Modne ściany w salonie: dekoracje wnętrz w wielkomiejskim stylu POP-ART!

Jak modnie zagospodarować powierzchnię ścian w salonie? Ściany w salonie możemy pozostawić w bieli, ubrać w szarości, ozdobić obrazami, tapetą... lub nadać im wyrazisty styl! Styl POP-ART jako dekoracja ścian w salonie? Dlaczego nie! Wyrazista dekoracja wnętrz znakomicie sprawdzi się w wielkomiejskim apartamencie, nikogo nie pozostawiając obojętnym!

Typowy sposób oprawy reprodukcji pop - art
Dekoracja w stylu pop - art
Wyrazista tapeta w stylu pop - art na ścianie w salonie
Dzieła pop - art w klasycznym wnętrzu
salon z kuchnią

Aranżując salon w wielkomiejskim apartamencie często zastanawiamy się jakie wybrać dekoracje wnętrz, żeby były  charakterystyczne dla tempa życia i otoczenia mieszkania? I tutaj z pomocą przychodzi nam pop–art. Sztuka popularna wywodzi się właśnie z wielkiego miasta, często przedstawia charakterystyczne sytuacje i  przedmioty życia codziennego.

Czym jest styl pop-art?

Pop-art czyli sztuka popularna. Pop-art to prąd w sztuce powstały po II wojnie światowej, ilustrujący konsumpcyjny charakter cywilizacji zachodu. Pop-art czerpał garściami z surrealizmu – popularne komiksy przeniosły się jako dzieła sztuki na płótna, jak i z naturalizmu – przedmioty codziennego użytku zostały podniesione do godnych przedstawiania jako sztuka. Pop-art odnosi się do życia wielkomiejskiego i kultury masowej. Termin „pop - art” został po raz pierwszy użyty na łamach „Architectural Digest” w 1952 roku przez Lawrence’a  Allowaya. Kierunek ten zadomowił się najpierw w Europie zachodniej, zwłaszcza w Wielkiej Brytanii, później w USA i opanował dekoracje wnętrz w tamtym czasie. W Polsce niestety panujące w tym czasie warunki polityczne i ekonomiczne nie sprzyjały rozwojowi tego kierunku. Pop- art zaistniał marginalnie, nawiązując do sztuki figuratywnej. Najbardziej znanymi przedstawicielami pop - artu są Andy Warhol i Roy Lichtenstein.   

Dekoracje wnętrz w stylu pop-art we współczesnych wnętrzach

Pop-art albo się kocha albo nienawidzi. Raczej nikt nie pozostaje obojętnym na ten rodzaj sztuki. Dzieła pop-artu nawiązują do wielkomiejskiego stylu życia, dlatego najlepiej odnajdują się właśnie w miejskich apartamentach. Przeskalowane komiksy i grafiki obrazujące postaci popkultury lub przedmioty codziennego użytku zawsze wybijają się plan pierwszy aranżacji salonu, sypialni lub innego wnętrza, w którym się znajdują. Są na tyle wyrazistym i barwnym akcentem, że podporządkowują sobie resztę wnętrza i nie tolerują konkurencji.

Jak eksponujemy dekoracje wnętrz w stylu pop-art?

Najczęściej sztukę pop widzimy wyeksponowaną na ścianie  na dużych płótnach lub w formie sitodruku oprawionego  w czarną ramę, za szkłem. Dzieła te zazwyczaj eksponujemy grupowo – idealnie wyglądają  dwa lub cztery stanowiąc kompozycyjny kwadrat. U Warhola zazwyczaj jest to ten sam przedmiot lub osoba w różnych wersjach kolorystycznych, u Roya Lichtenstein’a są to zazwyczaj komiksy.  Takie kompozycje bardzo dobrze sprawdzają się nad sofą  - w aranżacji salonu, w okolicy stołu  w jadalni lub na łóżkiem w sypialni. Pop-art może też być znakomitą dekoracją biura.

Wyrazista tapeta czyli pop-art na ścianie w salonie w wersji maxi

Szczęśliwi właściciele dużego metrażu i wielbiciele pop-art'u mogą śmiało mogą pozwolić sobie na umieszczenie komiksu na całej ścianie. Ściana - komiks znakomicie wygląda w salonie na przykład jako tło dla sofy lub dla łóżka w sypialni. Tapeta z przeskalowanym sitodrukiem będzie też idealną ozdobą pokoju nastolatka zafascynowanego światem komiksu. Jest jeszcze jedno dobre miejsce na eksponowanie dekoracji wnętrz w stylu pop–art w wielkomiejskim mieszkaniu – przedpokój. Stanowi mocny akcent ,mówiący gościom kim są gospodarze i co lubią. Przedpokój jest też dobrym miejscem na taką tapetę dlatego, że  nie przebywamy tam długo i nie ma ryzyka szybkiego zmęczenia wyrazistym dziełem.

NIE PRZEGAP

Ocena: 0
Tekst: Monika Czerwińska-Konarska Zdjęcia: Mariusz Bykowski, Sławomir Frąckowiak, Yassen Hristov, Łukasz Kozyra, materiały prasowe, Thinkstockphotos.com

POLECANE ARTYKUŁY