Mural, czyli wielkogabarytowa lub wręcz monumentalna malatura naścienna, to już kanon sztuki street artu. Oznaczający (w wolnym tłumaczeniu z języka hiszpańskiego) dzieło dekoracyjne malarstwa ściennego, mural we współczesnej architekturze dominował na bocznych elewacjach kamienic i budynków mieszkalnych większych miast. Przekazem i gabarytem formy murale służyły najczęściej wyrażeniu konkretnej idei, hasła bądź bardziej przyziemnym intencjom, jak reklama produktu czy zakładu pracy. Z czasem murale zaczęto wykorzystywać do dekoracji przejść podziemnych, klatek schodowych aż w końcu trafiły na ściany mieszkań. Jak powstają murale we wnętrzach, jakiego wymagają podłoża, jak wpływają na otoczenie i ile kosztują? O tym wszystkim opowiedział nam Adam Gadzinowski - autor murali.
Mural w aranżacji wnętrz: do jakiego wnętrza pasuje mural?
Murale pasują do każdego wnętrza! Kwestią jest jedynie odpowiedni motyw i kolorystyka oraz technika wykonania muralu. Nie każdy motyw będzie dobrze wyglądał „rozciągnięty” na ścianie. Gabaryty przestrzeni, w której znajdować się będzie mural także oddziaływują na jego odbiór i prezencję. Trzeba bowiem pamiętać, że mural potrzebuje przestrzeni: im więcej powierzchni zajmuje, tym większa powinna być odległość, z jakiej go oglądamy. W pokoju dziecka mural może zawierać więcej detali i szczegółów - dzieci są bacznymi obserwatorami, uwielbiają oglądać świat z bliska. Kolory murala należy stosować z umiarem – intensywne barwy oddziałują na inne przedmioty (zasada relatywizmu barw), przykuwają uwagę, detronizują inne dekoracje i tłumią sąsiadujące kolory. W słabo oświetlonych miejscach kolory niebieski czy czerwony mogą wydawać się ciemniejsze, mniej czyste czy wręcz zgaszone.
Mural w aranżacji wnętrz: jaka ściana pod mural?
W zależności od rodzaju podłoża, dobierane są odpowiednie techniki i środki wykonawcze muralu. Podłożem pod mural może więc być zwykły tynk, metal czy drewno. Im gładszą powierzchnię mamy wyjściowo do dyspozycji, tym bardziej szczegółowe i precyzyjne będzie malarstwo. W przypadku ściany konieczne jest położenie gładzi szpachlowej - ściana nie może się kruszyć i pylić.