Sztukaterie i wnętrza w stylu klasycznym. Jak dobrze dobrać sztukaterię?

Sztukaterie we wnętrzach w stylu klasycznym, to element budujący styl wnętrza, tworzący jego elegancką bazę. Jeszcze do niedawna sztukaterie we wnętrzach były pomijane, a szkoda. Teraz na szczęście wraca moda na sztukaterie i to nie tylko we wnętrzach w stylu klasycznym ale i we wnętrzach nowoczesnych. Zobaczcie inspirującą galerię zdjęć ze sztukateriami we wnętrzach w stylu klasycznym.

Biała sztukateria w klasycznym wnętrzu
Portal kominka, putto i listwy ścienne - sztukaterie we wnętrzu
Sztukateria we wnętrzu klasycznym
Półki, filary i sufit wykonane ze sztukaterii
Klasyczna rozeta ze sztukaterii i nowoczesny żyrandol

Sztukateria to elementy dekoracyjne, czyli ornamenty i gzymsy. Sztukateria wewnętrzna wykonywana jest z gipsu, pianki poliuretanowej lub polistyrenu, czasem z drewna Elementy dekoracyjne montowane są do podłoża czyli ścian i sufitów. Sztukateria jako dekoracja ścian jest stosowana w architekturze od starożytności, a największe uznanie zdobyła w epoce baroku i renesansu. Najczęściej stosowane we wnętrzach w stylu klasycznym  są fasety proste i ozdobne, czyli listwy montowane pomiędzy ścianami i sufitami, zwane też gzymsami, listwy przypodłogowe – to i to obowiązkowo, kasetony sufitowe, rozety sufitowe (przy żyrandolach), pilastry, portale oraz panele i systemy naścienne. Ze sztukaterii można także zrobić portale kominkowe w stylu klasycznym.

Jak dobierać elementy sztukaterii do wnętrza?

Jak wybierać elementy dekoracyjne ze sztukaterii, by nasze wnętrze stało się ładne i eleganckie, a nie przesadnie przeładowane? Przede wszystkim musimy zdawać sobie sprawę z wysokości wnętrza. Im wyższe, tym większe mamy pole do popisu. Listwy przypodłogowe mogą być wyższe, od 10cm (przy wys. wnętrza 3,50m) oraz  większe i bogatsze gzymsy, czyli listwy pod sufitem. Jeśli lubimy tapety z bogatymi, gęstymi wzorami i dysponujemy wysokimi wnętrzami, to korzystajmy z tej możliwości, bo mało kto ma szansę na taką oryginalną i ciekawą aranżację! Dobrze jest wtedy ująć taką tapetę w ramy z paneli naściennych od dołu i ozdobnych gzymsów pod sufitem. Dlatego właśnie sztukaterie sprawdzają się we wnętrzach w stylu klasycznych, które są starych kamienicach lub wolnostojących domach, dworkach i pałacykach. W niskich wnętrzach, w blokach też można bawić się sztukaterią. Pamiętajmy tylko wtedy o tym by wybierać listwy i gzymsy o prostych profilach i niskie. Wnętrze odwdzięczy się  elegancją, a proporcje nie zostaną zaburzone.

Sztukateria i ciemne kolory we wnętrzu

Sztukateria i ciemne kolory we wnętrzu Co zrobić jeśli lubimy ciemne kolory na ścianach i posadzkach? Zazwyczaj przy ciemnej podłodze malujemy ściany na jasno i odwrotnie. Co jeśli chcemy na przykład czarny dąb na podłodze i ciemny odcień szarości, granatu lub fioletu na ścianach? Proszę bardzo, nic straconego. Użyjmy właśnie wtedy wyższych listew przypodłogowych, ale koniecznie w odcieniu bieli, może być to oczywiście złamana biel, ale listwa musi być naprawdę jasna. Ta sama zasada dotyczy ciemnych tapet na ścianach. Dobrym pomysłem jest też umieszczanie tapet we wnękach powstałych pomiędzy ozdobnymi listwami ze sztukaterii na ścianach ułożonych w kształcie prostokąta - zdjęcia w galerii.

Ocena: 0
Tekst: Monika Czerwińska-Konarska Zdjęcia: Materiały prasowe Rafael Decoration, materiały prasowe Benjamin Moore, Marcin Czechowicz

POLECANE ARTYKUŁY