Najłatwiej oczywiście otynkować ściany mniej lub bardziej gładko i pomalować. Kolory ścian to sprawa indywidualna. Jednym podobają się czyste, drugim złamane, niektórzy wolą jasne i delikatne, inni ciemne i zdecydowane. Znaczenie ma także charakter wnętrza. Należy pamiętać, że na dużych płaszczyznach ścian kolory funkcjonują inaczej niż w klockach lego.

Ściany: bezpieczne kolory ścian

Bezpiecznie jest stosować kolory ścian jasne, złamane, o małym nasyceniu. Kto lubi ciepłe nastroje, powinien wybierać odcienie kremowe i beże, dla zwolenników chłodniejszej atmosfery są niebieskości i szarości, dla wielbicieli natury oliwkowe zielenie, dla odważnych – cała reszta. Lepiej unikać kolorów „chemicznych”, czyli barw prostych i czystych. Uważajmy na śnieżną biel tak reklamowaną przez niektórych producentów farb. Stanowi ona dobre tło dla nowoczesnych mebli i wyposażenia w krzykliwych, jaskrawych kolorach. Jednak w większości domów mamy do czynienia z drewnianymi meblami, stonowanymi obiciami kanap, naturalnym kamieniem czy przypominającym kamień gresem. W takich wnętrzach złamanie bieli ścian jest konieczne, bo inaczej gryzie się ona z wyposażeniem i z innymi powierzchniami w stonowanych kolorach. Dotyczy to również sufitu. Jasny daje wrażenie przestronności, wysokości – w pokojach właśnie tego potrzeba. Jednak śnieżnobiały sufit będzie nieprzyjemnie kontrastował ze stonowanymi kolorami ścian. Jego biel powinna być złamana. Wtedy właściwy odcień zapewni mu światło odbite od ścian. U niektórych producentów podstawowa biel nie jest wcale taka śnieżnobiała, czysta i chemiczna – i to już wystarczy. Jasny sufit optycznie podwyższa pomieszczenie, a wraz z jasnymi ścianami dodaje mu również przestronności, światła, powietrza. Ciemniejsze płaszczyzny zdają się do nas przysuwać, więc ciemny sufit obniża, a ściany pomniejszają wnętrze.

Dekoracje ścian: kolory do wnętrz

Do wnętrz klasycznych pasują kolory ścian delikatne, jasne, w nowoczesnych można sobie pozwolić na barwy mocniejsze, intensywniejsze, ciemniejsze. Malowanie ścian i sufitów na intensywny kolor czy wykańczanie ich bardziej dekoracyjnymi materiałami powinno być stosowane z rozwagą, w sposób wynikający z koncepcji wnętrza i raczej w niektórych pomieszczeniach niż w całym domu.