Kolory ścian: malowanie, łączenie kolorów, cennik - PROSTY PORADNIK

Jeśli czeka Cię malowanie pokoju, a słowo remont mieszkania wywołuje u ciebie gęsią skórkę, przeczytaj nasz poradnik dotyczący malowania ścian. Pamiętaj, że to przede wszystkim kolory ścian decydują o wystroju wnętrza. Sprawdź ile będzie kosztowało malowanie ścian, co warto wiedzieć przed malowaniem, jakie farby wybrać, jak nazywają się kolory i jak dobierać kolory ścian do mebli i aranżacji.

Malowanie ścian: kolory wnętrz
Malowanie ścian: kolory wnętrz
Malowanie ścian: kolory wnętrz
Malowanie ścian: kolory wnętrz
Malowanie ścian: kolory wnętrz

Malowanie ścian nie jest trudne. Ale żeby efekt był zadowalający, oprócz samej techniki malowania, trzeba znać zasady harmonijnego zestawiania kolorów we wnętrzu. Kolory ścian można dobierać na dwa sposoby. Jeden sposób to łączenie w pokoju kolorów o podobnej temperaturze. Inny to urządzanie wnętrza, w którym królują różne odcienie jednej barwy. Można też skorzystać z kontrastowych zestawień łączenia kolorów, np. pasują do siebie kolory wnętrz w zestawieniach bieli z błękitem albo pomarańczu i zieleni.

>>> Malowanie ścian: zróbmy ścianie dobre malowanie - krok po kroku

Kolory ścian dopasowane do wnętrz

Odpowiednio dobrana farba może optycznie powiększyć lub zmniejszyć wnętrze. Ciepłe barwy przybliżają ściany: odcienie pomarańczu, żółci czy czerwieni „zagęszczają przestrzeń”, w małych pokojach lepiej sprawdzą się więc kolory pastelowe (błękit, pistacja) i neutralny beż. Biały sufit podwyższy pokój: niskie wnętrze skutecznie „wyciągnie” biel sufitu, jeżeli kolor ścian będzie do niego dochodził, zamiast kończyć się nieco pod nim. Matowe farby pomniejszą wnetrza. Jeśli więc nasz salon nie należy do szczególnie przestronnych, bezpieczniej będzie pomalować go farbą półmatową.

Od czego zacząć malowanie ścian

Jeśli malowanie pokoju postanowiłeś wykonać samodzielnie, to przed malowaniem - meble, okna i drzwi zabezpiecz, przykrywając je foliami i oklejając specjalną (łatwo ją potem usunąć) taśmą malarską. Zdemontuj karnisze, gniazdka, lampy - jeśli mają zostać, oklej je. Teraz zmyj ściany, uzupełnij ubytki oraz pęknięcia, a następnie zagruntuj i pomaluj raz albo dwa razy, zależnie od wybranej farby. Dokładnie przed malowaniem ścian przykryj też podłogi. Jeżeli malowanie ścian zlecasz fachowcowi, spisz z nim umowę, która powinna zawierać m.in.: datę rozpoczęcia i zakończenia prac, ich dokładny zakres, klauzulę o karze umownej, gdyby remont został zrobiony źle, zapis dotyczący zadatku lub zaliczki.

NIE PRZEGAP

Malowanie ścian: jakie wybrać farby i kolory

W słonecznych wnętrzach sprawdzą się zarówno jasne, jak i ciemne kolory każdego rodzaju farb. Natomiast pokój z oknami na północ i zachód dobrze jest rozjaśnić z pomocą jasnych tonacji farb opalizujących. Warto też pamiętać, że ostre słońce i intensywne sztuczne oświetlenie podkreślają wszelkie nierówności ścian. Lepiej nie używać również do ich malowania farby z połyskiem - w takich wypadkach bezpieczniej jest wybrać farby matowe.

Najpopularniejsze kolory wnętrz: salon beżowy

Kolor beżowy często wybierany jest do malowania pokoju. Odcień beżowy może być jak kawa z kroplą mleka lub tak jasny, że prawie wpada w krem. Bywa też żółtawy. Różne odcienie beżu - bez względu na to, czy są zimne, czy ciepłe - możesz zestawiać z zamkniętymi oczami. W efekcie zawsze powstanie stylowe, eleganckie wnętrze.

Najpopularniejsze kolory wnętrz: pomarańczowy

Jeśli drewno w naturalnych odcieniach jest dla ciebie zbyt spokojne, zdecyduj się na bardziej kontrastowe zestawienie kolorów w salonie. Pomarańczowy kolor ścian można łączyć z odcieniem limonkowym co doda salonowi świeżości. Pomarańczowy pobudza do życia. Udowodniono, że dodaje energii i sprzyja pozytywnym myślom, dlatego warto go zastosować we wnętrzu, w którym często
przebywamy.

Najpopularniejsze kolory wnętrz: salon brązowy

Jeśli w twoim salonie króluje drewno (drewniane podłogi, drewniane meble) możesz śmiało zestawiać je z ciepłymi kolorami ścian: brązami, beżem i złotem. Do jasnego odcienia podłogi i np. półek będzie pasował brązowy kolor ścian (mocne kakao). Do tego brązu ścian może nawiązywać np. ciemnobrązowa ława, czy poduszki na kanapie. Jeśli ściana jest brązowa to kanapę wybierz kremową, takie zestawienie rozjaśni wnętrze. A jeśli do brązowego koloru ścian dobierzemy dodatki w kolorze połyskującego złota uzyskamy wnętrze w stylu glamour.

Malowanie ścian: ceny

Ile kosztuje malowanie ścian? Podajemy orientacyjne ceny netto, które nie obejmują materiałów i są zróżnicowane regionalnie.

  • Naprawa ubytków, od 7 zł/m2, rys i pęknięć, od ok. 11 zł/m;
  • zmywanie ścian i sufitów, od ok. 3 zł/m2, ewentualne skrobanie, od 7 zł/m2;
  • gruntowanie akrylowe (w celu polepszenia jakości), ok. 3 zł/m2;
  • malowanie podkładem (jednokrotne), ok. 3 zł/m;
  • dwukrotne malowanie farbą, 5-9 zł/m2; tapetowanie, ok. 10 zł/m.
Ocena: 0
Tekst: Barbara Święczkowska Zdjęcia: Hanna Długosz, Materiały prasowe firm

POLECANE ARTYKUŁY