Sofa jest z reguły jednym z najważniejszych elementów wystroju wnętrza w salonie, a postawiona pod ścianą sprawia, że miejsce nad nią staje się nie mniej istotne niż sam mebel. Dlatego też fragment ściany nad kanapą idealnie nadaje się na wyeksponowanie naszych dzieł sztuki- czy to będą obrazy, zdjęcia zrobione przez nas, czy też plakaty, a może nawet rysunki wykonane przez nasze pociechy. Poniżej przedstawiamy poradnik, który pomoże nam uchronić się od błędów najczęściej popełnianych przy aranżacji ściany za pomocą elementów w ramach – czyli właśnie obrazów, zdjęć, plakatów czy grafik.

Wieszamy obrazy na ścianie nad kanapą w salonie: zasady

Wieszając obrazy i ramki na ścianie nad kanapą w salonie warto przestrzegać kilku zasad. Obraz lub grupę obrazów na ścianie nad kanapą wieszamy w odstępie od 15 do 20 cm nad krawędzią kanapy. Chodzi o to, aby dekoracja nad sofą wizualnie była odczytywana jako całość razem z meblem, a nie jako odrębne elementy zawieszone nad nim.

 

Obraz lub grupa obrazów powieszonych na ścianie nad kanapą powinny zajmować nie mniej niż 1/3 długości kanapy. To samo tyczy się powierzchni obrazu - zbyt mały będzie źle komponował się z dużym meblem i całość będzie sprawiać wrażenie niedokończonej kompozycji w dekoracji ściany w salonie.

Jeśli do powieszenia na ścianie nad kanapą mamy tylko jeden obraz, to starajmy się umieścić go w obrębie długości sofy. Nie musimy jednak zachowywać symetrii. Inaczej wygląda sytuacja, gdy wieszamy kilka elementów na ścianie - wtedy możemy pozwolić sobie na wysunięcie ich poza obręb mebla.

Jeśli planujemy powiesić na ścianie nad kanapą kilka obrazów o różnych wymiarach, to dobrze będzie utrzymać ich dolną krawędź w jednej linii - wprowadzimy w ten sposób ład i porządek do naszej kompozycji.

Unikajmy tworzenia kompozycji na ścianie nad kanapą z bardzo małych elementów o jednakowych wymiarach w odrębnych ramkach. Jeśli chcemy wyeksponować małe zdjęcia, to zróżnicujmy rozmiary ram. W tym celu możemy pogrupować część zdjęć w jednej kompozycji i oprawić je jako jeden obraz w większej ramie.

Jeśli obrazy lub plakaty, które chcemy powiesić na ścianie nad kanapą są utrzymane w jednej gamie kolorystycznej, to możemy pokusić się o wprowadzenie dodatkowych barw do naszej kompozycji poprzez zastosowanie ram w różnych kolorach lub wykonanych z różnych materiałów.

Jeśli obok siebie na ścianie mają zawisnąć prace wykonane różnymi technikami, np. obraz olejny, zdjęcie i plakat, to starajmy się utrzymać ramy w jednrodnym stylu.

Pamiętajmy, że jeśli mamy małe zdjęcie lub grafikę, a zależy nam na większym elemencie na ścianie, to oprawiając tego typu pracę możemy zdecydować się na dużo szersze passe partout oraz ramę i w ten sposób znacznie powiększyć wymiary naszego obrazu.