Jak malować i czym malować?

farby, jak malować, malowanie ścian, do malowania ścian,

Najczęściej do malowania ścian używa się farb dyspersyjnych. Takie farby należą do grupy farb rozcieńczalnych wodą. Występują na rynku pod różnymi nazwami, zwykle pochodzącymi od rodzaju zastosowanego w nich spoiwa. Dzielą się na winylowe i akrylowe. Dzięki nam malowanie ścian będzie jeszcze łatwiejsze.

 • Farby winylowe. Sprzedawane są pod nazwami: farby emulsyjne i emulsja winylowa. Ich zaleta: takie farby można bez ryzyka użyć do malowania ścian, gdyż pomalowane nimi powierzchnie można zmywać. Wada: farby winylowe przy intensywnym szorowaniu ścierają się.
 • Farby akrylowe. Spotykamy je w sklepach pod nazwami: emulsja akrylowa, farby akrylowe i farby lateksowo-akrylowe. Ich zaleta: pomalowane nimi powierzchnie można szorować i zmywać. Wada: jedwabisty połysk farby na ścianie podkreśla jej nierówność. Zarówno farby winylowe jak i farby akrylowe są nieszkodliwe dla ludzi i środowiska oraz proste w użyciu. Łatwo też wyczyścić narzędzia i przedmioty ubrudzone nimi podczas malowania.             

Jak malować: co na etykiecie?

 • Zastosowanie. Producent określa, do jakiego podłoża należy stosować produkt. Farby akrylowe polecane są do malowania tynków wapiennych, wapienno-cementowych, cementowych, gipsowych, elementów z cegły, betonu, drewna, płyt gipsowo-kartonowych i drewnopochodnych. Można nimi malować powierzchnie pokryte farbami emulsyjnymi, tapetami papierowymi, winylowymi, z włókna szklanego, a także farbami klejowymi i olejnymi. Zwykle na opakowaniu brakuje przeciwwskazań stosowania farby. Sprawdziliśmy więc u producentów, do jakiego podłoża nie zalecają swego produktu .
 • Przygotowanie podłoża. Dowiadujemy się, jak należy przygotować stare podłoże albo po jakim czasie można malować nowe tynki, aby uzyskać trwałą i ładną powłokę. Najczęściej trzeba oczyścić podłoże z brudu, tłuszczu i kurzu oraz pokryć je preparatem gruntującym, farbą podkładową bądź rozcieńczoną farbą emulsyjną.

Jak malować: sposób nanoszenia

 • Liczba warstw. Producent podaje, ile razy należy pomalować ścianę lub sufit, aby uzyskać całkowite pokrycie. Są to oznaczenia: „1-2” (konieczne jedno malowanie, a jeśli to nie wystarcza – dwa) oraz „2-3” (konieczne dwa malowania, a jeśli to nie wystarcza – trzy).
  Jednokrotne pomalowanie nie zapewni całkowitego pokrycia, gdy chcemy przemalować farbą białą lub w kolorze pastelowym podłoże o ciemniejszej barwie. Konieczne jest co najmniej dwukrotne.
 • Wydajność. Dzięki tej informacji wiemy, ile farby trzeba kupić, by pomalować konkretne pomieszczenie. Musimy jednak zmierzyć  jego powierzchnię.
 • Czas schnięcia. Określa, po jakim czasie pomalowana ściana jest sucha i można nanosić kolejne warstwy. Im wyższa temperatura i niższa wilgotność w mieszkaniu, tym ten czas jest krótszy. Farby dyspersyjne schną 2-4 godziny.
 • Rozcieńczalnik. Informacja, czym należy rozcieńczyć farbę, aby uzyskać odpowiednią konsystencję.
  Atesty. Farby, które nie mają oceny higienicznej Państwowego Zakładu Higieny (PZH) mogą być szkodliwe dla zdrowia. Lepiej więc kupić produkt z atestem. Na opakowaniu mogą być informacje o innych atestach np. o Certyfikacie zgodności z Polską Normą, Znaku „E” – produkt ekologicznie bezpieczny. Farby tak oznaczone mają dobrą jakość i są bezpieczne dla zdrowia i środowiska.
 • Gwarancja. Okres gwarancji i data produkcji lub okres przydatności do stosowania informują, przez jaki czas farba zachowuje swoje właściwości i tworzy powłokę dobrej jakości.
  Jeśli produkt znajduje się w szczelnie zamkniętym pojemniku w temperaturze 5-30 stopni C, zazwyczaj jest to 6-12 miesięcy. Tylko farba „Dyroton 6” ma 2-letni okres gwarancji.

Jak malować i jak kupować?

 • Pomieszczenie. Zastanów się, jakie wnętrze chcesz malować. Do kuchni i łazienki kup farbę odporną na szorowanie na mokro. W pokojach mniej narażonych na zabrudzenia, pomaluj ściany farbą odporną na wycieranie na sucho.
 • Opakowanie. Oblicz, ile farby potrzebujesz i wybierz odpowiednie opakowanie. Im jest ono większe, tym  cena za litr niższa.
 • Zrób sam. Jeżeli w sklepie nie ma farby w wybranym kolorze, możemy zrobić ją sami, dodając pasty pigmentowe do farby białej. Taka metoda nie jest jednak doskonała – trudno według niej dorobić farbę w identycznym kolorze, gdy zabraknie jej do pomalowania ściany.

Znani producenci zaopatrują dystrybutorów w sprzęt do mieszania farb. Sprzedawca może zrobić farbę w kolorze wybranym przez klienta z palety nawet kilku tysięcy odcieni.