Strefa niebieska. Ściany w kolorze niebieskim

Chwila oddechu. Niebieski pomaga oderwać się od natrętnej, przyziemnej codzienności. To kolor nieba i oceanu, głębi oraz nieskończoności.

Niebieska strefa. Ściany w kolorze niebieskim
Niebieska strefa. Ściany w kolorze niebieskim
Strefa niebieska. Niebieski we wnętrzu
Strefa niebieska. Ściany w kolorze niebieskim
Strefa niebieska. Ściany w kolorze niebieskim

Niebieski kojarzy się ze świeżością, czystością i chłodem. Należy do barw zimnych - optycznie powiększa wnętrze. Cechuje go bogactwo odmian: może być zarówno ulubionym przez idealistów błękitem, jak i występować w postaci oficjalnego, formalnego granatu - koloru mundurków uczniów oraz służb porządkowych. Na kole barw zbliża się z jednej strony do zieleni, z drugiej zaś do fioletu. Z obydwoma potrafi tworzyć ładne zestawienia. Najlepsze, gdy do duetu niebieskiego i zieleni dodamy białe tło, a do kompozycji z fioletem - czerwonawe detale.

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 5153

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 5153

Biało-niebieskie dodatki

Zwolennikom sprawdzonych rozwiązań polecamy usankcjonowany wielowiekową tradycją biało-niebieski zestaw. Jako inspiracja może służyć ceramika zdobiona podszkliwnie kobaltem, m.in. słynne fajanse z Delft. Opuszczając Europę, przyjrzyjmy się też sztuce arabskiej.

Dobre zestawienia kolorów

Dla tych, którzy mają dość przytulności i domowego ciepełka, a chcą czegoś modnego i oryginalnego, niebieski zagra ostro i chłodno w towarzystwie szarości, fioletu i czerni. Tworzy klubowy nastrój. Pasują do niego elementy stylu industrialnego - beton, stal oraz awangardowe designerskie przedmioty. Niebieski i turkusowy to także wymarzone kolory do łazienek. Mozaika w takim odcieniu wygląda świeżo i wakacyjnie.

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 5153

Zdjęcie do bloczka '2 zdjecia' - art 5153

Turkus i brąz od kilku lat są modnym zestawieniem. Ciemne meble są znakomicie rozjaśnione przez niebieski odcień dodatków. Trzeba jednak zachować odpowiednie proporcje. To brąz powinien być tłem, a nie odwrotnie.

Ocena: 0
Tekst: Joanna Dobkowska Zdjęcia: Mariusz Bykowski, Sebastian Oleksik, Konrad Kalbarczyk, Krzysztof Zasuwik

POLECANE ARTYKUŁY

Ściany w salonie to ważny element, decydujący o wystroju i charakterze wnętrza. Poznaj techniki dekoracyjne ścian. Pokazujemy, jak i czym wykończyć ściany oraz sufity. Jakie wybrać farby, jak łączyć kolory w salonie. Praktyczne wskazówki dotyczące malowania ścian i tapetowania. Dowiesz się o innych sposobach na dekoracyjne ściany: tynki, przecierki, boazeria, kamień, cegła na ścianie. Wzory i rodzaje tapet, sprawdź czym się różnią tapety papierowe, tapety winylowe, tapety z włókna szklanego, tapety na flizelinie. Ponadto modne fototapety naklejki na ścianę. Sprawdź zależności: struktura ściany, faktura ściany a kolor ściany. Wykończenie sufitu: zobacz wskazówki.