Urządzamy » Salon » Ściany w salonie » Szkoła urządzania domu. Ściana z fakturą

Szkoła urządzania domu. Ściana z fakturą

Ciekawa faktura ściany to stosunkowo prosty sposób, by nadać wnętrzu indywidualny charakter. Wystarczy trochę inwencji i można zacząć zabawę.
Szkoła urządzania domu. Ściana z fakturą

Ściana z fakturą bardzo ociepla wnętrze – stwarza wrażenie gobelinu. Niekoniecznie trzeba wykańczać tak wszystkie ściany, bo może się to okazać przytłaczające. Z drugiej strony nie warto też pokrywać fakturą zbyt wąskich fragmentów. Najkorzystniej prezentuje się na ścianie bez otworów okiennych czy drzwiowych. Trudno ją wykonać przy krawędziach i na styku z innymi materiałami – zwykle są tam zachwiania regularności i wygląda to trochę krzywo. Warto zadbać o prawidłowe oświetlenie ściany z fakturą. Jeśli oświetlimy ją od przodu, zepsujemy efekt. Nieregularną powierzchnię należy podkreślić światłem ślizgającym się po ścianie. W przypadku faktury kierunkowej (rowki, bonie) jego strumień powinien być prostopadły do kierunku wzoru. Pionowe podziały uwydatni oświetlenie z boku, poziome – z dołu lub z góry. Ostrożnie z wieszaniem obrazów na takiej ścianie. Gruba wyrazista faktura jest sama w sobie obrazem.

Z czego powstaje faktura?

Można ją wykonać w tradycyjnym, ręcznie nakładanym tynku. Dostępne w każdym dużym sklepie budowlanym gotowe mieszanki pozwalają zrobić tynk dekoracyjny na dowolnym podkładzie – zarówno na tynku cementowo-wapiennym, gipsowym, jak i na płytach g-k. Powierzchnia podłoża musi być wyrównana, więc raczej nie nakłada się faktury na surową cegłę. Może też być problem z nałożeniem jej na ścianę malowaną wcześniej farbą emulsyjną – w tym wypadku podłoże trzeba zeszlifować.
Gotowe mieszanki do robienia faktur (tynki strukturalne, dekoracyjne) mają różny skład. Niektóre mają drobną granulację, inne są bardzo gęste i kleiste i przy nakładaniu zbrylają się lub ciągną. Do fakturowego wykończenia ścian używa się też wolnowiążącego gipsu szpachlowego (nazywanego także gipsem plastycznym). To też wyrób gotowy, choć nie tak łatwo dostępny, wykorzystywany przez sztukatorów. W marketach sprzedaje się szpachle do nadawania faktur, ale możemy zastosować dowolne narzędzie (w zależności od zaplanowanego efektu), choćby drewnianą deskę odciskaną w masie rozprowadzonej na ścianie.

Ściana z fakturą

Brązowa ściana z fakturą z trzema, podświetlonymi wnękami. Faktura ściany wykonana z masy RELIEF, barwnika i Werniksu Miedź. Stylizacja: Justyna Smolec

Dekoracyjne nieregularności

Gotową masę z mieszanki rozprowadzamy zamaszystymi ruchami w różnych kierunkach, tworząc nieregularne rysy. Ruchy szpachlą mogą być proste lub koliste. Co jakiś czas potrzebują kontroli efektu z pewnej odległości. Tak powstaje powierzchnia bezkierunkowa. Podobne eksperymenty możemy robić, używając gipsu wolnowiążącego, odciskając w nim różne przedmioty – gąbkę, zmiętą torbę foliową, wałek do masażu stóp... Można także przesuwać tymi nietypowymi narzędziami po powierzchni, rozmazując fakturę. Jeśli zwykłą szpachelką będziemy robić krótkie ruchy w różnych kierunkach, uzyskamy efekt kobierca z liści. Chodzi o w miarę równomierne pokrycie ściany fakturą. Po wykonaniu faktury malujemy ją. Można pomalować gładko – efekt na pewno będzie dobry – światło wydobędzie nierównomierność ściany.

Stylista radzi

Pamiętajmy, że na fakturze kolor zawsze będzie się wydawał ciemniejszy niż na gładkiej powierzchni. Gotową powierzchnię można delikatnie pociągnąć farbą metalizującą, co doda ścianie blasku, lub pokryć ją woskiem, żeby uzyskała subtelny, satynowy połysk.

Zobacz również
Przeczytaj też:
Daj się obić: tapety a tkaniny
Daj się obić: tapety a tkaniny

Minimalizm w odwrocie. Wykończyły go wzorzyste, kolorowe i zmysłowe tapety w koalicji ...

zobacz więcej
WARTO PRZECZYTAĆ
Sufity napinane: designerskie wykończenie sufitu GALERIA ZDJĘĆ
Sufity napinane to ciekawe rozwiązanie w aranżacji wnętrz. Niemal nieograniczone możliwości łamania kształtów i powierzchni. ...
Wnętrza domów: zielone ściany w różnych wnętrzach
Zielony nie jest łatwym, a co za tym idzie – popularnym kolorem w aranżacji ścian. ...
Ściana z efektem: efektowne malowanie ścian w salonie
Ściany w salonie to nie tylko tło dla jego wyposażenia. Bardzo często wysuwają się one ...
Oświetlenie nad lustrem w łazience: co wybrać?
Dzien dobry, mam problem z doborem oświetlenia nad lustrem. Nie moge dać dwóch kinkietów po obu stronach lustra, bo nie ma na to miejsca....
Nina Korzec-Molenda Bezpłatne porady wnętrzarskie
SĄ Z NAMI
wszyscy użytkownicy: 12408 osób
  • zobacz wszystkie wpisy
  • załóż bloga