Tapety z włókna szklanego, czyli solidne dekoracje ścian. Cena, montaż, malowanie

2017-08-21 16:23

Tapety z włókna szklanego to gwarancja solidności nawet na 30 lat. Są odporne na uszkodzenia, wilgoć i ogień. Niestety idzie z tym w parze dość wysoka cena. Jeśli jednak zależy nam na dobrej inwestycji na lata, tapeta z włókna szklanego spełni nasze oczekiwania. Sprawdź, jakie ma zastosowanie, jak ją montować i jaka jest jej orientacyjna cena.

Spis treści

  1. Tapety z włókna szklanego: zastosowanie i właściwości
  2. Cena tapety z włókna szklanego
  3. Tapeta z włókna szklanego: montaż
  4. Tapety z włókna szklanego: malowanie
  5. Modne kolory we wnętrzach: GALERIE ZDJĘĆ

Nitki włókna szklanego układają się w taki sposób, że tapeta przypomina model wykonany z tkaniny, ale pozbawiona jest jego wad. W ciągu wielu lat użytkowania można kilkakrotnie malować ją na nowo, a wzór jest nadal dobrze widoczny.

Tapety z włókna szklanego: zastosowanie i właściwości

Tapeta z włókna szklanego ma uniwersalne zastosowanie. Można ją układać w każdym pomieszczeniu: salonie, sypialni, przedpokoju, kuchni i łazience. Ponieważ jest odporna na wilgoć i uszkodzenia, świetnie sprawdzi się tam, gdzie tradycyjne tapety papierowe nie dają sobie rady – czyli zwłaszcza w łazience i kuchni.

..  Łazienka – inspiracje – GALERIE ZDJĘĆ >>>

Włókna szklane najczęściej układane są we wzory przypominające tkaninę. Dostępne są też jednak tapety z włókna szklanego gładkie.

A jakie zalety ma ten rodzaj tapet? Przede wszystkim niezwykła solidność. Tapecie z włókna szklanego niestraszne są wilgoć, zmienne temperatury, uszkodzenia mechaniczne ani ogień. Co więcej, dzięki odpowiedniej strukturze pozwala ścianom oddychać. Pomieszczenie zyskuje więc piękną, wytrzymałą dekorację ścienną, a nie przekłada się to na gorszy obieg powietrza.

Warto wiedzieć: tapety z włókna szklanego można układać nie tylko na ścianach, lecz także na suficie. Do tego drugiego celu wykorzystuje się cieńsze modele. Tapety z włókna szklanego pozwalają także zamaskować pęknięcia, nierówności i inne niedoskonałości zarówno na ścianach, jak i na suficie. Często wykorzystuje się je również do wzmocnienia ścianek z karton-gipsu.

Cena tapety z włókna szklanego

A ile to kosztuje? Cena tapety z włókna szklanego kształtuje się zwykle na poziomie od 4 do 10 zł za metr bieżący (ok. 100-250 zł za rolkę). Wszystko jednak zależy od wzornictwa czy producenta. Musimy pamiętać, że dochodzi do tego cena farby. Ale tu mamy dobrą wiadomość – niewiele jej zużyjemy, wystarczy cienka warstwa.

..  Aranżacja ściany w salonie: 18 pomysłów na modne wykończenie >>>

Tapeta z włókna szklanego: montaż

Jak każdy inny rodzaj tapety, modele z włókna szklanego należy przymocować do ściany odpowiednim klejem. Jednak w przeciwieństwie np. do tapet papierowych klej nanosi się na ścianę, a nie na bryty tapety – i dopiero wtedy trzeba je przyklejać. Warto pamiętać, by użyć odpowiedniego kleju (do tapet ciężkich). Najlepiej rozprowadzić go pędzlem lub wałkiem malarskim, zwracając uwagę na to, by powstała cienka, jednolita warstwa. Następnie przyklejamy bryty tapety „na styk”, czyli bez żadnych odstępów.

Tapety z włókna szklanego – podczas montażu – mogą podrażniać dłonie, skórę i oczy (zwłaszcza gdy je przycinamy i powstaje pył). Róbmy więc wszystko w rękawicach, okularach ochronnych oraz maseczce przeciwpyłowej. Po przyklejeniu tapeta schnie zwykle około 24 godzin. Po tym czasie warto na jej powierzchni rozprowadzić kolejną warstwę kleju, która ograniczy dopływ wilgoci i odpowiednio zagruntuję tapetę pod farbę.

Uwaga: tapeta z włókna szklanego jest bardzo trudna do usunięcia i może odchodzić razem z tynkiem. Dlatego dobrze się zastanówmy, gdzie ją położyć! Zmiana koncepcji wystroju może bowiem prowadzić do nieplanowanego remontu.

Tapety z włókna szklanego: malowanie

Tapety z włókna szklanego są przeznaczone do malowania, dlatego zwykle dostępne są w kolorze białym bądź kremowym. Do wyboru mamy sporo wzorów, takich jak jodełka, prążki czy romby. Do malowania tapety z włókna szklanego świetnie sprawdzi się farba lateksowa, która pozwoli ścianie oddychać.

Tapetę najlepiej pomalować dwukrotnie cienką warstwą, tak by farba dobrze ją przykryła. Jeśli planujemy mocny, intensywny kolor, warto najpierw nanieść białą farbę, a później tę o wybranej barwie. Ważne oczywiście, by malować dopiero po wyschnięciu kleju.

Modne kolory we wnętrzach: GALERIE ZDJĘĆ

Nasi Partnerzy polecają