Ze względu na ogromny wybór tapet i farb, a także wcześniejsze doświadczenia, wybór wcale nie jest prosty. A podczas zmiany wystroju wnętrza przemalować ścianę jest dużo prościej niż zmienić tapetę. To prawda. Ale aranżacja wnętrz nowego mieszkania lub generalny remont są szansą na kompletną odmianę pomieszczeń. Jeśli więc zdecydujemy się na tapety, to powstaje pytanie jakie wzory tapet wybrać spośród całego mnóstwa? Tapetę we wzór geometryczny czy kwiatowy? Z metalicznym połyskiem czy głęboki mat? A może tapety trójwymiarowe albo w stylu retro? Zdecydowanie warto poświęcić chwilę na odpowiedź, a efekt będzie zaskakujący i dla nas, i dla naszych znajomych.

Jakie wzory tapet są teraz najbardziej modne?

Na szczęście nie ma jednego absolutnie słusznego wzoru tapety. Tak jak w modzie ulicznej, wszystko jest dozwolone. Wnętrza nowoczesne lubią przede wszystkim tapety we zory geometrię, chociaż malowane delikatną kreską wzory florystyczne też się w nich odnajdują. Do stylu nowoczesnego będą znakomicie pasowały wszystkie wzory tapety - takie jak abstrakcje, wzory - jakby malowane ręką impresjonisty sprawiające wrażenie jakbyśmy patrzyli na nie przez przymrużone oczy. Jednak obecnie najczęściej poszukiwane są wzory geometryczne retro, czasem trójwymiarowe, metaliczne. Jeśli pasy, to położone poziomo. Wnętrza klasyczne lubią natomiast wzory gobelinowe i proporcjonalne, stonowane kolorystycznie, rekordy popularności biją tapety w pasy. Do stylu klasycznego pasują także zawsze tapety ze wzorem kwiatowym i roślinnym. Bardzo modny jest ostatnio wzór drzew. W zależności od tego czy są rysowane reczną kreską, czy są tylko złotymi zarysami - wybrane tapety - będą pasowały do stylu nowoczesnego, etno, glamour albo stylu klasycznego.

Tapety aranżacje: na jednej ścianie czy na wszystkich?

Tapety aranżacje: czyli jak je stosować we wnętrzu do dekoracji ścian, by uzyskać ciekawy i dopasowany do całego mieszkania wystrój. Od jakiegoś czasu panuje moda na tapety na jednej ścianie. Szczególnie we wnętrzach w stylu nowoczesnym. Taką tapetę dekorującą wybraną ścianę zazwyczajmy naklejamy za sofą lub za łóżkiem. Albo na jednej ścianie w przedpokoju. Jeśli tapeta ma jednorodne tło możemy położyć ją na fragmencie ściany, którą malujemy w kolorze tła tapety. Nie jest łatwą rzeczą idealne dobranie kolorów, ale możliwe do zrobienia. Teraz coraz częściej pojawiają się tapety z wyrazistymi i gęstymi wzorami, które fantastycznie wyglądają na wszystkich ścianach. Wtedy jednak konieczne jest odpowiednie wykończenie ścian, czyli sztukaterie pod sufitem, wysokie, przynajmniej 10-centymetrowe listwy przypodłogowe najlepiej w jednym z odcieni bieli lub boazeria poliuretanowa (jak sztukateria) lub z białego mdf–u. Ograniczeniem jest tutaj wysokość wnętrza – minimum 2,90 m i im wyżej tym lepiej. Nie oznacza to, że pokój będzie pałacowo- klasyczny. W ten sposób możemy uzyskać w aranżacji wnętrza efekt glamour lub nowoczesnej klasyki, tak popularnej w miejskich domach we Francji i w USA. Styl klasyczny też lubi takie rozwiązania. Właściwie tapety na wszystkich ścianach połączone ze sztukaterią nie są tu nowością, dlatego jest to już klasyka.