Tapety i fototapety na ścianę. Dekoracje ścienne do salonu, jadalni i sypialni

 Tapety

Fot. Konrad Kalbarczyk

Dekoracje ścienne, takie jak tapety i fototapety na ścianę są teraz bardzo modne. Za ich pomocą aranżacja wnętrza może się zmieniać. Dekoracje ścienne mogą nadawać pokojowi nowy charakter, optycznie poprawiać proporcje. Tapety i fototapety mogą cię również przenieść w inne czasy. Zobacz np. jak dzięki tapecie urządzić jadalnię na lata 60. Zwróć uwagę na ścianę przy aranżacji wnętrz, zdecyduj się na dekoracje ścienne: tapety i fototapety!

Dekoracje ścienne stylizowane na lata 60.

Geometryczna ornamentyka tapety pasuje do aranżacji wnętrza nowoczesnego. Dekoracje ścienne w pawie oka, stylizowane na lata 60 stworzą niepowtarzalny klimat w twoim pokoju. Tapety w nasyconych kolorach żółci, pomarańczu i brązu przykleilismy na ścianę jadalni. Powstał w ten sposób pionowy rejestr wyznaczający strefę jadalni. Wzór dekoracyjnej tapety w stylistyce lat 60 zainspirował nas do stworzenia kolejnej dekoracji ściennej: grafiki również stylizowanej na lata 60 – wycięliśmy pawie oczko i oprawiliśmy w ramy, wieszając na tle kolorowej ściany.

Dekoracje ścienne o wyrazistym, pulsującym wzorze naklejone na ścianę nie powinny mieć żadnej kolorystycznej konkurencji. Aranżacja wnętrza nawiązuje do obłych form na tapecie.

tapety

Geometryczna ornamentyka pasuje do nowoczesnego wnętrza.

Tapety

Sprzęty i meble nawiązują do form na tapecie.

Tapety tradycyjne i rustykalne

Tapety w romantyczne kwiatki to propozycja w sam raz na dekoracje ścienne kobiecej sypialni. Drobny, pastelowy wzór, rozrzucony na jasnym tle tapety, jest subtelnym akcentem, który nieco zaciera przestrzenne podziały w pokoju. Dekoracje ścienne w pokoju polegają również na skontrastowaniu ciepłej kolorystyki tapety z błękitem ściennej okładziny zamocowanej przy łóżku.

tapety

Tapeta w romantyczne kwiatki to propozycja w sam raz do kobiecej sypialni.

Tapety

Klasyczne kolekcje tapet nawiązują do tkanin obiciowych.

Tapety z przeszłości

Klasyczne tapety nawiązują do tkanin obiciowych, wzorów adamaszkowych lub misternych haftów firanowych. Tapeta z drobnym, roślinnym ornamentem w kolorze bordowym, w połączeniu z ciemną podłogą, może sprawić, że dekoracje ścienne salonu będą miały nieco bardziej mroczny charakter. Jednak jeśli wprowadzimy do salonu meble w jasnej tkaninie obiciowej i białą kwiecistą firanę, to rozjaśnią one pomieszczenie i będą ciekawie wyglądać na tle ciemnej tapety.

Tapety kobiece i romantyczne

Dekoracje ścienne w grochy i kropki powracają w tym sezonie. Taki deseń sprawdza się nie tylko jako nadruk na letnich sukienkach. Ma także wpływ na tapety. Ten niezwykle popularny w latach 50. deseń kojarzy się z kobiecością. Dekoracje ścienne takie jak białe tapety w czarne grochy zdobiące dolną część ściany w przedpokoju nadają aranżacji wnętrza pewnej lekkości.

Kółka, półkola i paski to motywy dekoracji ściennych, które można odnaleźć w niemal każdej nowocześnie urządzonej sypialni. Wzorzysta tapeta położona na ścianie nad wezgłowiem łóżka stała się punktem wyjścia dla stworzenia ciekawej stylistyki wnętrza. Obłe lub kuliste formy mają nocne szafki, dywanik i lampa. Wspólna jest także kolorystyka sypialni. Barwy pościeli nawiązują do różowo-pomarań-czowo-błękitnych nadruków na tapecie.

Tapety

Biała tapeta w czarne grochy nadaje wnętrzu lekkości.

tapety

Harmonia kształtów i kolorów.

Dekoracje ścienne: fotototapety

Przed laty fototapety były wykorzystywane jako barwne obrazy mające zastąpić skromne dekoracje ścienne. Teraz sentymentalne widoki egzotycznych plaż, górskich wodospadów czy złotej jesieni, wyłaniające się znad ustawionej pod ścianą kanapy, to nowoczesna aranżacja wnętrza. Fototapety to dekoracje ścienne, które znów są w modzie!

 Tapeta

Iluzja przestrzeni i perspektywy.

Fot. Krzysztof Zasuwik

Fototapety odpowiednio wykorzystane we wnętrzu tworzą iluzję przestrzeni i głębszej perspektywy. Na przykład łóżko usytuowane pod ścianką działową, z fototapetą z widokiem nowoczesnych wieżowców będzie wyglądało tak, jakby znajdowało się na środku ruchliwej ulicy, ciągnącej się aż po horyzont. Dzięki takiej dekoracji ściennej możemy budzić się i zasypiać pośród drapaczy chmur. Bogate i różnorodne wzornictwo fototapet daje wiele możliwości fantazyjnych dekoracji ściennych – wszystko zależy od naszej pomysłowości i odpowiedniego wyboru fototapety.

Ocena: 0
Tekst: Anna Kolczyńska Zdjęcia: Konrad Kalbarczyk

POLECANE ARTYKUŁY