Jedni powiedzą że tapeta inni, że farba. Zwolennicy farby to zazwyczaj minimaliści i miłośnicy gładkich ścian. Mogą też mieć kiepskie wspomnienia dotyczące tapet z końca ubiegłego wieku, kiedy to tapety często odchodziły od ściany. To prawda, że wyglądało to gorzej niż źle. Ale teraz czasy się zmieniły, technologia poszła do przodu, kleje do tapet są tak solidne, że jeśli tylko był użyty ten właściwy, to nie ma takiej możliwości by „tapeta sama postanowiła odejść ze ściany”. Zwolennicy tapet mają zupełnie inny problem. Co wybrać? Jaki wzór tapety? Co pasuje do stylu nowoczesnego, a co do stylu klasycznego?

Tapety w pasy, kwiaty, srebrne czy zamszowe?

Jaki wybrać wzory tapety: geometryczny – pasy, kratę, koła, czy romantyczny, kwiatowy? Abstrakcyjny? A może coś glamour, z kryształkami? Wzorów tapet i możliwości kolorystycznych jest takie mnóstwo, że naprawdę niełatwo podjąć decyzję. Dodatkowo w dobrych i profesjonalnych firmach sprzedających tapety znajdziemy tak zwane koordynaty. Oznacza to, że do tapet wzorzystych, np. do kwiatów znajdziemy dopasowane kolorystycznie pasy. Warto wtedy posłuchać rady doświadczonego sprzedawcy lub architekta, połączyć dwa pasujące do siebie wzory i stworzyć ciekawe, nietuzinkowe wnętrze, które zachwyci nie tylko nas ale i naszych gości. Tapeta z delikatnym wzorem i stonowana kolorystycznie znakomicie radzi sobie sama. Natomiast jeśli naszymi faworytkami są tapety bogate, z gęstym wzorem, flokowane, dobrze jest wykończyć je elegancką sztukaterią, czyli gzymsami pod sufitem, listwami przypodłogowymi, a nawet boazerią ścienną. Niedawno pojawiły sie na rynku tapety z alcantary, wyglądające jak zamszowe. Sprawdzaja sie w okolicy łóżka, ale nie tylko ...

Jaki rodzaj tapety do jakiego wnętrza?

Tapety papierowe są najdelikatniejsze. Dlatego decydujmy się na nie w miejscach mało narażonych na urazy mechaniczne, czyli mało uczęszczanych. Tapety winylowe natomiast odporne są na drobne zabrudzenia – można je przecierać zwilżoną ściereczką. Sprawdzają się zatem doskonale w miejscach takich, jak hole i przedpokoje oraz w pokojach dziecięcych. A jeśli jeszcze mają bogate wzory? Są praktycznie niezniszczalne. Coraz częściej stosujemy tapety winylowe także w kuchniach i łazienkach. Najlepiej na ścianach, które nie mają bezpośredniego kontaktu z wodą. Pod względem właściwości i ceny pomiędzy tapetami papierowymi i winylowymi znajdują się tapety lateksowe. Tapety lateksowe, to także tapety papierowe, jednak grubsze, matowe, lekko satynowe, nie odbijają światła. Ten materiał wykorzystywany jest zazwyczaj do fototapet. Znakomicie sprawdzają się w salonach i sypialniach, czyli tam gdzie nie są narażone na nadmierną eksploatację.