Projektanci śmiało zachęcają do szarości tych, którym znudziły się nie tylko beże, ale również poszukujących świeżych, odważnych i nowoczesnych rozwiązań estetycznych. W rzeczywistości nie jest to jednak łatwe, dlatego poniżej przedstawiamy kilka informacji, które pomogą zrozumieć zastosowanie koloru szarego ścian.

Kolor szary uchodzi za bardzo elegancki, ponadczasowy i klasyczny, podobnie jak biel i czerń. Chłodny odpowiednik ciepłego beżu, kojarzący się z mgłą, tajemnicą, zapadającym zmrokiem czy deszczowym dniem. Szare wnętrza nie muszą być smutne i ponure, ponieważ odpowiednie przełamanie monochromatycznej kolorystyki ścian, czy dobranie dodatków w żywych barwach nadadzą charakteru naszemu wnętrzu.

Istnieje wiele odcieni koloru szarego, które zawsze wahają się w tonacji pomiędzy bielą a czernią. Generalnie wyróżniamy kilka podstawowych odcieni m.in.: siwy, platynowy, popielaty, stalowy, marengo czy grafitowy. Wszystkie odcienie szarości należą do barw neutralnych i achromatycznych, czyli niekolorowych – są czyste, bez dodatku kolorowych pigmentów. Trudno niektóre z nich odróżnić
i nazwać. Mnogość odcieni koloru szarego odzwierciedli nam chociażby paleta barw neutralnych z wzornika kolorów NCS. Jeżeli potrzebujemy „czystą” szarość, to jest to doskonałe narzędzie do poszukiwania odpowiedniego odcienia.

Równie atrakcyjne są „ciepłe i chłodne szarości”, czyli te z domieszką konkretnego koloru np. żółtego i brązowego (khaki) czy błękitnego (gołębi). Ale tutaj wyjątkowo należy zachować ostrożność, aby efekt końcowy nas nie rozczarował. Odpowiednie przetestowanie próbek farb powinno rozwiać nasze wątpliwości.

Szary kolor ścian: jak stosować szarości

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem w szarych kolorach ścian jest wykorzystanie szarości jako akcent np. na jednej ścianie wnętrza. Nie mniej popularna jest sytuacja odwrotna, mianowicie szarość w przewadze na ścianach. W obu przypadkach bezpiecznie jest łączyć czysty kolor szary o wybranym odcieniu z neutralnymi, pastelowymi barwami, takimi jak: czysta biel, ciepłe „złamane biele”, kość słoniowa, kremy, beże, magnolia itp. To tzw. „pewniki”, które również uratują kompozycję kolorystyczną, stwarzając dalsze możliwości do wprowadzania kolorów w mniejszych dekoracjach. Tego typu zestawienia z szarością lepiej „dopasują się” do różnego rodzaju mebli i koloru zastosowanej podłogi. Dlatego jeżeli nie mamy czasu na dokładne przeanalizowanie naszych koncepcji, nie porywajmy się na skomplikowane łączenia różnych barw z szarością, lecz postawmy na prostotę i sprawdzone rozwiązania z neutralną klasyką.

Szare kolory ścian: ważne proporcje farb

Nie mniej ważne w tych przypadkach są proporcje użytych kolorów farb na ścianach oraz ich konkretne odcienie. To powinno wynikać m.in. z metrażu urządzanego pokoju, jego oświetlenia światłem dziennym oraz naszych sugestii w stosunku do zmian. Zawsze sprawdzajmy wcześniej próbki, aby móc ewentualnie skorygować nasze plany, dobierając jaśniejsze lub ciemniejsze o kilka tonów odcienie lub ustalając inne proporcje zastosowania kolorów. To pomoże uniknąć błędów, którymi najczęściej są efekt zbyt ciemnego, optycznie zmniejszonego wnętrza lub w drugą stronę – aranżacja mdła, nijaka. Te rozwiązania stwarzają nam możliwości „manipulowania” aranżacją zarówno na korzyść wnętrza i nas, jak również niestety również na niekorzyść. W samych dodatkach istnieje ogromny potencjał, który może diametralnie zmienić oblicze i charakter naszego urządzanego wnętrza. Liczą się kolory, wzory, faktury… niech wyobraźnia nas nie ogranicza. To one decydują o efekcie końcowym aranżacji.

Szare kolory ścian: z czym łączyć szary kolor

Inaczej trochę ma się sprawa z łączeniem szarości zarówno z jasnymi, konkretnymi kolorami, jak i tymi o mocniejszym wybarwieniu, bardziej intensywnym i żywym. Tutaj już na etapie malowania ścian farbami, decydujemy się na krok w stronę barwy: ciepłej, zimnej, mocnej, delikatnej… Między innymi w kompozycji z szarością możemy nadać wnętrzu bardziej kobiecego, subtelnego klimatu, albo bardziej dla dorosłego mężczyzny, w innym przypadku klimatu młodzieżowego czy typowo biurowego. To kwestia indywidualnego podejścia oraz własnych potrzeb. Najważniejsze, aby wnętrze współgrało z nami, a nie my z wnętrzem. Decyzja o wkomponowaniu np.: mocnego różu, delikatnej limonki, pomarańczy, czerwieni makowej, fioletu, czy koloru żółtego wymaga od nas szczególnego zastanowienia się nie tylko nad proporcami wybranych barw z szarością, czy nad ich odcieniami, ale również o całej reszcie – meble, dodatki, tekstylia, ceramika itp. Powinniśmy sobie zdawać sprawę z tego, jak dane barwy będą oddziaływać na nasze samopoczucie oraz innych domowników tym bardziej, jeśli urządzamy wnętrza strefy dziennej mieszkania. Warto znaleźć równowagę i konieczny umiar. Czasami warto „przełamać” tego typu kompozycję jasnymi barwami i/lub wzorami, które dodadzą „oddechu” całości.
Wnętrza o wszystkich szarych ścianach, najlepiej prezentują się z jasnym wybarwieniem mebli i podłogi. Polecane najczęściej do jasnych i przestronnych wnętrz. W innym przypadku odcień szarości użyty na ścianach powinien być „rozbielony”. Inaczej razem z ciemnymi meblami, podłogą oraz słabym doświetleniem otrzymamy ciemne, smutne i przytłaczające połączenie. Najistotniejszą rolę będą odgrywały kolory i wzory dodatków, które same w sobie rozweselą wnętrze, nadadzą mu konkretnego wyrazu. Wtedy wybierajmy głównie z palety mocnych barw, oraz tych jasnych neutralnych, a unikajmy słodkich pasteli.