jasnych, przestronnych, a jednocześnie pełnych ciepła jest bardzo popularne we współczesnej architekturze mieszkaniowej i od kilku sezonów niezmiennie wpisuje się we współczesne trendy wnętrzarskie. Trend ten można realizować na kilka sposobów, a jednym z prostszych i – co ważne – szybkich jest zastosowanie dekoracyjnych płytek kamiennych przywołujących lubiany klimat śródziemnomorski. Najpierw musimy zdecydować…

Sprawdź też: modny kamień na ścianie – dekoracje domu >>>

…Madera czy Creta

Stegu CretaTa pierwsza to dekoracyjny kamień o delikatnej barwie, przywołujący atmosferę powulkanicznej wyspy na Oceanie Atlantyckim. Druga to dekoracyjny kamień perfekcyjnie oddający fakturę ręcznie obrabianego piaskowca, przypominający górski rodowód Krety. Madera zachwyci urokliwym układem powierzchni, nawiązującym do wyżłobionych przez wodę i wiatr nadoceanicznych klifów oraz barwą skał – rozjaśnioną ostrymi promieniami słońca. Creta – precyzyjnymi pociągnięciami upodobniła się do ręcznie malowanych starożytnych dzieł. W obydwu odnajdziemy klimat ciepłych mórz, gry światła, działania wiatru, przypomnienie atmosfery lata – wakacji i swobody. W nowoczesnej wersji, z rozjaśnioną kolorystyką, możliwością zastosowania na zewnątrz (Madera) lub wewnątrz domu (Madera i Creta) i łatwością układania – doskonale wpiszą się w najnowsze aranżacyjne trendy. Odmienią wnętrze i będą w nim wyraźnym akcentem.

Sprawdź też: Katalog STEGU 2018 >>>

Metamorfoza ścian w weekend

By przywołać atmosferę wakacji (jeśli zabierzemy się do tego samodzielnie) wystarczy weekend, który poświęcimy na odświeżenie wnętrza. Część prac można wykonać przed urlopem, część po powrocie. Kamień dekoracyjny Madera i Creta układa się bowiem niezwykle prosto. Jak to się robi?

  • Wybieramy ścianę lub jej fragment, na którym ułożone zostaną kamienne płytki i sprawdzamy jej stan. Musi być równa, czysta, stabilna, pozbawiona spękań. Wszelkie niedoskonałości wymagają naprawy, bo odpowiednio przygotowane podłoże to jeden z warunków dobrego i trwałego ułożenia płytek.
  • Jeżeli wybraliśmy całą ścianę, sprawdzamy czy na styku z posadzką jest idealnie pozioma. Jeśli tak, można będzie układać płytki. Jeśli nie – trzeba zastosować listwę startową. Przestrzeń między podłogą a pierwszym rzędem płytek nie powinna być większa niż wysokość płytek (płytki Madera mają 93 mm wysokości, Creta 200 mm).
  • Gdy płytki będą układane na fragmencie ściany, rysujemy poziomą linię, która wyznaczy wysokość dolnej krawędzi pierwszego rzędu płytek i w tym miejscu trzeba będzie zamocować listwę startową.
  • Gruntujemy powierzchnię i zostawiamy na dobę, by dobrze wyschła.
  • Układanie płytek zaczyna się od dołu i brzegu ściany, a gdy będą nimi okładane także narożniki – od narożników.
  • W pierwszym rzędzie, stosując klej elastyczny i pokrywając nim 80% powierzchni płytek za pomocą pacy zębatej, układamy całe płytki, biorąc po jednej z kolejnych kartonów (przed nałożeniem kleju trzeba przeszlifować spód płytek). W kolejnym – od płytki przyciętej tak, by w kolejnych rzędach były układane z przesunięciem. Zostawiamy płytki na 14 dni, by klej związał.

Wakacyjny klimat w zasięgu ręki

Stegu Madera

Obydwa rodzaje kamienia dekoracyjnego są niezwyle efektowne, obydwa mają wyrazisty rys. A co nie mniej ważne, do układania obydwu możemy podejść bez specjalistycznej wiedzy! Na koniec, by zabezpieczyć kamień dekoracyjny Madera lub Creta przed zabrudzeniem i ułatwić jego czyszczenie, a atmosferę wysp i odświeżone ściany zachować na dłużej, ścianę impregnujemy preparatem Żywy Kolor do Kamienia. A to możemy zrobić już po powrocie z wakacji. Wystarczy spryskać ścianę preparatem.