Wpływ kolorów na nasze samopoczucie jest niebagatelny. Kolory ścian tożsame z kolorystyką ziemi i przyrody pomogą nam w uzyskaniu aranżacji wnętrz sprzyjających wyciszeniu, kojących nerwy. Z jakiej palety barw możemy korzystać chcąc malować ściany w duchu trendów ekologicznych i stojących blisko natury? Podpowiadamy najciekawsze zestawienia!

Kolory ziemi: BRĄZY -  sjena, kasztan, palisander, heban...

Najcieplejsze i działające najbardziej kojąco na skołatane myśli kolory ścian to oczywiście ciepłe odcienie brązów. Rudawo-złota sjena i ciepłomiedziana sjena palona to odcienie nieco zapomniane, ale wprowadzające do wnętrz przyjemną aurę popołudniowego słońca. Ciepło pomarańczowa terrakota może alternatywnie zaistnieć obok kasztanowego brązu (pamiętając o proporcjach: 70% koloru jaśniejszego + 30% dopełniającego koloru ciemniejszego). Podobnie, fragmentarycznie, zastosować możemy ciemne brązy, jak palisander czy heban, kontrastując je z bardziej słonecznymi żółcieniami lub przygaszonymi zieleniami...

Kolory ziemi: ŻÓŁCIENIE – ochra, ugier

Ciepło-rudo-złota ochra to kolor poświaty nieba, tworzącej się wokół zachodzącego słońca w letnie, długie wieczory. Wspaniale oddaje światło dzienne we wnętrzu, skontrastowana z ciepłym brązem lub kolorem tabaczkowym. Ochra znakomicie uzupełnia się także z odcieniami miedzianymi bądź khaki (w proporcji 70%, 20% 10% - od najjaśniejszego do najciemniejszego). Taka gama kolorów ścian wspaniale wtapia się w stylistykę retro – drewnianych okładzin, lekkich mebli w stylu lat ’50 i ’60, metalowych lamp na wysięgnikach i przygaszonych kolorystycznie printów na zasłonach i tapetach.

Kolory ziemi: ZIELENIE - umbra, tabaczkowy, sepia, oliwkowy, khaki

Kolory przejrzałych liści drzew, lekko brunatnego runa i mchów to chłodniejsze elementy uzupełniające ciepłe odcienie miodowych żółcieni i ciepłych brązów. Dodają wnętrzu rezonu i powagi, jednocześnie nie wprowadzając ponurej atmosfery. Doskonale odnajdują się w towarzystwie fornirowanych mebli i złotych dodatków.