Przed malowaniem ścian zaopatrzmy się w pędzle i wałki (również na teleskopowych wysięgnikach), farbę do ścian i sufitów, taśmę papierową do zabezpieczenia ram oraz folię ochronną na podłogę i meble oraz drabinę.

Malowanie ścian poradnik: taśmą papierową oklejamy brzegi ram okiennych, listew przypodłogowych i futryn. Podłogę zakrywamy folią – można ją także przykleić grubą taśmą klejącą, aby się nie przesuwała.

Malowanie ścian krok po  kroku

  1. Pracę zaczynamy od malowania sufitu. Ważne, aby najpierw pomalować narożniki przy oknie, do czego niezbędny będzie mały pędzel lub wałek. Następnie, oddalając się od źródła światła, czyli okna, malujemy szerokie pasy już większym wałkiem. Jeśli nie mamy zbyt wysokiej drabinalbo chcemy malować, stojąc na podłodze, możemy skorzystać z teleskopu, który nakłada się na uchwyt wałka.
  2. Kolor sufitu zazwyczaj przeciąga się również na ścianę, tworząc opaskę wokół całego pomieszczenia. Gdy farba wyschnie, równolegle do krawędzi sufitu przyklejamy taśmę samoprzylepną, która wyznaczy wyraźną granicę między kolorem sufitu i ścian. Taśmę przyklejamy również wzdłuż granicy pomiędzy dwoma kolorami na dwóch sąsiednich ścianach.
  3. Teraz możemy się już zająć malowaniem ścian. Rozpoczynamy od naniesienia farby we wszystkich narożnikach specjalnie przeznaczonym do tejczynności okrągłym wałkiem. To narzędzie przyda się również do malowania ściany wokół gniazdek i w okolicy okien.
  4. Najpierw malujemy ścianę z oknem, po czym oddalamy się od źródła światła, przechodząc coraz bardziej w głąb pokoju. Do malowania dużych płaszczyzn najwygodniej jest używać dużych wałków lub pędzli. Praca postępuje wtedy szybciej oraz zmniejsza się prawdopodobieństwo pojawienia się nieładnych smug na ścianie.
  5. Kiedy farba już lekko przeschnie (niecałkowicie, gdyż mogłyby powstać odpryski), odkleja się taśmę malarską przy suficie, oddzielającą  powierzchnie o różnych kolorach oraz tę zabezpieczającą okna, listwy przypodłogowe i gniazdka.