Jak wykończyć ściany. Ciekawe aranżacje wnętrza

2008-10-07 2:00

Ściany wychodzą z ukrycia. Niezaleznie czy do wykończenia użyte zostały tynki dekoracyjne, farby, tapety, czy płytki ceramiczne, ściany przestały być tłem i stały się głównymi bohaterkami.

Nowe szaty ścian
Autor: Radosław Wojnar

Aranżacja wnętrz. Farby na ściany

Wykańczając ściany często zastanawiamy się co wybrać: farby, płytki ceramiczne czy może tapety. Wybór nie jest łatwy, dlatego pomagamy w podjęciu decyzji.

Przede wszystkim najważniejsze jest, gdzie wykańczamy ściany. Farby nowej generacji - zmywalne, odporne na wilgoć, tłuszcz, uszkodzenia mechaniczne -  można stosować na wszystkie ściany, w zależności jaka aranżacja wnętrz nas interesuje. Takie farby można stosować w kuchniach i przedpokojach. Dobrze pasują na ściany w przedpokojach oraz w partiach łazienek, w których do tej pory używane były płytki ceramiczne. Znajdą zastosowanie również na różnych podłożach (m.in. tynk, drewno, beton), pamiętając jednak, że płyty g-k oraz chłonne i pylące podłoże należy pokryć preparatem gruntującym. Podłoże powinno być jak najbardziej gładkie - wykończone gładzią lub tynkiem zatartym na gładko. Ściany trzeba osuszyć, oczyścić z brudu, kurzu i tłuszczu. Tylko tyle, a aranżacja wnętrz staje się przyjemnością.

Farby strukturalne mają mniejsze wymagania – podłoże nie musi być gładkie, mogą nawet posłużyć do zakamuflowania nierównych tynków. Nakłada się je na gładki tynk, beton, istniejące powłoki malarskie, płyty g-k, a także tapety i tkaniny, choć podłoże nie powinno mieć słabej przyczepności.

Nowe szaty ścian
Autor: Marcin Czechowicz

Aranżacja wnętrz. Tynki dekoracyjne

Walory dekoracyjne sprawiają, że tynki dekoracyjne stosowane są w pokojach dziennych, choć mogą być też w kuchni i łazience. Mają bardzo dużą tolerancję na nierówności podłoża, które może być nawet nieotynkowane. Jeśli ściana jest nierówna, najpierw można pokryć ją tynkiem podkładowym. Trzeba dokładnie oczyścić podłoże, na które ma być naniesiony tynk dekoracyjny. Zatłuszczone miejsca umyć wodą z detergentem, ubytki pokryć zaprawą wyrównującą. Tynk jest suchy po sześciu godzinach. Pełną twardość uzyskuje jednak dopiero po kilku dniach. Ważne, by tynków strukturalnych nie rozcieńczać ani zagęszczać. Jeśli producent tynku dekoracyjnego zaleca wcześniejsze zagruntowanie powierzchni, należy to zrobić. W przeciwnym razie nasze roszczenia mogą zostać nieuwzględnione.

Walory dekoracyjne sprawiają, że tynki dekoracyjne stosowane są w pokojach dziennych, choć mogą być też użyte w kuchni i łazience. Mają bardzo dużą tolerancję na nierówności podłoża, które może być nawet nieotynkowane. Jesli ściana jest nierówna, najpierw można pokryć ją tynkiem podkładowym. Trzeba dokładnie oczyścić podłoże, na które ma byc naniesiony tynk dekoracyjny. Zatłuszczone miejsca umyć wodą z detergentem, ubytki pokryć zaprawą wyrównującą. Tynk jest suchy po sześciu godzinach. Pełną twardość tynki uzyskują jednak dopiero po kilku dniach. Ważne, by tynków strukturalnych nie rozcieńczać ani nie zagęszczać. Jeśli tynki dekoracyjne zawierają informację o zalecanym, wcześniejszym zagruntowaniu powierzchni, to należy to zrobić. W przeciwnym razie nasze roszczenia mogą zostać nieuwzględnione.

Nowe szaty ścian
Autor: Piotr Mastalerz

Aranżacja wnętrz. Tapety

Tapety stosuje się głównie w pokojach. Sprawdzają się tam papierowe, przeznaczone do malowania rauhfazy i winylowe. W miejscach szczególnie narażonych na wilgoć – jak łazienki – i brud dobre będą tapety winylowe – można je myć i szorować.
Jednowarstwowe tapety papierowe oraz tapety winylowe płaskie nakleja się na powierzchnie idealnie gładkie, gdyż jest to materiał stosunkowo cienki i będą się na nim odznaczać wszelkie nierówności ścian. Grubsze tapety papierowe dwuwarstwowe oraz winylowe spienione nie wymagają specjalnego przygotowania powierzchni – mogą być naklejane na mniej równe podłoże. Niektóre tapety można położyć także na nieotynkowane ściany.

Nowe szaty ścian
Autor: Mariusz Bykowski

Aranżacja wnętrz. Płytki ceramiczne

Do niedawna płytki ceramiczne chroniły i dekorowały ściany w pomieszczeniach narażonych na wodę, wilgoć i zabrudzenia. Dzisiaj dzięki kolekcjom wiernie imitującym miękkie materiały ścienne, płytki ceramiczne trafiają do sypialni i salonów.
Gdy ściany są gładkie i równe, nie trzeba ich tynkować. Mur musi być pokryty preparatem gruntującym i dopiero po jego wyschnięciu (około 24 godzin) można układać płytki ceramiczne. Ściany nierówne wyrównuje się zaprawą tynkarską – jednak aby zapewnić przyczepność zaprawy klejowej do podłoża, nie należy zacierać jej na gładko – lub płytami gipsowo-kartonowymi (jeśli płytki ceramiczne układamy w kuchni lub łazience – zielonymi, do pomieszczeń wilgotnych). W miejscach narażonych na zalanie wodą podłoże dodatkowo zabezpiecza się wodoodpornym klejem, specjalną masą uszczelniającą lub folią w płynie.

Nowe szaty ścian
Autor: Andrzej Szandomirski

Aranżacja wnętrz. Kamień

W łazience i kuchni zastąpi płytki ceramiczne. Może mieć podobny kształt, ale różny wymiar elementów – kamienie mogą mieć większe formaty. Atut kamiennych okładzin – naturalność przejawiająca się m.in. w niepowtarzalności wzorów i bogactwie kolorów – skłania do użycia marmuru, trawertynu, piaskowca i granitu w roli okładziny ściennej reprezentacyjnych holi i salonów. Ułożone na bardzo cienką spoinę tworzą jednolitą płaszczyznę, której wzór wyznaczają jedynie splątane, naturalne żyłki kamienia. Okłada się nimi fragmenty ścian, w odważniejszych aranżacjach – większe płaszczyzny.
Płytki kamienne przyklejamy do nieotynkowanej lub pokrytej tynkiem ściany. Zaprawę dobieramy do rodzaju kamienia. Podłoże musi być suche, równe, oczyszczone, odtłuszczone. Płytki o małym formacie powinny być przyklejane do podłoża po pokryciu 65-80% powierzchni każdej z nich, te o większych formatach muszą być pokryte klejem w 100%.

Nowe szaty ścian
Autor: Andrzej Szandomirski