Urządzamy » Salon » Ściany w salonie » Jakie farby do malowania ścian?

Jakie farby do malowania ścian?

Malowana ściana
Malowana ściana
Kupienie farby do malowania mieszkania nie jest dziś problemem. Musimy tylko wiedzieć, czy zostanie ona użyta do malowania ścian świeżo otynkowanych czy zniszczonej tapety. Malowanie ścian wszelakiej maści to nie taka łatwa sprawa. Pokażemy jak malować.

Jak malować i czym malować?

farby, jak malować, malowanie ścian, do malowania ścian,

Najczęściej do malowania ścian używa się farb dyspersyjnych. Takie farby należą do grupy farb rozcieńczalnych wodą. Występują na rynku pod różnymi nazwami, zwykle pochodzącymi od rodzaju zastosowanego w nich spoiwa. Dzielą się na winylowe i akrylowe. Dzięki nam malowanie ścian będzie jeszcze łatwiejsze.

 • Farby winylowe. Sprzedawane są pod nazwami: farby emulsyjne i emulsja winylowa. Ich zaleta: takie farby można bez ryzyka użyć do malowania ścian, gdyż pomalowane nimi powierzchnie można zmywać. Wada: farby winylowe przy intensywnym szorowaniu ścierają się.
 • Farby akrylowe. Spotykamy je w sklepach pod nazwami: emulsja akrylowa, farby akrylowe i farby lateksowo-akrylowe. Ich zaleta: pomalowane nimi powierzchnie można szorować i zmywać. Wada: jedwabisty połysk farby na ścianie podkreśla jej nierówność. Zarówno farby winylowe jak i farby akrylowe są nieszkodliwe dla ludzi i środowiska oraz proste w użyciu. Łatwo też wyczyścić narzędzia i przedmioty ubrudzone nimi podczas malowania.             

Jak malować: co na etykiecie?

 • Zastosowanie. Producent określa, do jakiego podłoża należy stosować produkt. Farby akrylowe polecane są do malowania tynków wapiennych, wapienno-cementowych, cementowych, gipsowych, elementów z cegły, betonu, drewna, płyt gipsowo-kartonowych i drewnopochodnych. Można nimi malować powierzchnie pokryte farbami emulsyjnymi, tapetami papierowymi, winylowymi, z włókna szklanego, a także farbami klejowymi i olejnymi. Zwykle na opakowaniu brakuje przeciwwskazań stosowania farby. Sprawdziliśmy więc u producentów, do jakiego podłoża nie zalecają swego produktu .
 • Przygotowanie podłoża. Dowiadujemy się, jak należy przygotować stare podłoże albo po jakim czasie można malować nowe tynki, aby uzyskać trwałą i ładną powłokę. Najczęściej trzeba oczyścić podłoże z brudu, tłuszczu i kurzu oraz pokryć je preparatem gruntującym, farbą podkładową bądź rozcieńczoną farbą emulsyjną.

Jak malować: sposób nanoszenia

 • Liczba warstw. Producent podaje, ile razy należy pomalować ścianę lub sufit, aby uzyskać całkowite pokrycie. Są to oznaczenia: „1-2” (konieczne jedno malowanie, a jeśli to nie wystarcza – dwa) oraz „2-3” (konieczne dwa malowania, a jeśli to nie wystarcza – trzy).
  Jednokrotne pomalowanie nie zapewni całkowitego pokrycia, gdy chcemy przemalować farbą białą lub w kolorze pastelowym podłoże o ciemniejszej barwie. Konieczne jest co najmniej dwukrotne.
 • Wydajność. Dzięki tej informacji wiemy, ile farby trzeba kupić, by pomalować konkretne pomieszczenie. Musimy jednak zmierzyć  jego powierzchnię.
 • Czas schnięcia. Określa, po jakim czasie pomalowana ściana jest sucha i można nanosić kolejne warstwy. Im wyższa temperatura i niższa wilgotność w mieszkaniu, tym ten czas jest krótszy. Farby dyspersyjne schną 2-4 godziny.
 • Rozcieńczalnik. Informacja, czym należy rozcieńczyć farbę, aby uzyskać odpowiednią konsystencję.
  Atesty. Farby, które nie mają oceny higienicznej Państwowego Zakładu Higieny (PZH) mogą być szkodliwe dla zdrowia. Lepiej więc kupić produkt z atestem. Na opakowaniu mogą być informacje o innych atestach np. o Certyfikacie zgodności z Polską Normą, Znaku „E” – produkt ekologicznie bezpieczny. Farby tak oznaczone mają dobrą jakość i są bezpieczne dla zdrowia i środowiska.
 • Gwarancja. Okres gwarancji i data produkcji lub okres przydatności do stosowania informują, przez jaki czas farba zachowuje swoje właściwości i tworzy powłokę dobrej jakości.
  Jeśli produkt znajduje się w szczelnie zamkniętym pojemniku w temperaturze 5-30 stopni C, zazwyczaj jest to 6-12 miesięcy. Tylko farba „Dyroton 6” ma 2-letni okres gwarancji.

Jak malować i jak kupować?

 • Pomieszczenie. Zastanów się, jakie wnętrze chcesz malować. Do kuchni i łazienki kup farbę odporną na szorowanie na mokro. W pokojach mniej narażonych na zabrudzenia, pomaluj ściany farbą odporną na wycieranie na sucho.
 • Opakowanie. Oblicz, ile farby potrzebujesz i wybierz odpowiednie opakowanie. Im jest ono większe, tym  cena za litr niższa.
 • Zrób sam. Jeżeli w sklepie nie ma farby w wybranym kolorze, możemy zrobić ją sami, dodając pasty pigmentowe do farby białej. Taka metoda nie jest jednak doskonała – trudno według niej dorobić farbę w identycznym kolorze, gdy zabraknie jej do pomalowania ściany.

Znani producenci zaopatrują dystrybutorów w sprzęt do mieszania farb. Sprzedawca może zrobić farbę w kolorze wybranym przez klienta z palety nawet kilku tysięcy odcieni.

Zobacz również

Takie uaktualnienie apropo farb, są też farby ceramiczne o wiele lepsze niż akrylowe\latexowe. Przykładowy producent to www.majic.pl

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

Dobrym pomysłem jest wypróbowanie tego programu - http://www.projektujemy.meble.pl/ Przynosi efekty ;-) Bez doświadczenia można przygotować fajny projekt, a sami wiecie jak ciężko jest samemu zaaranżować całą nieruchomość ;-)

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

cytat cytat

Komentarz został usuniety

Bardzo ładne i żywe kolorki, podobne widziałem w katalogu z inspiracjami na 2014 Fluggera.

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

osobiście bardzo mi się podoba kolor Creative Orange 1387 http://flugger.pl/Inspiration/Trend2014/~/media/CrossCountry/Trend14/Tema_C_farveguide_stor.ashx

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

ja najczęściej wybieram farbę producenta Magnat dokładnie Ceramic przez wzgląd na praktyczny aspekt - jest zmywalną farbą

oceń:

lubię

0%

nie lubię

0%

Przeczytaj też:
Sztuka zdobienia ścian. Pomaluj ścianę w pasy
Sztuka zdobienia ścian. Pomaluj ścianę w pasy

Pasy na ścianie to efektowna dekoracja wnętrza. W naszym salonie z gładkimi ...

zobacz więcej
WARTO PRZECZYTAĆ
Aranżacja sypialni czyli wielka waga lekkiej pościeli i błogi spokój
Aranżacja sypialni to tylko nasza sprawa. Oczywiście dobrze jeśli jest spójna z aranżacją wnętrz mieszkania, ...
Jak odnowić pokój: część 2. Zmiana wystroju pokoju przez odmianę
Chcesz odmienić pokój dzienny? W 2 części cyklu jak odmienić pokój, przedstawiamy plan działania dla ...
KONKURS: Najcieplejsze Miejsce w Twoim Domu! Weź udział i wygraj biokominek!
Jeśli masz w swoim domu ulubiony kąt - dopieszczony, przytulny, urządzony po Twojemu i skrojony ...
Jaki kolor ścian i dodatków do aranżacji salonu z czarną sofą?
Jaki kolor ścian i dodatków powinnam wybrać do salonu z czarną kanapą i białym stołem? Myślałam o turkusowych zasłonach. Poduszkach w...
Aleksandra Bezpłatne porady wnętrzarskie
SĄ Z NAMI
wszyscy użytkownicy: 14559 osób
 • zobacz wszystkie wpisy
 • załóż bloga
 • Pomysł na doniczkę

  Tak wygląda moja doniczka"z odzysku" gospodyni domowej z kwiatuszkiem w środku.Myślę ,że niewielkim nakładem pracy można zrobić ładną doniczkę z czegoś ,co teraz ma w swym domu niemal każda kobieta...po co wyrzucać jak można wykorzystać .Takie wąskie doniczki...

 • Pomysł na doniczkę

  Można też w taki sposób udekorować...

 • Pomysł na doniczkę

  Dla lepszego efektu wizualnego można ozdobić materiał również guziczkami(małymi ,dużymi.jednokolorowymi lub kolorowymi)...