TAPETY / TAPETOWANIE: Tapety w modne wzory

Tapety i tapetowanie wciąż są modne. Nic dziwnego, że w sklepach możemy przebierać wśród mnóstwa gatunków, kolorów, wzorów i faktur. 

Rolkomania: tapety w modne wzory
Rolkomania: tapety w modne wzory
Rolkomania: tapety w modne wzory
Rolkomania: tapety w modne wzory

Z papieru, korka, szkła...

Tapety wykonywane są z wielu materiałów. Każdy ma inne właściwości, zalety i wady.

Papierowe

Spotykamy je w kilku odmianach. Najtańsze i najpopularniejsze są gładkie ze wzorem lub płytkim tłoczeniem. Są cienkie, więc wymagają starannego przygotowania ściany – po naklejeniu mogą być widoczne wgłębienia i wystające ziarna piasku. Takie tapety są nieodporne na wodę, ale „oddychają”, czyli przepuszczają parę wodną. Odmianą tapet papierowych są fototapety z ciekawymi zdjęciami.
Tapety z wypukłym wzorem skleja się z dwóch warstw papieru. Mogą być zmywalne lub niezmywalne. Są dosyć trwałe, niedrogie i grube, a więc łatwe do położenia na ścianie. Ich największą zaletą jest to, że doskonale maskują wady ścian. 
Niektóre tapety po naklejeniu można malować farbami emulsyjnymi. Farba wnika głęboko w papier tworząc na jego powierzchni zmywalną i odporną na ścieranie powłokę. Takie tapety można odnawiać nawet kilka razy.

 Rolkomania: tapety w modne wzory

Fot. Mariusz Bykowski

Akrylowe

Są odmianą tapet papierowych. Na warstwę papieru mają nałożoną piankę akrylową. Wzór tapety od ilości nałożonego akrylu: pianka może, lecz nie musi się pokrywać z nadrukiem. Pianka może być biała lub kolorowa.
Niestety, łatwo można je uszkodzić i nie należy ich myć, dlatego kładziemy je w sypialniach.

Winylowe

Są odporne na uszkodzenia, wodoodporne i zmywalne. Dlatego można je kłaść w przedpokoju i kuchni. Najpopularniejsze są ich dwa rodzaje:

  • z mieszaniny papieru i specjalnego („spienionego”) PVC. Z wyglądu przypominają grubą piankę o matowej powierzchni. Należą do najdroższych, są za to bardzo trwałe;
  • tapety „płaskie”, wykonane z papieru pokrytego cienką i gładką warstwą tworzywa. Są znacznie cieńsze od spienianych, choć prawie tak samo trwałe. Niestety nie kryją już tak dobrze nierówności i rys na ścianach. Ich powłoka jest błyszcząca, więc odbijając światło, dobrze rozjaśnia i optycznie powiększa wnętrze.

NIE PRZEGAP

 Rolkomania: tapety w modne wzory

Fot. Marcin Czechowicz

Z włókna szklanego

Oryginalnie wyglądają. Układając na różne sposoby ich włókna, producenci otrzymują wypukłe, geometryczne wzory: jodełki, prążki, romby. Szklane tapety pozwalają ścianom oddychać i dobrze zakrywają ich wady. Są bardzo trwałe – mogą wytrzymać do 25-30 lat. Nadają się do malowania – nawet wielokrotnego. Dobre do przedpokoju, łazienki i wszędzie tam, gdzie ściany narażone są na ścieranie i zabrudzenie.

Styropianowe

Tłumią hałas i ocieplają pomieszczenie. Są produkowane tylko w białym kolorze, ale styropian pokryty jest warstwą papieru, na którą możemy nakleić inne tapety dekoracyjne.

Korkowe

Spotykamy je w wielu odmianach różniących się fakturą i kolorem. Oklejona nimi ściana jest cieplejsza w dotyku i częściowo zatrzymuje hałas. Jeśli pomalujemy je bezbarwnym lakierem do drewna, będą odporne na działanie wody.

Na flizelinie

To tapety winylowe bądź papierowe podklejone warstwą flizeliny. Układa się je szybko i łatwo, gdyż klej nanosi się tylko na ściany, a nie na tapetę. Podczas remontu tapeta dobrze schodzi ze ściany. Po jej zdjęciu na ścianie pozostaje warstwa flizeliny, która może być podkładem pod następną tapetę. Tapety na flizelinie są ciepłe, dobrze tłumią hałas i kryją nierówności ścian. Można je zastosować w każdym pomieszczeniu.

Tekstylne

Warstwą podkładową jest papier, coraz częściej łączony z flizeliną. Warstwa wierzchnia to tkaniny z naturalnych włókien - lnu, jedwabiu, bawełny, wełny - lub włókien syntetycznych do złudzenia przypominających wzorzyste, luksusowe tkaniny (najczęściej z motywem liści), mięsistą satynę, skórę, alkantarę. Bardzo drogie i delikatne są tapety, na które nakłada się nitki, na przykład surowego jedwabiu. Czyści się je środkami do tkanin. Polecane do sypialni i pokoi dziennych.

Natryskowe

Są odporne na zabrudzenia i działanie wody. To materiał trwały, niewymagający częstych napraw. Tapety ze składników naturalnych mają postać sypkiej mieszanki – bawełny, jedwabiu, włókien mineralnych i celulozy. Mają powierzchnię chropowatą, ale po zatarciu pacą można nadać im gładkość. Są odporne na wilgoć dopiero po pomalowaniu bezbarwnym lakierem. Tapety natryskowe ze składników naturalnych są dobrym izolatorem ciepła, ponadto wyciszają wnętrza.
Tapety z żywic syntetycznych występują w postaci płynu. Mają zwartą, gładką lub lekko chropowatą powierzchnię i są całkowicie odporne na wodę.

Rauhfazer

Tworzą je dwie warstwy papieru połączone z drewnianymi wiórkami. Są bardzo trwałe. Wióry nadają ciekawą fakturę kojarzącą się z rozrzuconymi płatkami, ziarnami zbóż. Po ułożeniu tapety można malować. Dobrze kryją nierówności ściany. Do zastosowania w każdym suchym pomieszczeniu.

Japońskie

Mają postać suchego proszku. Rozrabia się go w odpowiednich proporcjach z wodą i nanosi na ścianę jak tynk. Jeśli japońska tapeta nam się znudzi, możemy ją namoczyć, zdjąć ze ściany i ułożyć gdzie indziej.

Ocena: 0
Tekst: Marek Swobodziński Zdjęcia: Krzysztof Zasuwik, Konrad Kalbarczyk, Rafał Lipski

POLECANE ARTYKUŁY