Tapety i tkaniny inspirowane naturą, czyli miejska dżungla w nowej odsłonie

Feeria barw i naturalnych wzorów śmiało wkroczyła do wnętrz. Soczysta tempera lasów zwrotnikowych pojawia się nie tylko na ścianach, lecz także na tkaninach. Wzory ułożone z kolorów, świergotu ptaków i krzyku małp tworzą we wnętrzach atmosferę daleką od szaro-nudnej codzienności. Może czas na zmiany dekoratorskie?

Miejska dżungla na salonach
Miejska dżungla na salonach
Miejska dżungla na salonach
Miejska dżungla na salonach
Miejska dżungla na salonach

Zapraszamy do wyprawy w świat dżungli – ale tej na tapetach i tkaninach. Projektanci śmiało miksują inspiracje z różnych stron globu. Interesuje ich zwłaszcza przyroda, jednak motywy z niej zaczerpnięte interpretują w pełni po swojemu.

Natura na tapecie: motywy afrykańskie

Planujemy podróż na Czarny Ląd. Już nie tylko liście bananowców, palm i monster zapładniają wyobraźnię projektantów. To lato będzie naprawdę tropikalne! Słonie będą się wachlować uszami, małpki zerkać ciekawsko zza palm na krążące ponad sofą kolibry. Marki tekstylne czerpią wzory z afrykańskiego folkloru, niekiedy wcale nie tłumacząc ich na język europejskich kolonizatorów. Afryka jest tylko dla odważnych!

Nie przegap: Kolorowe owoce - motyw dekoracyjny na lato >>>

Tapety i tkaniny w egzotyczne wzory

Afryka to zresztą niejedyny kierunek, jeśli chodzi o poszukiwanie inspiracji. Jakie jeszcze motywy dekoracyjne cieszą się uznaniem w tym sezonie?

Liście palmowe: często w połączeniu z innymi roślinami z gorących stron świata. To zresztą nie jest odkrycie tego roku, ponieważ palmy pojawiały się na tapetach już od kilku sezonów. Niemniej niegdysiejszą oszczędność w formie zastępuje fantastyczny, bogaty dekor.

Owoce egzotyczne: prym wiodą ananasy, ale jest też miejsce na arbuzy, banany, cytrusy.

Świat zwierząt: barwne papugi z dalekich krain, drapieżne koty z amerykańskich i afrykańskich dżungli, a do tego flamingi. Nie zawsze jednak różowe – spotkamy też błękitne czy zielone! Z kolei słonie pojawiają się najczęściej w orientalnym anturażu, a więc kierunek Wschód i Indie.

Orientalne inspiracje: egzotyczne formy i barwy łączone są z charakterystycznymi wzorami z krajów arabskich, Bliskiego Wschodu i Indii. W ten sposób tapety i tkaniny są i „abstrakcyjne”, i naturalne.

Zobacz też: Styl indyjski we wnętrzach >>>

Wiosenna i letnia energia

W tym sezonie w projektach wnętrz chcemy jak najbardziej zbliżyć się do natury. Wiosenno-letni okres to dobry czas, żeby poeksperymentować. W ciepłych miesiącach doskonale sprawdzą się naturalne materiały, takie jak len, oraz królujące w tym sezonie motywy roślinne. Użyjmy ich na poduszkach, tkaninach, obrusach, a nawet tapetach! Producenci oferują tak realistyczne „printy”, że – siedząc na sofie – można się poczuć niczym w tropikalnej dżungli. Jeśli dodamy do tego egzotyczne rośliny w doniczkach czy motywy rajskich ptaków — wakacyjny nastrój gwarantowany! Kolorystyka we wnętrzu także powinna współgrać z paletą natury. Z bogactwem roślinnych wzorów i intensywnych odcieni świetnie będą się komponować barwy pastelowe.

cover
Dobre Wnętrze

Słynny designer Tom Dixon obejrzał wystawę „Dobrego Wnętrza” „Niepowtarzalni” na targach Warsaw Home. Targi były dla nas też okazją do kolejnego miłego spotkania z Karimem Rashidem. Z wielką satysfakcją odsyłam Państwa do relacji.

Kolorowe wnętrze na lato: GALERIE ZDJĘĆ

W tym roku można śmiało zaszaleć, dekorując swój dom. A jak to zrobić? Gotowe pomysły znajdziesz w naszych galeriach zdjęć.

Ocena: 0
Tekst: Redakcja Zdjęcia: Materiały prasowe Dutchhouse HKliving

POLECANE ARTYKUŁY